Узимљавање пчелињих заједница – искуство пчелара
Узимљавање пчела на пчеларском газдинству “Балинт” – Када радите са великим бројем кошница углавном вам је највећи проблем недостатак времена.
Сезона је врло кратка, а планови амбициозни
Све послове би требало одрадити у најкраћем временском периоду, да бисмо искористили што више паша, нектарске и поленске, затим формирали што више оплодњака произвели што више матица и ројева, а време нас не чека само лети.
Лоше временске прилике нам често кваре планове, а обично нам је кратак дан и нервоза је све више присутна у ваздуху. Да не бисмо узалуд трошили време, сувишне послове, према нашем мишљењу, непотребне нећемо радити. У низу непотребних послова овом приликом, када пишем о узимљавању, дотакнућу неке.
Припреме за узимљавање почињу већ почетком сунцокретове паше
Да бисмо сачували компактност плодишта од тог периода па до пролећног развоја, односно до додавања сатних основа више ни један једини оквир не померамо у плодишту. Не убацујемо више сатне основе у плодиште, из разлога што више не постоји довољно дуг временски период да из тог новоизграђеног саћа излегу три генерације пчела. Такво хладно саће није погодно за зимовање, а што је најгоре у августу месецу када се делимично формирају зимске пчеле, такво саће би избегавала матица, не би полагала јаја у такав сат, па бисмо тиме имали мање легла, а самим тим и мање зимских пчела.
Пошто ми више не дирамо плодиште морам рећи да код нас нема паковања рамова, сређивања плодишта за зиму. Водимо се линијом природног понашања пчела у природи. Као што знамо, пчеле већ више десетина милиона година живе на овој планети и мислим да пуно боље знају од нас пчелара где треба лагеровати храну, односно полен и мед. Пчеле су инсекти и оне то раде по свом инстикту.
Неће бити на одмет да се подсетимо како се понаша рој када се отпусти и настани се у природи, у шупљини неког стабла. Саће ће градити од врха станишта према доле, у исто ће лагеровати мед. Када се матица оплоди, рој ће почети са неговањем легла, што значи да ће интензивно сакупљати и полен који је преко потребан за однеговање легла. Сакупљени полен лагерује непосредно око легла у сваком саћу тачно тамо где му и треба. Легло се шири према доле како и граде саће и преостали полен, што нису потрошиле, претварају у пергу и покривају, односно, конзервирају медом. Исто раде током читаве сезоне и на крају сезоне ће имати изнад главе дебеле венце меда, а испод тог меда и довољно перге која им је преко потребна за рани пролећни развој. Да ли неко сређује, односно пакује рамове у плодишту код таквих друштава? Наравно да не! Кућа се сређује обично онда када неко направи неред у њој.
Код нас приликом одузимања сунцокретовог меда плодиште остаје нетакнуто, у којој има око 8 кг хране, а не скида се ни последње додато медиште где има око 4 кг, углавном незрелог меда, што укупно чини око 12 кг хране. У том периоду то је оптимална количина хране која је преко потребна за нормално функционисање пчелињих друштва.
Непосредно након одузимања медишних наставака са једним отварањем кошница урадићемо преглед, заштиту против варое и додавање поленске погаче.
Преглед
Никада, па ни овом приликом, не тражимо матицу у заједницама, јер времена за то и немамо. По мом мишљењу је то непотребан посао јер присуство и квалитет матице одређује количина и квалитет легла. Ако код појединих друштава количина и квалитет легла нису задовољавајући, таквим друштвима припајамо рој са младом матицом. Припајање ћемо урадити тако што ћемо са раствором ракије попрскати и друштво и рој (изједначити мирисе), и без новинске хартије или било чега једноставно наставити, спојити. Избор квалитета матице препуштамо пчелама. Једино код ових друштава сређујемо плодишта и том приликом, скоро редовно, налазимо обележену младу матицу.
Заштита од варое
Да бисмо заштитили легло из којих ће се излегати зимске пчеле, непосредно са прегледом крећемо са третирањем пчелињих заједница против варое. Знајући да вароа највећи део живота проводи у затвореном леглу, и да бисмо је што боље сузбили, третманом обухватамо период циклуса затвореног легла од 13 до 14 дана. Ми у овом периоду углавном користимо препарате са продуженим дејством и обавезно контролишемо ефикасност истих. Избегавамо неконтролисано прекомерно третирање заједница.
Додавање поленске погаче
Проузроковано сушом у овом периоду често може бити беспашног периода, што је разлог додавања поленских погача чиме делимично обезбеђујемо поленску и стимулативну пашу.
Пратимо уносе и ако на ваги бележимо опадање, приступамо прихрањивању течном храном. Прихрањујемо да се не смањују залихе хране, како друштва не би престала са одгајивањем легла. Средином августа замењујемо места наставцима, горњи наставак-медиште стављамо на подњачу, а плодиште на њега. Део меда, углавном непоклопљени мед из медишта, пчеле ће пренети горе у плодиште, што има стимулативно дејство на друштво, уједно се повећава и висина медног венца у плодишњим рамовима. Једно од правила у пчеларству је да крајем августа, у колико оквира има легла толико ће улица запоседати и зимско клубе.
У другој половини септембра обично се смањује обим легла и да не би остале празне ћелије из којих су се излегле пчеле, вршимо дохрањивање пчелињих заједница са густим шећерним сирупом односа 2:1 у корист шећера. Сируп припремамо и инвертујемо у дупликатору. Овим дохрањивањем допуњујемо зимске залихе хране и оне ће бити приближно 20 килограма. Додату енергетску храну пчеле ће трошити у зимским месецима док су у стању хибернације, када не негују легло, а што је важније, клубе ће са свих страна бити у контакту са храном па ће се померати по вертикали нагоре, што је и природно. У овом периоду не утопљавамо друштва из разлога да би што раније престале са одгојем легла.
Децембра када више нема легла у заједницама и вароа се налази на пчелама незаштићена, дајемо јој завршни ударац. Ово последње зимско третирање више година уназад радимо са оксалном киселином, методом накапавања. Због уштеде времена, са једним отварањем кошница увек, па и овај пут, ћемо одрадити више послова, зимско третирање и узимљавање. Узимљавање се састоји у томе што ћемо фолију којом је прекривено плодиште савити на пола и положити на средину сатоноша тако да се около виде сатоноше. Преко тога ћемо положити један петослојни картон који са задње има отвор од 5×10 цм, затим ћемо вратити збег. Збег прекријемо другим картоном и на крају поклопимо кровом. Овим начином утопљавања добијамо сува плодишта без појаве буђи и плесни, а делимична промаја у кошници спречава прерано заснивање легла, јер рано зимско легло не доноси ништа добро, напротив.
На крају морам нагласити да на нашим пчелињацима радови се углавном своде на рад са наставцима, и због тога је саставни део сваке кошнице Ханеман решетка и бежалица. Тако и током периода припрема за узимљавање, односно за време сунцокретове паше, одвајањем плодишта од медишта са решетком, ћемо сачувати и компакност плодишта.
poljosfera.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Pušten u rad prvi gradski medomat u Sremskoj Mitrovici, prilikom prezentacije rezultata projekta Zasnivanje ekonološki prihvatljive proizvodnje meda u blizini SRP Zasavica
Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.
Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.
Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.
Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.
Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета