Lečenje variola kod goveda i simptomi prepoznavanja
Foto: Pixabay.com
Krave aktivno koriste uglavnom za mleko i meso, s tim u vezi, uzgajivač mora znati ne samo kako se brinuti o kravi, već i kako se ponašati ako se životinja razboli.
Jedna od opasnih bolesti goveda je i variola kod goveda
Ospice su zarazna bolest koju karakteriše slabljenje životinje, značajan porast telesne temperature i pojava čireva i izraslina na vimenu. Ove boginje kod krava mogu da izazovu dva soja: izvorni ili čisti virus. Infekcija prvim sojem danas je izuzetno retka, dok se druga infekcija javlja uglavnom tokom vakcinacije poljoprivrednog osoblja i prenosi se na krave na sledeće načine:
1. kontakt ;
2. u vazduhu (ispuštanje sa usana i nosa);
3. prenosive (ujedi glodara i insekata);
4. alimentarni (kroz izmet).
Nedostatak vitamina u telu takođe može biti faktor koji doprinosi infekciji i razvoju bolesti, posebno zimi. Bolest karakteriše ekstremna infekcija - jedna bolesna životinja može zaraziti čitavu stoku.
Razloga za pojavu malih boginja može biti više, a svi oni su direktno povezani sa uslovima krava:
- nedostatak vitamina zbog lošeg kvaliteta i / ili neuhranjenosti;
- slabo provetrena štala;nedostatak redovne ventilacije;
- prljavština u štali, seno se dugo ne menja;
- visoka vlažnost u štali;nepoštovanje temperaturnog režima.
Period inkubacije krave osam kreće se od tri dana do dve nedelje. Posle ovog perioda, na vimenu se pojavljuje osip (pustule). Sedam do deset dana kasnije pustule sazrevaju i pucaju, stapajući se u jedno smeđe mesto. Paralelno sa spoljnim manifestacijama, u telu se javlja unutrašnje krvarenje.
Životinja postaje sve slabija, odbijajući da jede i mleko, pokušavajući da postavi zadnje noge što je moguće šire. Povećanje temperature izaziva groznicu. Moguće komplikacije u obliku treperenja i oštećenja respiratornog sistema.
Vizuelni pregled igra važnu ulogu u dijagnozi ove bolesti. Međutim, neke spoljne manifestacije bolesti, posebno osip, mogu biti simptom drugih bolesti.
Za dijagnozu bolesti kod životinje uzima se uzorak tečnosti iz osipa za laboratorijske testove - bojenje, biološko ispitivanje na pilećim embrionima i zečevima. Obdukcija nedavno uginule stoke igra podjednako važnu ulogu u dijagnozi bolesti.
Jednom kada se kravi dijagnostikuje male boginje, možete početi da je lečite.
Opšte preporuke
Sam tretman treba izvoditi pod nadzorom veterinara, jer će lekar moći da odabere najprikladnije lekove, kao i da nadgleda proces lečenja i po potrebi ga prilagođava. Vredi sprovesti niz aktivnosti koje će doprineti lečenju:
1. izolovanje bolesne životinje tako da ne zarazi ostatak stoke;
2. dezinfekcija u štali i njeno redovno provetravanje;
3. prelazak na tečne mešavine hrane i izuzev nekvalitetne hrane;
4. održavanje suvoće kako bi se izbeglo suppuration;
5. svakodnevno muženje krava radi sprečavanja stvaranja mastitisa (preporučuju se posebni kateteri).
Vakcinacija protiv malih boginja za krave dolazi u dva oblika - odvojeno za svaki soj. Međutim, efekat vakcinacije varira: vakcinacija protiv sojeva malih boginja vrši se jednom i obezbeđuje doživotni imunitet, dok vakcinacija protiv mešovitih sojeva malih boginja daje imunitet samo nekoliko meseci, nakon čega je potrebna ponovljena vakcinacija.
Agroinfo.rs/hr.vomturmhaus.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uz podršku EU, u petak 21. maja započinje prolećnu kampanju oralne vakcinacije lisica i drugih mesojeda protiv besnila u Republici Srbiji.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета