ČAJ OD ORIGANA: Lekovitost najačeg biljnog antiseptika

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Origano (lat. Origanum vulgare) je višegodišnja biljka poreklom iz južne Evrope, koja se vremenom proširila svetom.

Pošto je biljka dosta otporna i lako se razmnožava, naći ćete je u područjima šipražja, livada ali i u šumama, a ono što je veoma interasantno je da je možete gajiti veoma lako i u kućnim uslovima kao baštensko bilje. Origano ima izuzetnu lekovitost, što nam je manje poznato jer ga uglanom smatramo kao začin.  Lekovito svojstvo imaju i cvetovi i listovi ove biljke. 

Čaj od origana i njegova dobrobit za organizam

Čaj je bogat vitaminima C, K, A gvožđem, kalcijumom, magnezijumom, cinkom, bakrom, fenolnim kiselinama, omega-3 masne kiseline, flavanoidima itd. Čaj od origana ima široki spektar dobrobiti po organizam i to najviše po pitanju probavnog sistema I disajnih organa. Pošto čaj od origana obnavlja crevnu floru pomoći će vam i kod poremećaja probavnog trakta, kod problema sa želudcem i crevima, kod gasova, nadustosti stomaka, grčeva, dijareje, a pomoći će i za bolji rad jetre, štiti od dijabetisa a popraviće i apetit. Pošto ima izuzetna antibakterijska svojstva pokazao se da odlično eleminisaće niz bakterija, kao što su ešerihija koli, stafilokoke, salmonela, a i protiv gljivaca se dobro pokazao, kao što je na primer kandida koja se pojavljuje u crevima. Naučno je dokazano da je origano jak prirodni antiseptik i antibiotik, stoga efikasno uništava viruse i bakterije.

Dobar je i za disajne organe, pa tako, čaj od origana kod organa za disanja će pomoći protiv asmatičnih napada, bronhitisa, upala grla, prehlada, gripe i ublažiće kašalj. Pomoći će I kod smanjenja opasnosti od srčanih oboljenja i artritisa. Odličan je i protiv nesanice, a pošto je prirodni analgetik dobar je i protiv glavobolje, umanjuje grčeve mišića, bolne zglobove, bolove u leđima (krstima), dobro deluje na nervni sistem, održava telesnu težinu, a delotvoran je i kod ekscema. 

Osim što jača imunitet on čak podiže i kompletan nivo energije u organizmu.

Ovaj čaj jedino se ne preporučuje kod onih koji su alergični na origano, kao i kod žena koje su trudne ili kod porodilja koje doje.

Čaj protiv upale sinusa i grla: Preliti po supenu kašiku majčine dušice i čaja od origana sa pola litra ključale vode i kuvati par minuta. Potom skloniti sa vatre, prekriti se preko glave sa peškirom (krpom) i inhalirati najmanje desetak minuta.

Klasičan čaj od origana: Preliti kašičicu čaja origana sa dva decilitra ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji od deset do petnaest minuta. Potom, procediti i piti do tri puta dnevno čaj od organa i to svaki put sveže pripremljen čaj, po jednu šolju i to pre obroka.

Izvor:kodren.com

ČAJ OD ORIGANA: Lekovitost najačeg biljnog antiseptika

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Posadili ste origano, on je počeo da cveta i ne znate šta biste sa cvetovima. Kako ne biste došli u ovu situaciju obavezno pročitajte članak i pripremite se za uzgoj predivne začinske i lekovite biljke, kao što je origano.

Fitogeni aditivi koriste se u ishrani živine, bilo da se ona gaji za proizvodnju jaja za konzum ili za proizvodnju mesa. Reč je o koncentratima koji u sebi sadrže velike količine aditiva

Ориганум херацлеотицум У Србији има више врста овог рода, од који је најпознатија Вранилова трава (O. вулгаре). Ова врста се користи као лековити чај или као напитак. Оригано је веома цењена зачинска, мирисна и лековита биљка у земљама Медитерана.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета