Дивље пчеле из Јапана чак 7 пута брже од обичних

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Различити пестициди и губитак природног станишта проблеми су са којима се пчеле већ годинама срећу. Да би ово спречили, научници са бројних универзитета у свету тражили су начине и вршили испитивања како да тај проблем реше, а на крају су се окренули природи за помоћ.

Као најбољег партнера медоносних пчела виде врсту јапанске дивље пчеле која је чак 7 пута бржа од обичних.

„Пчеле на које смо навикли налазе се у тешком стању. Пошто су припитомљене, оне су лење и нису попут својих дивљих рођака. Једна медоносна пчела за минут обиђе два цвета, док њена рођака из Јапана посети њих 15. Такође, може носити и 100 пута више полена него обична пчела“, казао је биолог и специјалиста за заштиту околине, Давид Бидинџер.

Овај биолог на Универзитету у Пенсилванији води тим који помаже Савезној влади да пронађе решење да сачува пчеле. Осим жеље да заштити природу, САД не жели остати без пољопривреде која зависи од пчела и годишње донесе 15 милијарди долара у државну касу. На сличном пројекту раде и Норвежани, чији су биолози направили пчелиње ауто-путеве.
Норвежани су повезали зелене површине како би пчелама дали довољно простора за њихов рад. Због тог су неки грађани морали да поставе биљке на своје кровове да би осигурали несметан живот пчелама које су од животног значаја.

Ако тај пројекат успе, норвешки научници верују да ће и остале земље следити њихов пример. Ако ови планови не успеју, Земља би ускоро могла остати не само без меда, него и без хране, а има све више становника.

 Izvor:agromedija.rs

Дивље пчеле из Јапана чак 7 пута брже од обичних

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Džinovska lignja duga 3,35 metara pronađena je živa na obali u Japanu. Ova životinja inače živi u dubokom moru i vrlo retko se može videti na obali.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета