Сазнајте како да на прави начин конзервирате печурке

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Самоникле и гљиве из организоване производње најбоље је употребити док су још свеже. Веће количине гљива, које не можете одмах искористити, конзервирајте. То можете учинити бланширањем, замрзавањем, сушењем или кисељењем.

На тај начин им можете продужити рок употребе, а и биће вам доступне током зимског периода, када их у природи нема. На који ћете их начин чувати, зависи од врсте гљиве. Неке од њих су боље за замрзавање, друге за сушење и слично.

Уколико одлучите да их бланширате, морате их добро опрати и оцедити. Након тога, оне се кувају минут-два, а онда се брзо спусте у хладну воду. Када се охладе, просушите их и слажите у одговарајуће посуде, а онда их замрзните. Тако припремљене, најбоље су за кување чорби и паприкаша. Овај поступак можете применити када у кратком року морате да обрадите већу количину гљива. На тај начин ипак се смањује квалитет гљива.

Печурке могу да се конзервирају и помоћу вреле паре. У овом случају ставите их у решеткаст суд који се поставља изнад кључале воде, при чему слој гљива не сме да буде предебео. У том положају могу да остану неколико минута, а затим их треба склонити и хладити природним путем.

Након тога можете их ређати на тацну и замрзавати. Овако припремљене гљиве могу да се користе у куваним јелима, али и да се похују без претходног одмрзавања.

Један од најстаријих начина конзервирања је сушење, које може бити на отвореном или у специјалним сушарама. Гљиве се претходно секу на листиће, поређају у танком слоју и заштите од инсеката и прљавштине. Приликом сушења у пећници температура би требало да буде око 50 степени. На овај начин најчешће се чувају вргањи, али има и других гљива којима се арома сушењем појачава.

Сушене гљиве можете и самлети, након чега се користе као зачин. Уколико су сечене на листиће, пре употребе их треба потопити у воду на двадесетак минута. Приликом сушења, гљиве се обично соле. Со извлачи влагу и спречава кварење. Из тог разлога требало би их испрати пре употребе. Овако конзервиране чувају се у теглама или другим одговарајућим посудама.
Кисељење је добар начин чувања током дужег периода, али морате бити пажљиви током овог поступка. Пре свега, гљиве морате правити по провереним рецептима и уз максимално поштовање хигијенских захтева. Печурке се обично кувају око пола сата, а затим се слажу у тегле, уз додатак зачина.

При заливању користите раствор воде или сирће. Паковањем у конзерве уз коришћење одговарајуће опреме и технологије осигураћете дужи рок трајања. Гљиве у конзервама морају бити херметички затворене, да не би дошло до развоја патогена.

 Izvor:agromedija.rs

Сазнајте како да на прави начин конзервирате печурке

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Prema novom istraživanju, pečurke bi mogle postati biorazgradiva alternativa vrsti plastike koja se koristi u baterijama i kompjuterskim čipovima, što bi olakšalo recikliranje.

Piletina u sosu sa pečurkama je nešto što ne može da dosadi, a ovaj recept je posebno jednostavan, pa će uspeti i onima koji nisu preterano vešti u kuhinji.

Finski naučnici su došli do neverovatnog otkrića koje pokazuje da bi se zagađenje od poljoprivrede redukovalo za 80 odsto ukoliko bi ljudi u Evropi smanjili konzumaciju stočarskih proizvoda.

Dijeta koja potiče iz Velike Britanije, a postala je veoma popularna u Hollywoodu, naziva se još i M-Plan, a zahvaljujući njoj već su smršavile Kelly Osbourne i Katy Perry.

Čorba od pečuraka se lako pravi i odlična je za zimske dane kada je potrebno konstantno jačati imunitet.

Zbog toga što mogu biti opasne po zdravlje, vrlo je važno znati koje namirnice ne bi trebalo podgrevati nakon što su se ohladile.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета