Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Važno je da se biljke redovno hrane i štite od bolesti i štetočina dozvoljenim sredstvima poštujući karencu i da se berba obavi uz primenu standarda vezanih za higijenu i bezbednost proizvoda, a mlade izdanke sa još većom pažnjom treba negovati za sledeću godinu

 Zasadi se podižu na parcelama koje ne odgovaraju po položaju, kvalitetu i strukturi zemljišta. Takođe,  priprema zemljišta pre sadnje nije adekvatna. Analiza zemljišta, meliorativno đubrenje, podrivanje, drenaža,  mere su koje treba preduzeti pre zasnivanja zasada. Nedostatak radne snage uslovio je neadekvatnu negu zasada, tako da se okopavanje obavlja jednom ili nijednom godišnje.

Posle berbe izdanci ostaju u korovu do proleća, čak i u godinama kada su otkupne cene zadovoljavajuće. Zaštita od bolesti i štetočina se radi nestručno i neblagovremeno. Postavlja se pitanje i efikasnosti primenjenih sredstava. 

Jedan od većih problema je problem  smanjenje prinosa, lošiji kvalitet plodova, pojava novih bolesti i štetočina. Veliki krivac za nastanak ovih problema svakako je kvalitet sadnog materijala. Nažalost, većina zasada se zasniva neproverenim sadnim materijalom, nepoznatog porekla, iz proizvodnih zasada koji su lošeg zdravstvenog stanja, omogućujući tako bolestima i štetočinama širenje i prenošenje na nezaražena područja.

Ovo proleće karakteriše velika razlika između dnevnih i noćnih temperatura i nagla zahlađenja, što utiče i na kretanje i razvoj pupoljaka i grančica. Stanje u zasadima za ovogodišnji rod se ne može značajno popraviti. Važno je da se biljke redovno hrane i štite od bolesti i štetočina dozvoljenim sredstvima  poštujući karencu i da se berba obavi uz primenu standarda vezanih za higijenu i bezbednost proizvoda.

U zasadima maline moraju se redovno sprovoditi sve agrotehničke mere, bez obzira na otkupnu cenu i druge okolnosti ako je cilj opstanak u malinarstvu. Za podizanje novih zasada neophodno je preduzeti sve predradnje, počev od izbora parcele, kvalitetnog sadnog materijala, savremene tehnologije gajenja i površine koja je srazmerna raspoloživoj radnoj snazi.

Izvor:Dipl. inž. Zlatica Krsmanović

Celogodišnja briga zasada

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Povrtari na području opštine Žabalj u južnoj Bačkoj već desetak dana beru krastavce kornišone, što je za tri sedmice ranije nego proteklih godina. Velike vrućine doprinele su da povrće pre dospe nego uobičajeno.

Iako je stanje useva uljane repice u Subotici s proleća nagoveštavalo dobar potencijal, mraz nakon ranog cvetanja i zakasnele padavine uticale su da se taj potencijal ipak ne ostvari. Već je prinos podbacio i najmanji je u poslednjih nekoliko godina.

Pri kraju je berba grožđa u kolubarskom kraju, jednom od najstarijih na vinskoj mapi Srbije, a procene poljoprivrednih stručnjaka govore da će prinos biti upola manji nego lane.

Pre okopavanja kukuruza i pasulja moralo se obaviti neke predradnje kako bi alatke za takve radnje nilo u potpunosti spremno.

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

Usled veoma visokih temperatura tokom leta, rod krompira je prepolovljen.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета