Otrovni - Rani hrčak (Gyromitra esculenta)

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Rani hrčak (lat. Gyromitra esculenta) je prolećna gljiva koja pripada razdelu Ascomycota, a porodici Discinaceae.

Ime roda Gyromitra potiče od grčkih reči gyros (okrugao), dok esculenta na latinskom znači jestiv. Ustvari reč je o otrovnoj gljivi.

Nastanjuje planinske četinarske šume. Najčešće se može naći u blizini borova, a neretko i ispod topole. Preferira vlažna i kisela zemljišta

Visina ove gljive iznosi do 15 cm. Sastoji se iz šupljeg šešira i drške. Nalazi se u proleće, od aprila do maja.

Klobuk je okruglast, izgledom vrlo podseća na mozak jer je vrlo nepravilnog oblika i s naborima u vidu vijuga te se po tome razlikuje od drugih predstavnika roda Gyromitra. Crvenkasto-smeđe je boje, sa starenjem ili usled duže izloženosti sunčevoj svetlosti tamni do gotovo crne boje, dok je donji deo, koji nije izložen svetlosti, vidljivo bleđi.

Stručak je žućkasto bledosmeđe ili bledo smeđe-ružičaste boje, u tonu s klobukom, dužine od 3 do 9 cm i debljine od 1 do 3,5 cm. Meso je krto, bledosmeđe i može imati manje ili veće komore. Spore su glatke, vretenaste ili gotovo eliptične. Otisak je spora žućkasto narančasto-smeđe boje.

Otrovnost

Iako se hrčak u prošlosti smatrao jestivom gljivom (o čemu govori i sam latinski naziv gljive), zapravo je otrovan i izaziva giromitrinski sindrom.
Simptomi variraju od osećaja mučnine, pa sve do smrtnog ishoda. Javljaju se osećaj iscrpljenosti i glavobolja, bolovi u stomaku i povraćanje. U većini slučajeva, nakon ovog perioda dolazi do potpunog oporavka. U slučajevima težeg trovanja, jetra postaje uvećana i osetljiva na dodir, javlja se žutica, hemoglobinurija i mnogi neurološki simptomi. 2 do 3 dana nakon obroka, dolazi do stanja kome i smrtnog ishoda. Toksin koji dovodi do ovog sindroma se naziva giromitrin.

Podseća na jestive gljive iz roda smrčaka (Morchella esculenta, M. elata i srodne vrste).

Izvor:plantea.com.hr

Otrovni - Rani hrčak (Gyromitra esculenta)

Komentari

cialis for women online [url=http://buycialikonline.com]buy cialis with paypal[/url]

buy stromectol for dogs Kamagra In Deutschland

Bailey DG, Malcolm J, Arnold O, Spence JD Grapefruit juice drug interactions stromectol italia Szilagyi JT, et al

buy priligy pakistan The fund also substantiallyincreased its stake in News Corp, to 17 million sharesfrom 5

lasix pill picture That might lead to a situation in which millions of women would be encouraged, unnecessarily, to consider this therapy, along with its potential harmful effects

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Članovi plemena Čimane koji žive u šumama Bolivije imaju najzdravija srca na svetu pokazuju istraživanja. Takođe, ono što je najnovije utvrđeno je da članovima ovog plemena i mozak sporije stari. O kakvom načinu života i dnevnim navikama se radi, saznajte u nastavku teksta.

Osim što su toliko ukusne da u trenu mogu obogatiti baš svaki obrok, gljive je vrlo zdrava u hranjiva namirnica koja bi se svako toliko trebala naći na vašem tanjiru.

Postoje izvještaji koji kažu kako konzumacija jestivih gljiva iz roda puhara zaustavlja bolove i imaju brojna druga korisna svojstva na naš organizam. U nastavku govorimo o tikvastoj puhari.

Mozak je najveći organ u našem telu u kojem se stalno odvija izmena stvari, mozak radi punom parom prilikom čega naravno nastaje i mnogo otpada. Osim što tumači svet, mozak ga i stvara. Sve što vidite, čujete, dodirnete, okusite i omirišete postoji samo zahvaljujući mozgu.

Rudnjača je gljiva koja postoji u jestivom i otrovnom obliku. U nastavku teksta saznajte njihove osnovne karakteristike i kako ih možete razlikovati.

Velika puhara (lat. Langermannia Gigantea) je gljiva loptastog oblika koja se uglavnom sreće tokom leta i s jeseni. Naseljava umerene klimatske zone u svim delovima sveta i najčešće se može pronaći na otvorenim i poluotvorenim mestima poput bašta, na livadama, poljima, u okolini seoskih puteva i drugde gde je zemljište izdašno hranljivim materijama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета