Употреба меда у исхрани деце веома важна

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Када је реч о исхрани деце, мед је свакако незаменљива намирница. Садржи шећере, витамине, минерале и делује позитивно на апетит код малишана. Стручњаци истичу да је мед толико битан за исхрану деце, да их треба навикавати на њега још док су у мајчином стомаку.

Мед деци треба "давати" док су још у мајчином стомаку (интраутерино). Преко крвотока мајке беба ће осетити благодети меда, а трудница ће лакше и здравије поднети трудноћу. Труднице које редовно конзумирају мед немају проблема са анемијом, боље спавају, имају мање проблема са мучнином и отпорнији је организам на инфекције.

Због могућности појаве алергије, препоручује се велика опрезност при увођењу меда у јеловник одојчади из породица са алименталним алергијама. Постоје два става када бебе треба да козумирају мед. Једни кажу тек након шест месеци старости, а други тек после годину дана.
Нутриционисти за употребу меда у исхрани одојчади кажу да мед не изазива ацидозу, брзо се ресорбује у танком цреву, спречава алкохолну ферментацију, а његове слободне киселине потпомажу код "усисавања" масноћа.

Додавање меда у дечију исхрану помаже бржем коришћењу калцијума. Опште гледано мед је за децу идеална слатка храна, будући да се лако вари и да је сладак, а мали је број деце која га не прихватају.

Велики значај меда за нормалан развој дечијег организма утврђен је како емпиријским, тако и научно-експерименталним путем. Савремене хемијске и биолошке анализе меда показују да повољна комбинација хранљивих материја у њему не оптерећује и на ангажује пробавни систем дечијег организма додатном прерадом. За децу мед представља готову храну која се у потпуности искоришћава у организму и укључује у животне функције деце.
Мед је неопходан сваког дана у исхрани деце свих узраста, долесцената, студената и научних радника, спортиста, трудница и дојиља, старијих лица, физичких рандика и људима који су свакодневно изложени стресу. Клинички је потврђено биостимулативно и регенеришуће својство меда код већине наведених категорија, као и безболни и брз пролазак кроз климактеријум и стање стреса.

Дневна количина меда зависи од укупног енергетског уноса. Препорука је да мед буде заступљен у исхрани са 5 одсто у укупном дневном енергетском уносу.

 

 

Употреба меда у исхрани деце веома важна

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pušten u rad prvi gradski medomat u Sremskoj Mitrovici, prilikom prezentacije rezultata projekta Zasnivanje ekonološki prihvatljive proizvodnje meda u blizini SRP Zasavica

Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета