Смоларство, занат којег више нема

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Да би се смолом напунио један земљани лончић од 250 грама, требало је скоро пола мјесеца. Кад смола прекипи, смолари би организовали акције њеног истресања из лончића у специјалне канте.

На обронцима брда Тетребице на граници Србије и БиХ код Вишеграда и данас расту стољетни борови из чијих начетих вена још цури миришљава смола.

На стотине људи послије Другог светског рата из готово свих села вишеградске општине, па све до 1977. године, сезонски је радило на смоларењу. Сељаци су остављали редовне послове на њивама и ливадама и сакупљали смолу у шумама за „жив динар” који им је помагао да прехране вишечлане породице.

Цeђење смоле

Да би се из црног бора исциједила смола, која је била потребна хемијској индустрији „Терпентин” у Добруну и касније Вишеграду, требало је на старим стаблима направити својеврсну „живу рану”.

– Специјалним алатом се прво гулила кора све до бјелине, величине два длана. Затим се смоларском сјекиром, у облику куке, попречно правио прорез до сржи стабла у облику окренутог полумјесеца. Потом се укуцао савијени лим у облику чесмице, а испод њега ексер на који се причвршћивао печени земљани лончић у који се скупљала смола – објашњава Милован, показујући нам давно зарезане борове из којих још цури смола, за којом одавно више нема потражње.

А да би се смолом напунио један земљани лончић од 250 грама требало је скоро пола мјесеца. Па кад смола прекипи, смолари би организовали акције њеног истресања из лончића у специјалне канте.

– Желећи да што прије заврше сакупљање смоле, смолари су на тим пословима ангажовали све радно способне чланове својих домаћинстава. Смолар би скидао лончиће са смолом, а онда их посебном кашиком празнио у канте, које су након тога товарене на коње и одвожене до првог раскршћа, потом воловском запрегом до пута, па камионима до Фабрике.

Суза из бора

У вишеградском крају људи су се смоларењем почели да се баве 1915. године. Послије 1949. године смоларење узима маха у свим ођелима тадашњег Шумарства. Постојала је такозвана њемачка метода смоларења, којом се стабло рањавало уздужним исијецањем коре, те француска метода по којој се резало попречно у етапама.

Смоларило се од марта до октобра, а у томе је учествовало и до 200 смолара. Сваки од њих је имао своју дионицу са тачно нумерисаним бројем борових стабала. И данас се многе шумске косе и пропланци називају Марића дионица, Шимшића пропланак, Тасића бријег…

Прича се да је први смолар у овим крајевима био Милорад Марковић из Дубова, а затим слиједе Вукоман Савић, Стјепан Шимшић, Илија Стијепић Чакмак, па Васо и Влајко Шимшић, Мирко и Обрен Тасић. У књигама је забиљежено да је први пословођа на смоларењу био Жарко Стијепић из Црнчића.

– Смола је суза из озлеђеног бора.

Izvor:agroplaneta.info

Смоларство, занат којег више нема

Komentari

priligy dapoxetine review Gene Expression, Protein Levels, and HO Activity in TALH HHO1 Transgenic Mice

daily cialis online Hell, every year, month and minute focus on what you love

generic propecia uk norethindrone zovirax topical cream and pregnancy The 12 year old girl was Rebecca s former best friend, but the sheriff said the 14 year old girl turned her against Rebecca

priligy review Not only that but drinking alcohol is also not recommended

[url=https://valtrexv.com/]valtrex cream price[/url]

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije raspisalo je Javni konkurs za dodelu sredstava za sufinansiranje realizacije projekata pošumljavanja u cilju zaštite i očuvanja predeonog diverziteta u 2023. godini.

Šuma u blizini Chatilliona, malog mesta u Belgiji, je gotovo 70 godina bila dom napuštenim vintage automobilima.

Obim radova sprovedenih na seči drveta u Republici Srbiji u 2020, u odnosu na prethodnu godinu, smanjen je za 6%.

Za strogi rezervat prirode proglašena je šuma Kalenić koja se nalazi između Juhora i Gledićkih planina. Na taj način postala je zaštićeno područje od izuzetnog značaja.

Judino uvo se mora koristiti u vrlo malim količinama, za razliku od drugih lekovitih gljiva. Dozvoljeno je 150 gr svežih ili 15 gr suvih nedeljno.

Drvo hrasta je fino, sjajno, kat kad nepravilne teksture, sa pojavom iskričavosti i ustalasanosti vlakanaca.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета