Kapar, njegova lekovita svojstva
Foto: pixabay.com
Kapar je višegodišnja biljka Iz porodice Capparidaceae, spontana i divlja.
Zimzeleni žbun voli osunčana mesta i toplotu. Njegovo prirodno stanište jeste oblast Sredozemnog mora. Svoje mesto nalazi u najskrivenijim i nepristupačnim terenima. Izgleda neuredno i vrlo razgranato „držeći“ se starih zidova i pukotina u kamenu i stenama, gde najčešće raste.
Stabljika je drvena sa mnogobrojnim prutićima koji vise. Dugi su i do 2 metra. Koren je uspravan. Listovi su mesnati, naizmenični, okruglasti, goli, a na licu sjajni. Zelene je boje. Cvet je dvopolni, mirisan, smešten na dugoj dršci. Izrazito je velik i sastavljen od četiri nežne bele ili ružičasto-ljubičaste latice. Prašnici su ružičasti i vrlo brojni. Ima plav plodnik koja se nalazi na dugoj drški i sadrži mnogo semenih zametaka. Cveta od maja do avgusta, a cvetovi se otvaraju samo jednom, kratko između jutra i podneva.
Zahvaljujući lepoti svojih cvetova i činjenice da cveta tokom leta, neosporno je da privlači pažnju. Upravo zbog toga se koristi i kao ukrasna biljka.
Agroekološki uslovi
Podnosi niske temperature, do -8 °C. Voli mesta izložena suncu, zaštićena od jakih vetrova na visinama od 60 m nadmorske visine. Žbunovi kapara, u zavisnosti od od vrste, uspevaju na suvom zemljištu ili u plitkoj, morskoj vodi. Voli lagana rastresita do srednje teška zemljišta, bogata skeletom. Uspešno niče na mestima 'čistim' od raznih humusa s gljivicama i bakterijama jer mu one unište klicu pre nego se ona i žilice razviju iz dosta tvrde opne semena.
Setva kapara
Osušene semenke sade se u februaru ili martu, tada je sigurno da ih neće pojesti mravi. Napravi se smesa kreča i malo zemlje i od toga izradi grudvica veličine badema. U sredinu se smesti semenka i pincetom sve ugura što dublje u šupljinu zida. Koren kapara je jako osetljiv, pa kod sadnje treba pripaziti. Počinje obilno da rađa tek u petoj godini. Uz dobru negu žbunovi mu traju 30 – 40 godina.
Prikupljanje cvetnih pupoljaka
Pupoljci se prikupljaju rano ujutro, neposredno pre otvaranja cveta. To je delikatan posao, jer se u potpunosti obavlja rukom. Tokom leta sakupljaju se gotovo svakodnevno, sve do rane jeseni. Istovremeno, vodi se računa i o njihovoj veličini. Zapravo su najukusniji oni koji su najmanji, aromatični su i intenzivnijeg ukusa. Kada su prikupljeni obrađuju se u najkraćem mogućem roku. Ne može se konzumirati sveži kapar, gorak je i neprijatan ukusom. Mora se usoliti da se eliminiše gorčina. To je najčešći i najpogodniji način. Pupoljci se podvrgavaju sazrevanju na bazi morske soli. Naizmenično se slaže sloj kapra na sloj krupne soli, i tako sve do kraja, dok se ne ispuni posuda.
Njegova aromatična svojstva su sadržana u cvetnim pupoljcima. Sadrži vitamin A, kao i vitamine C i B. Bogat je mineralima kao što su kalcijum, kalijum, gvožđe i fosfor. U narodnoj medicini se preparati od kapra koriste za lečenje proširenih vena i drugih problema vezanih za cirkulaciju krvi. Kapar stimuliše apetit i varenje, istovremeno smanjujući nadutost. Takođe, poznati su i njegovi anti – reumatski efekti. Eterična ulja se koriste za masažu.
Izvor:svetzacina.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Pored posebnog ukusa, kapari poseduju i mnoštvo lekovitih svojstava zbog kojih bi ih trebalo što više upotrebljavati.
Zimzeleni žbun u osnovi tamno-zelenih listova koji na proleće izlaze jarko crveni sa belim obodom. Kasnije listovi postaju šareni sa belim i roze šarama na tamno zelenoj podlozi.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета