Црни корен за дијабетичаре

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Црни корен је самоникла двогодишња биљка која се гаји због задебљалог корена, мрке боје, изузетно богатог витаминима и минералима. Потиче из Шпаније.Данас је готово заборављен, али у средњем веку је веома цењен због свог лековитог дејства. Употребљаван је као природни анестетик, лек за смиривање желуца, за лечење прехлада, епилепсије и ублажавање последица уједа змије ( змијски корен).

Црни корен, лат. Сцорзонера хиспаница, познат и као црни туровац или шпански змијак. Велика је штета што није чешће на тањирима јер је супериоран извор разних нутријената. Има сличан укус попут много популарнијих и скупљих шпаргли и лако га је гајити. Црни корен један је од најбољи извора инсулина што га чини погодним за дијабетичаре. Реч је о типу пребиотичког влакна које носи бројне здравствене користи од којих се већина повезује са утицајем на раст корисних бактерија у људском организму.
Смањила се и штетна активност оксидативног стреса и повећала се отпорност на деловање слободних радикала. Сеје се у пролеће, на дубину 3-4 цм. Ако гајите мале количине, за сопствене потребе, где ће се корен ручно вадити, оптималан размак садње је 25цм. Ипак, ако планирате механизовано вађење, онда је размак нешто већи, 35-45 цм. Уз коришћење квалитетног семена, добре клијавости, за 1 ха ће вам требати 12-14 кг семена. Са садним материјалом треба бити опрезан, јер је семе осетљиво и чува клијавост само годину дана.
У кулинарству се користе сви делови ове биљке. Млади изданци се користе свежи и припремају као шпаргле, цветови се користе у припреми салата, јестиве су и клице проклијалих семени, али ипак, највише се припрема сам корен. Он се може кувати, поховати или пећи, као и остало поврће богато скробом. Пре припреме, корен је потребно огулити и ставити у воду са пар капи сирћета или лимуна, како не би потамнео.

Izvor:/agropress.org.rs

Црни корен за дијабетичаре

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета