Воћњак опрашивање – значај солитарних пчела

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Значај солитарних пчела је јер оне врше укрштено опрашивање и то раде и при ниским температурама, за разлику од медоносних пчела.

МЕТОДЕ ГАЈЕЊА И КОРИШЋЕЊА СОЛИТАРНИХ ПЧЕЛА

У процесу сакупљања полена солитарне пчеле врше укрштено опрашивање, што омогућава квалитетнији и већи род воћа. Све активности у животу солитарних пчела обављају појединачне плодне женке које су уједно и матице и радилице. Заснивају своја гнезда у шупљинама барске трске којом су се некад покривали кровови кућа. Солитарна пчела лети у круг 200 – 250 м од свог гнезда-кућице. Стога је за ефикасно опрашивање воћњака распоред кућица од велике важности.
Важно је да буду постављене у воћњаку недељу дана пре пуног цветања, јер прво излећу мужјаци, па тек неколико дана касније женке, које имају важну улогу у опрашивању. Када посматрамо практичну страну коришћења солитарних пчела у укрштеном опрашивању воћака, морамо имати у виду разлику у интензитету и начину воћарске производње

У процесу сакупљања полена солитарне пчеле врше укрштено опрашивање, што омогућава квалитетнији и већи род воћа.

Највећу корист од пчела имају оне воћне врсте и сорте које су самобесплодне и аутоинкомпатибилне, али и оне које су самооплодне или су склоне партенокарпији.

У последње време се све више ради на алтернативним опрашивачима воћака, њиховој доместификацији и примени. Ово се у највећој мери односи на солитарну пчелу (Осмиа цорнута) .

ЖИВОТНИ ЦИКЛУС СОЛИТАРНЕ ПЧЕЛЕ
Све активности у животу солитарних пчела обављају појединачне плодне женке које су уједно и матице и радилице. Улога мужјака је само да оплоди женке. Свака женка током активне сезоне живи сама и појединачно заснива гнездо у којем оставља потомство након чега угине. То значи да никад не дочекају своје потомство које ће се развити наредног пролећа, односно имају једну генерацију годишње, униволтне су. Не производе мед ни восак. Одрасле јединке појављују се у рано пролеће са појавом краћег или дужег периода топлог времена и обимнијих цветања биљака, пре свега воћа.

Солитарне пчеле нису у компетицији са медоносном пчелом или бумбарима. Напротив, њиховим заједничким радом повећаће се број заметнутих плодова у воћњацима.

САКУПЉАЊЕ И НЕГА ИНИЦИЈАЛНЕ ПОПУЛАЦИЈЕ

Мужјаци први напуштају гнездо, недељу дана пре и остају у његовој близини чекајући женке. Оплођене женке складиште сперму у сперматекама. Приликом проласка кроз репродуктивни тракт јаја се оплоде. Из оплођених јаја се развијају женке, а из неоплођених мужјаци. Након парења мужјаци угину, а женке крећу у потрагу за одговарајућим местом за гнежђење. Тражење гнезда траје од један до два дана, али у том периоду женке интензивно посећују цветове ради сопствене исхране и том приликом се могу значајније одаљити од места излегања.

На тај начин један део женки се разиђе по широј околини, тј. изгубе се из изнете популације и то се назива дисперзија. Дисперзија се масовно јавља уколико женке немају довољно цветова на којима ће се после парења хранити или уколико немају погодан материјал за заснивање гнезда.

Осмије се гнезде у већ постојећим шупљинама у дрвету, не копају саме тунеле. Заснивају своја гнезда у шупљинама барске трске којом су се некад покривали кровови кућа, у шупљинама старог дрвећа, у пукотинама и отворима старих дрвених или неомалтерисаних кућа. Кад женка солитарне пчеле из рода Осмиа сп. нађе тунел погодан за заснивање гнезда, а затим на дну тунела направи преграду од блата. Женке доносе полен и нектар у гнездо и на ту масу полажу јаја, затварају ћелију влажном земљом, а затим граде нову ћелију у низу. На улазу у тунел остави 2 цм слободног простора за улетање и излетање и на крају отвор затвори дебелим чепом од блата.
У одговарајућем тунелу пчела може да изгради 6-8 ћелија, а може израдити и до 15 ћелија, зависно од дужине тунела. Најпогоднији је тунел дужине око 15 цм, а најпогоднији је промер (ширина) отвора 8-10 мм. Могу да се гнезде једне поред других, свака за себе, у мањим или већим популацијама, али без икакве међусобне кооперације или антагонизма. Ова особина се назива грегарност. Из јаја се у зависности од температуре, за неколико дана излегне ларва која се активно храни. Кад потроши храну, зрела ларва се улуткава у кокон. До краја августа у коконима су одрасле јединке које као такве хибернирају током зиме и гнездо напуштају у пролеће.

Кућицу са цевчицама трске сместити у средину воћњака, тако да дивље пчеле које лете 200 – 250 метара могу опрашивати све воћке. Улаз у кућицу заштитити мрежом од жице, како би спречили косове и друге птице да уништавају коконе у трскама. Пчеле су осетљиве на пестициде, па ако није органски воћњак, треба направити кућицу која се може затворити и третмане вршити увече, када пчеле не лете. Понекад пчеле треба мало прихранити медом, нарочито ако излазе, а у близини немају довољно расцветалих воћака и других биљака. Сваке године треба на време додавати нове цевчице трске, а стару трску одстрањивати. У близини станишта за пчеле поставити песак и воду, да не губе време на тражење материјала за зидање ћелија у трсци.

Иницијално легло пчела у коконима се чува у фрижидеру, на ниској температури до 4°Ц, док воћке не буду недељу дана пред цветање.

У већим воћњацима, постављају се снопови са трском на сваких 30 м.

КОРИСНОСТ СОЛИТАРНИХ ПЧЕЛА

Солитарна пчела лети при нижим дневним температурама него медоносна пчела. Ефикасност при опрашивању воћака једне женке солитарне пћеле може се успоредити са ефикасношћу 120 медоносних пчела. За опрашивање једног хектара комерцијалног засада јабуке потребно је 500 женки солитарне пчеле, или три кошнице медоносних пчела с укупно 60.000 радилица.

Посебно треба истаћи њену корист у опрашивању крушке. Цвет крушке лучи мирис амин који медоносна пчела не воли, па се морају подвргнути дресури. Солитарне пчеле не бирају врсту, битно је да је воћка близу, те су погодније за опрашивање засада крушке.

Солитарна пчела лети у круг 200 – 250 м од свог гнезда-кућице. Стога је за ефикасно опрашивање воћњака распоред кућица од велике важности. Кућице могу бити од барске трске, избушених дрвених блокова, сипорекс-блокова и шупљикаве цигле. У близини воћњака добро је поставити наткривена станишта од дрвета, где треба поставити барску трску, земљу, песак и воду или готове купљене кућице. Солитарне пчеле нису у компетицији са медоносном пчелом или бумбарима. Напротив, њиховим заједничким радом повећаће се број заметнутих плодова у воћњацима.

Солитарне пчеле се примењују и у органским засадима ароније и других воћних врста.

Важно је да буду постављене у воћњаку недељу дана пре пуног цветања, јер прво излећу мужјаци, па тек неколико дана касније женке, које имају важну улогу у опрашивању. Постављене кућице или станишта за солитарне пчеле не треба померати, док се не заврши циклус развоја ларве у лутку. У периоду, када воћњак прецвета, а женке још увек нису завршиле са затварањем комора у које су снеле јаја и оставиле полен за исхрану, пчеле треба прихрањивати или оставити цветни појас око засада.

Станиште не треба померати, јер ларве нису покретне унутар ћелија, па постоји опасност да спадну са полена и не заврше развој.

Када посматрамо практичну страну коришћења солитарних пчела у укрштеном опрашивању воћака, морамо имати у виду разлику у интензитету и начину воћарске производње. Разликујемо плантажне конвенционалне засаде у којима се користе хемијска средства за заштиту од болести и штеточина и засаде на мањим површинама, где је заступљена органска или традиционална производња, без употребе средстава која су токсична за пчеле. Улога пчела у било којем облику и обиму производње је иста, да пренесе полен и на тај начин изврши опрашивање. Значај солитарних пчела на малим парцелама се огледа у томе да долази, најчешће до спонтаног опрашивања, јер се не користе препарати који смањују њихову бројност.

Код интензивних засада је важно забранити употребу било каквих хемијских третмана у периоду док воћке цветају.

Постоје два начина да се обезбеде пчеле као опрашивачи у воћњаку:

- Изнајмљивање уз надокнаду
- Набавка и нега сопствених пчела
Искуства из других земаља су да пчелари имају уговоре са воћарима о изнајмљивању пчела у периоду цветања и тиме обезбеђују значајну зараду. У нашој земљи је најчешће договор измађу пчелара и воћара о заједничким интересима, пчеле имају испашу, а воћари опрашене цветове.

Солитарне пчеле нису медоносне, не живе у кошницама, не роје се и не захтевају посебну бригу. За воћаре су изузетно корисне, јер опрашују до 95% посећених цветова, чак и по лошим временским условима.


ЗАКЉУЧАК

Суштина воћарске производње је однеговати здраву биљку до периода плодоношења. Сви савети из воћарства се односе на мере неге, помотехнику, заштиту од болести, штеточина, града и мраза. Употребљавају се заштитне мере, разни побољшивачи квалитета земљишта, боје, величине и укуса плода. Све то нема смисла ако не обезбедимо у периоду цветања, без обзира на непогодне временске услове, да се изврши укрштено опрашивање, нарочито код самобесплодних воћних врста, као што је јабука.

Једно од решења је информисање произвођача о предностима коришћења солитарних пчела, њиховој популаризацији и омасовљењу, чиме дајемо предност очувању природе у односу на неконтролисану употребу хемијских средстава.

аутор- Санда Кљештановић

 

Воћњак опрашивање – значај солитарних пчела

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета