Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Zarazni kašalj ( influenca konja grip, ) je akutno oboljenje konja koje se karakteriše promenama na organima za disanje: zapaljenjem gornjih respiratornih puteva, seroznim ili mukoznim iscetkom iz nosa, dubokim, bolnim kašljem i konjunktivitisom. Pored konja, obole i magarci i mule sa istom kliničkom slikom.

Oboljenje je rašireno u mnogim zemljama sveta. Izvor zaraze predstavljaju obolele životinje kao i životinje u rekonvalescenciji, od kojih se putem kašlja, kapljičnom infekcijom virus prenosi na zdrave jedinke i do 35 m udaljenosti. 

 Od gripa obole sve kategorije ali su najosetljivija ždrebad i omad do 2 godine starosti. Raširenost oboljenja ne zavisi od sezonskih i klimatskih uslova, mada se smatra da se najčešće javlja u proleće i jesen. 

 U gotovo svim enzootijama od 1963. godine do danas, uključujući 1989. i 1994. godinu, kada je poslednji put registrovana u Srbiji, kao uzročnik se pojavljuje virus influence tip 2, dok je virus A equi 1 naveden poslednji put kao uzročnik epizootije na Malajskom poluostrvu. Postavlja se čak pitanje da li je virus tip 1 uopšte još prisutan u populaciji konja.

Inkubacija traje 1-6 dana, nekad i kraće od jednog dana. Bolest se karakteriše akutnim tokom sa povišenom telesnom temperaturom 39-40oC, koja se održava tokom 4-6 dana. Na tok bolesti utiču način eksploatacije, hranjenje i držanje životinja. Uporedo sa febrom dolazi do ozbiljnog poremećaja opšteg stanja, depresije, anoreksije, zatim kašlja, koji može da traje i do 3 nedeje.

Grip konja je benigno oboljenje i završava ozdravljenjem a eventualna ugi-nuća su najčešće posledica sekundarnih bakterijskih infekcija. 

 Obolele konje treba poštedeti od svakog rada i držati u provetrenim prostorijama. Iako se radi o virusnoj etiologiji, smatramo da je primena antibioika i sulfonamida veoma značajna. 

Preventiva je svakako najvažniji vid borbe protiv influence. Pored obavezne izola­cije obolelih, primenjuje se i karantiniranje uvezenih životinja, u cilju sprečavanja unošenja virusa influence. Najvažnija je, ipak, imunoprofilaksa. Vakcinacija sportskih konja protiv influence je obavezna (regulisana je negde zakonskim, a negde sportskim propisima) i sprovodi se po odgovarajućem režimu. Ždrebad se vakciniše u starosti od 3 meseca, najbolje posle odbijanja.

Izvor:http:veterinainfo.rs

Zarazni kašalj konja

Komentari

Tamoxifen resistance remains the major obstacle to the estrogen receptor positive breast cancer endocrine therapy precio de priligy en mexico 03USD patch Mentholatum pain patch 0

i want to buy doxycycline 100mg B, The I Cl, Vol inhibitor NPPB inhibited resting inward currents and increased the input resistance of cells under isotonic conditions

buy stromectol tablets humans keflex losartan hctz side effects reviews The victims also included the pilot of the de Havilland DHC3 Otter that went down shortly after 11 a

where to buy clomid online bodybuilding Serious Use Alternative 2 isoniazid will increase the level or effect of irinotecan by affecting hepatic intestinal enzyme CYP3A4 metabolism

In this report, we show that a subset of ER positive breast cancer cells can acquire mesenchymal like features and motility in a reversible manner cronadyn vs priligy

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Konjarstvo je danas vrlo popularno i za razliku od davnih vremena kada je konje imala svaka siromašna porodica, danas su ove životinje stvar prestiža. Osim toga, ovaj biznis je vrlo isplativ.

Postoje mnoge zanimljivosti koje treba uzeti u obzir da bismo razumeli kako se konji razmnožavaju i kako se rađaju ždrebad.

Na području Srbije se u zavisnosti od lokaliteta, sortimenta, vremena sadnje i uslova koji su do sada vladali u proizvodnji, usevi krompira nalaze u različitim fazama razvoja - od punog cvetanja do početka žućenja cime.

Boranija je jedna od najrasprostranjenijih namirnica na svetu. Ona čini izuzetno važan deo ishrane, posebno u Africi, Aziji i Južnoj Americi, jer sadrži velike količine visoko kvalitetnih proteina. U nastavku saznajte za šta je sve dobra i zašto bi trebalo redovno da je konzumiramo.

Znojenje je važan deo složenog sistema za hlađenje koji pomaže konju da održava normalnu telesnu temperaturu. To je obično pokazatelj da je vaš konj zdrav; i ako prekomerno znojenje može biti znak nekog osnovnog stanja

Ove prelepe životinje imaju neke svoje specifičnosti, koje sigurno niste znali, zato ih pročitajte u nastavku našeg teksta.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета