Како препознати грабеж, како је елиминисати и спречити

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Грабеж је ненормална појава која се запажа у време када нема паше. Настаје под утицајем нагона за складиштењем што већих залиха меда.

Тиха грабеж

Тиха грабеж је специфична и неприметна, чак за искусне пчеларе.

Тиха грабеж може бити и испод подњаче да, код једноделне мреже, пчелама које се накупе испод чак мед доносе пчеле из заједнице. Овај случај пратим данима на подњачи за скидање полена и то на једној кошници. У делу где је мрежа једноделна пчеле чекају да им друге из кошнице донесу храну, подњача има један део где не дихтује лепо, не може се затворити, и ту је циркулација. Ово се одвија без борбе, мирно тихо и неприметно. Приметио сам тако што сам видео да кроз мали отвор излазе са задње стране; да су подњаче све отворене не би се приметило док се не легне испод. Затварајте подњаче!

Грабеж

Грабеж је ненормална појава која се запажа у време када нема паше. Настаје под утицајем нагона за складиштењем што већих залиха меда. Најчешћи узрок и повод за почетак грабежи је невешт и непажљив рад пчелара. Остављања превише отворених лета, или њихово прерано отварање, постојање пукотина на поду зидовима и крову кошнице, држање медишних или плодишних сатова напоље дуже време у пчелињаку, непажљиво наливање сирупа у хранилице приликом прихрањивања, дуго држање отворених гнезда приликом прегледа у периоду без паше.

У време када нема медобрања, пчеле од јачих заједница лете около слабих и гледају куда могу да уђу. Грабљивице, туђица обично су старије пчеле, већ олињале и поцрнеле.

Када грабеж узме маха, нападнуто друштво није у стању да се брани и све се то свршава убиством матице и одношењем свих залиха меда. Нису ретки случајеви да се пчеле нападнутог друштва и саме придруже туђицама у преношењу меда. Ако пчелар не предузме благовремене одговарајуће мере, нагон грабљења захвата и друга друштва и долази до жестоких међусобних напада који се завршавају уништавањем многих пчелињих друштва. Тада пчеле почињу да нападају људе, животиње и све што туда пролази.

Симптоми грабежи су узнемирено летење пчела испред неке кошнице, чак и после уобичајеног времена излетања, велики број угинулих пчела испред кошнице, има пуне вољке меда у пчела које излећу из те кошнице.Ради откривања грабљивог друштва, пчеле које излазе из нападнуте кошнице запраше се брашном или кредом, па се утврђује у коју кошницу се враћају тако обележене пчеле.

Грабеж није само крађа меда, већи је проблем преношења заразних болести, обично сва нападнута друштва су слаба друштва која имају можда чак и неку болест.Сузбијање грабежи је у рукама пчелара, до њега зависи да ли ће је имати. Јака здрава друштва су обезбеђена од грабежи ако се води рачуна . Болесна друштва елиминисати, не држати на пчелињаку.

Како се грабеж запажа?

На лето нападнутог друштва примећује се борба пчела. Велики број пчела лети непосредно око лета, улазећи и излазећи из кошнице, а често понашање пред летом кошнице изгледа као да се друштво роји.

Понекад, уместо јако израженог грабежа, појављује се тиха грабеж која се често не може лако запазити. Ова грабеж се нарочито јавља када пчеле туђице улазе у слабије друштво, не на лето, већ на неки други отвор на кошници, који је настао непажњом пчелара приликом неправилног стављања наставака, хранилица и сл.

Шта учинити кад се грабеж појави?

Прва мера против грабежи јесте сужавање лета на кошници, тако да могу само по једна или две пчеле да улазе и излазе из кошнице. Ако ова мера не помогне , тада се испред суженог лета, на полетаљки, стави крпа натопљења петролеумом, чији ће мирис растерати пчеле туђице.

Ако је грабеж и даље присутна, онда је најбоље да се нападнуто друштво затвори и пребаци у затворену просторију и тамо држи дан-два, или се пренесе на 4-5 км од пчелињака, где се може одмах отворити лето, јер ће се тада све пчеле (и туђице) ујединити у једно друштво.

Како ефикасно спречити грабеж?

Померањем кошнице са свог места неколико метара а на њено место стављање празне без рамова да би уласком и изласком пчеле се одвикле. Померену кошницу однети са пчелињака или елиминисати узрок.

Чим се примети грабеж, не дирати ни кошницу ни лето на њој већ одмах ставити неку стару завесу преко предње стране кошнице и лета. Пчеле неће моћи ни да уђу ни да изађу у кошницу и све ће се ухватити у грозд. Увече, када оду туђице, и када се пчеле у кошници повуку са лета, склони се завеса, а преко лета се стави новина, паралелно са предњом страном кошнице, лето се сузи за пролаз 1-2 пчеле.

izvor:agro-eko-magazin

Како препознати грабеж, како је елиминисати и спречити

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета