BERGENIJA: Mongolski čaj, sibirski čaj, slonove uši

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Bergenija se smatra sibirskom biljkom, široko je rasprostranjena u istočnom Sibiru, na Altaju, zapadnoj i istočnoj Sajanskoj planini, kao i u Zabajkalskoj pokrajini i jugozapadnoj Jakutiji, gde raste od 400 do 2500 m nadmorske visine.

Bergenija da naraste do 40 cm, a ima vrlo skromne zahteve. Bergenija je toksična za pse, a za ljude i mačke nije. Sadi se u peskovito, propusno, vlažno zemljište.

U pitanju je živahna biljka koja nije invazivna, te će se polako širiti da bi formirala prizemni pokrov. Ona toleriše gotovo sve tipove zemljišta, svetla i vlage, i neće se osušiti kada uslovi uzgoja nisu savršeni. U svojstvu lekovite sirovine koriste se koren, rizom i prezimele suve listove bergenije. Osušeni koren i rizom se koriste kao sirovina za proizvodnju tečnog ekstrakta. Od listova se pravi čaj. 

Čaj od lista bergenje ima prijatan originalan ukus i delikatnu aromu sa notama kedra, eliminiše fizički i mentalni zamor, ima toničko svojstvo. Za čaj se koriste donji stari, prezimeli, crni i braon listovi. Takvi listovi dobijaju poseban prijatan ukus zbog fermentacije pod uticajem vlage i sunca, značajan deo tanina i adstrigenta u njihovom sastavu je razrađen. Listovi za čaj se beru u proleće. Za poboljšanje ukusa i efektivnu tranziciju aktivnih sastojaka u infuz, mešavinu treba dovesti do ključanja, ali ne kuvati.

U tradicionalnoj medicini bergenija se koristiti za sedeće kupke u tretmanu hemoroida. Temperatura kupke ne sme prelaziti 38° C, a trajanje ne više od 20 minuta. Broj kupki nije veći od 15.

Bergenija se koristi u obliku ispiranja za lečenje:

– bolesti usne duplje

– hroničnih upalnih procesa

– krvarenja desni.

Agroinfo.rs/rulek.rs

BERGENIJA: Mongolski čaj, sibirski čaj, slonove uši

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета