Узгој ароније
Аронија је веома цењена биљка у целом свету а код нас се на великим засадима почела узгајати тек од недавно.
Узгој ароније је у суштини једноставан, али то не значи да овај грм не захтева баш никакву негу. Предности ароније су што је то биљка која се може узгајати на различитим врстама земљиста, отпорна је и добро подноси климатске промене (летње врућине и зимске мразове). Јос један разлог због којег се пољопривредници опредељују за узгој ароније је профитабилност и заиста висока цена њених плодова и производа (сушени плодови, сок, џем, чај...), јер су плодови ароније изузетно лековити и тражени. Тако се један литар сока од ароније на нашем тржисту продаје по цени од 1200 до 2500 динара.
А ево како се сади аронија и како би требао да изгледа узгој ароније:
Пре него што почнете садњу и узгој ароније одаберите квалитетан расадник у којем ћете купити квалитетне саднице. Постоји више сорти ароније а код нас се до сада можда најбоље показала сорта ароније Неро. Неро аронија уз добар третман може да произведе око 2 кг плода по грму две године након садње. Од пете године под идеалним условима има све шансе да даје око 10 кг плодова по грму.
Одаберите место за аронију на сунчаном простору или у делимочној повременој сенци. За узгој ароније идеално је благо кисело земљисте, између 6 и 7 пХ.
Ископајте рупе за садњу ароније. Размак између садница треба да буде од 1,7 до 2,5 м (ове мере су битно промењиве у зависности од тога да ли се планира ручна или машинска берба). Дубина рупе треба да буде онолика колики је корен саднице а ширина дупло шира од корена. Пожељно је свакој садници пре садње додати органско ђубриво како би се побољшала структура земљиста, задржавање влаге и плодност. Ове допуне тла не требају прелазити количину од 30% укупног тла.
Испуните простор око корена ароније земљом или измењеним земљиштем, набијте га нежно, а затим сваку садницу темељно залијте.
Загрните саднице, али не око стабла већ у ширем кругу, остављајуци удубљен простор за заливање око стабла. Ставите од горе суво лишће и/или покошену траву. То ће одбити коров и чувати влажност тла.
Наводњавање ароније је пожељно, нарочито прве године и у сушним раздобљима. У најтоплијем делу лета ароније би требало залити једном до два пута недељно и то 3-10 литара воде по садници. За озбиљне узгајиваче који од ароније очекују високе приносе препоручује се систем наводњавања "кап по кап", који уједно представља најквалитетнију и најекономичнију негу плантаже ароније. Као и сваку биљку, и аронију треба заливати ноћу или у раним јутарњим сатима.
Надаље уништавајте коровске биљке које се појављују. Ароније има тенденцију да пушта нове изданке из корена. У те сврхе користите мотику за неговање подручја око стабла.
Једна добра идеја код узгоја ароније је да формирате међуредне травнате површине између садница. За квалитетну травну стазу обавезно посејте квалитетно семе, као сто је на пример Енглески љуљ и Високи вијук. Сетву травнате поврсине можете обавити одмах након што сте посадили аронију (у пролеће) или на јесен.
Саднице ароније редовно контролишите како бисте на време приметили прве знаке болести или појаву штеточина, да бисте имали довољно времена да предузмете одређене корективне мере, уколико је то потребно. Добра је ствар што је аронија заиста врло отпорна биљка и ретко када се код ње појављују болести или наметници. Највећа опасност за аронију је, према досадашњим искуствима наших узгајивача, пепелница коју изазива једна врста гљива, али срећом и она се ређе догађа. Ако се ипак појави пепелница, она неће ођедном напасти цео грм ароније, већ су то на почетку само неке гране, па њих треба одмах орезати. Да би се спречила каснија појава пепелнице, у будућности треба избегавати влажење лишца ароније приликом наводњавања.
За максималне приносе, сваке године аронију треба умерено нађубрити. Дакле, нанесите јој уравнотежен слој гнојива годишње. Тиме ћете јој у првим годинама помоћи да брже расте, а касније да боље роди. Аронија иначе захтева мању количину ђубрива од већине воћки које се код нас гаје.
Орезавање ароније ради се сваких неколико година. Биљке старије од око 10 година могу имати користи од већих орезивања на сваких четири до пет година, да би смањиле превелико напредовање у висину. У зависности од врсте земљишта и других фактора, аронија може нарасти до 8 метара у висину и приближно толико у ширину. Да би давала максималан род није јој потребна толика висина, јер се слично може постићи и код ароније која има висину 2-3 метара, а при том је једноставнија берба. И то би били наши најбитнији савети у вези узгоја ароније.
Izvor: poljoprivrednisavetnik.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Za razliku od drugih poljoprivrednih kultura čiji su prinosi uglavnom podbacili ove godine, aronija je prema rečima nekih odgajivača odlično rodila tako da je prinos najbolji u poslednjih pet godina.
Koliko je aronija zdrava, svi znamo. Najčešće se konzumira sveža, kao sok ili liker, a danas vam predstavljamo jednostavan recept da od ovog voća napravite odlično slatko.
Sibirska borovnica – aronija, sadrži više antioksidativnih materija od borovnice, kupina, malina ili crne ribizle. Takođe sadrži i vitamine: A, C, B2, B6, E, kao i minerale: kalijum, kalcijum, gvožđe, mangan, molibden, jod i fosfor, ali i zaštitne materije: celulozu, tanine, pektine, flavonoide, antocijane i ostalo.
Aronija je moćan antioksidans, pa je njena upotreba u ishrani sve zastupljenija, a danas je i deo kulinarskih ponuda mnogih svetskih restorana.
Постоје три основне врсте ароније: црна аронија – латински назив: А. меланоцарпа, затим црвена – А. арбутифолиа (Л.) Перс. и пурпурна- А. прунифолиа (Марсхалл) Рехдер. Црна аронија која је позната и као Сибирска аронија најзначајнија је и спада у лековито воће.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета