MIRTA lekovita, začinska biljka koja pruža ljubav i mir

Foto: Pixabay free

Foto: Pixabay free

U južnu Evropu je doneta iz jugoistočne Azije zbog privlačnog izgleda i opojnog mirisa. Mirta se smatrala svetom biljkom koja je u grčkoj mitologiji pripadala Afroditi i Demetri, a u rimskoj Veneri. Koristili su je kao afrodizijak i sadili u vrtovima da obezbedi mir i ljubav među partnerima.

Mirta (Myrtus communis) je u staroj Grckoj važila za simbol čistote i čednosti pa je bila obavezan ukras na vencanicama, dok je za mnoge narode Sredozemlja predstavljala sinonim za ljubav i besmrtnost. Ova mediteranska biljka je zimzeleni grm i  u svom staništu naraste do pet metara i od juna do oktobra krase ga mirisni beli cvetovi iz kojih nastaju sitni tamnoplavi bobicasti plodovi, jestivi i lekoviti kao i njeni glatki, sjajni tamnozeleni listovi, cija je aroma takođe vrlo prijatna. Opojni miris nalik pomorandži ispuštaju kožasti listovi. Bogatstvo cvetova može da se poveća dodavanjem tečnog organskog đubriva od marta do avgusta.

Mirta ne podnosi niske temperature, ali sasvim lepo uspeva u saksiji, gde, ukoliko se pravilno neguje, obilno cveta i cak donosi plod. Osim kao začin, koristi se i u proizvodnji pića, a zbog umirujućeg i dezinfekcionog delovanja upotrebljava se za proizvodnju eteričnog ulja i lekovitih preparata. Pored eteričnog ulja, mirta sadrži i smolu, gorke sastojke, limunsku i jabučnu kiselinu. Za lekovite potrebe sakupljaju se samo listovi ili zajedno listovi i cvetovi, od maja do kraja avgusta.

Takođe, osušeni cvetovi i listovi dugo zadržavaju miris pa su pogodni za mirišljave vrećice koje se stavljaju u garderobere. Ukoliko ih stavite u jastuk, učiniće da se opustite i lakše utonete u san. Mirta može da se razmnožava reznicama koje se uzimaju iz poluočvrslih grančica, što je ujedno i najjednostavnija metoda razmnožavanja. Mirtu možete da orezujete, a i ne morate jer gotovo nikada ne prelazi visinu od 5 metara.

Liker koji daje snagu

Narodni lekari preporučuju liker od rakije i bobica mirte za poboljšanje opšteg zdravlja organizma. Ovaj napitak se pravi od 350 g bobica, 300 g šećera i litar domaće rakije. Sve sastojke pomešajte u staklenoj boci i ostavite da odstoji četiri do pet nedelja, uz povremeno mućkanje. Nakon toga sadržaj procedite i liker pijte ujutru po jednu čašicu na prazan stomak.

Izvor:bastaivrt.rs

MIRTA lekovita, začinska biljka koja pruža ljubav i mir

Komentari

Melatonin N acetyl 5 methoxytryptamine is a neurohormone that transmits the information darkness and contributes to the synchronization of circadian oscillators 22 buy cialis online reviews

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Liker od jaja takođe može biti veoma koristan i pomoći u prevenciji i lečenju mnogih zdravstvenih tegoba, naročito zato što se pravi od žumanaca

Slatko alkoholno piće često obogaćeno ukusom voća. Likeri su većinom izuzetno slatki, te imaju visok postotak alkohola (između 15% i 40%), što ih ubraja u kategoriju žestokih alkoholnih pića.

Liker je slatko alkoholno piće često obogaćeno ukusom voća, trava, začina ili nekim drugim izvora ukusa. Reč liker potiče od latinske riječi "liquifacere" što znači otopiti, a misli se na otapanje materija koje likeru daju ukus.

Dren (Cornus mas) je vrsta voća u porodici Cornaceae iz južne Evrope i jugozapadne Azije. Poznat je pod nazivima drenjina, bela svibovina, rumeni dren, drenjula, drin, drinika, drinovina, drenić.

Orahovača ili liker od oraha se pravi od mladih zelenih oraha, a pored toga što ima prijatan ukus, orahovača veoma pozitivno utiče na zdravlje.

Akebia quinata je klasifikovana u porodici Lardizabalaceae , koja uključuje malu grupu cvjetnih drvenih vina poput kobasice (Holboellia latifolia), još jednog snažnog azijskog penjača. Pored zajedničkog imena čokoladne loze, možete čuti akebia koja se naziva grožđe grožđa ili petokrilna akebija.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета