Kakva je to tikvasta gljiva?
Foto:Pixabay
Tikvasta gljiva (lat. Lycoperdon perlatum) je jestiva gljiva iz familije Agaricaceae.
Plodonosno telo je širine od 2 cm do 6 cm, a visine od 3 cm do 8 cm.Sastoji se iz gornjeg plodnog dela (glave), koji je loptastog oblika i donjeg sterilnog dela, odnosno drške. Izgled ove gljive podseća na sijalicu.
Drška je dimenzija 3-8 x 1,5-3 cm. Kratka je, valjkastog oblika, pri osnovi sužena i glatka, odnosno ne poseduje bodlje. Prvobitno je bele ili pomalo bledo smeđe boje, suva na dodir i tikvastog oblika. Starenjem postaje žuto, pa tamno smeđa, a kad sazri na vrhu nastane rupa u obliku kratera kroz koji izlaze spore.
Gljiva je jestiva samo dok je mlada, odnosno dok je na prerezu i plodište (gleba) bele boje. Drška se ne konzumira. Blagog je ukusa i slabe i prijatne arome. Dobar su izvor proteina. Od masnih kiselina sadrže: linolnu kiselinu (37% ukupnih masnih kiselina), oleinsku kiselinu (24%), palmitinsku kiselinu (14.5%) i stearinsku kiselinu (6.4%). Pre pripreme za jelo, potrebno ju je oljuštiti, odnosno ukloniti peridijum. Može se jesti čak i sirova. Uglavnom se koristi pržena ili kao dodatak supi, umesto knedli. Nije pogodna za sušenje i kiseljenje.
Ova se gljiva može naći od četvrtog, pa sve do jedanaestog meseca.
Ova vrsta ne može se zameniti niti sa jednom otrovnijom vrstom. Od drugih gljiva, najsličnija joj je smrdljiva gljiva (Lycoperdon foetidum) koja za razliku od tikvaste gljive ima neugodan miris.
Izvor:sr.wikipedia.org
Komentari
5, according to one study, though this varies with duration of use and daily dose buy cialis online safely Also known as I CAMS
priligy cost Aseptic meningitis with negative cultures
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Osim što su toliko ukusne da u trenu mogu obogatiti baš svaki obrok, gljive je vrlo zdrava u hranjiva namirnica koja bi se svako toliko trebala naći na vašem tanjiru.
Postoje izvještaji koji kažu kako konzumacija jestivih gljiva iz roda puhara zaustavlja bolove i imaju brojna druga korisna svojstva na naš organizam. U nastavku govorimo o tikvastoj puhari.
Rudnjača je gljiva koja postoji u jestivom i otrovnom obliku. U nastavku teksta saznajte njihove osnovne karakteristike i kako ih možete razlikovati.
Velika puhara (lat. Langermannia Gigantea) je gljiva loptastog oblika koja se uglavnom sreće tokom leta i s jeseni. Naseljava umerene klimatske zone u svim delovima sveta i najčešće se može pronaći na otvorenim i poluotvorenim mestima poput bašta, na livadama, poljima, u okolini seoskih puteva i drugde gde je zemljište izdašno hranljivim materijama.
Opstanak gljiva u njihovim prirodnim staništima ugrožava nekontrolisana seča šuma, ali i nepoštovanje elementarnih odredbi Zakona koje se odnose na vreme i način berbe. Iako se sakupljanjem pečuraka može ostvariti dobra zarada, one su u Srbiji sve ugroženija vrsta, jer o ovom prirodnom blagu brinu samo malobrojna gljivarska udruženja.
Baršunasta panjevčica (Enoki, Enokitake), latinskog naziva Flammulina velutipes, spada pod jestive pečurke koje pripadaju porodici Physalacriaceae. Ova pečurka naziv je dobila po svom baršunastom izgledu i po tome što ju je u šumi najčešće moguće naći na panjevima. Kod nas je još poznatija i pod nazivom zimska panjevka, enoki ili enokitake s obzirom na to da raste tokom zime.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета