Како се гаји: Радич - укусно поврће црвених листова

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Радич, поврће црвених листова са белим жилама, није чест гост на нашим трпезама, а на нашим просторима гаји се на малим површинама. Одличан је свеж или грилован за припрему салата и посебан значај има у исхрани дијабетичара.

Код радича разликујемо два варијетета: лиснати који се гаји због листова који могу бити зелени, црвени и љубичасти (лисната форма и главати - главичасти радич) и коренасти који се користи за форсирање.

Услови за гајење

Радич је двогодишња биљка у фази расада може да прође стадијум јаровизације и при дугом дану и већ у првој години може да цвета. Оптимална темпереатура за раст и развој су 15-18 степени, а минимална је 6-8 степени. Раст се зауставља при температурама нижим од 2 и вишим од 30 степени.

Радич воли отворено, осунчано место толерише и мало сенке, за стабилне приносе битно је равномерно снабдевање водом ( 70-80% ПВК). Најбоље успева на средњетешким односно средње лаким земљиштима Пх 6-7.

Обрада земљишта

Обрада земљишта се изводи на 20-40 цм а површински слој мора бити мрвичасте структуре. У плодореду долази на друго место после врста које се ђубре стајњаком ( лиснати се ђубри стајњаком 20-40 т/ха). Радич се ђубри са 100-120 кг/ха азота, 120 кг/ха фосфора и 100-160 калијума.

Предсетвено, уносимо половину предвиђених ђубрива а друга половина у виду прихране која се обавља у фази формирања лисне розете.

Сетва
Може да се гаји из расада или директном сетвом. Сетва се обавља на гредице са размаком међуредним од 10-15 цм или распоредити 3-10 гр семена по метру квадратном. Дубина сетве 0,5-1 цм након сетве пжељно благо ваљање.

Рана пролећна сетва обавља се фебруар-март, лисну розету формира за 25-40 дана са листовима 5-7 цм који се користе у исхрани. Летња сетва обавља се јун-јул у редове 30-50џ15-30 цм.

Радич гајен из расада најчешће се сеје у етапама што омогућује континуирано пристизање за тржиште од априла до јуна. Расађује се у фази 3-4 листа (мај-јул) а бере се од јула до децембра. Мере неге, ако је из семена, проређивање у фази 3-4 листа, култивирања најчешће два и редовно заливање на сваких 5-7 дана са 20-30 мм воде.

Одличне резултате дају фолијарне прихране које треба изводити заједно са заштитом. У току вегетације се изводе 2-3 бербе (одсецањем или кошењем листова). Након кошења обавезна је прихрана и заливање. Лиснати радич пристиже за бербу за 60-80 дана а приноси се крећу од 15-30 т/ха.

Коренаст радич вадимо у периоду септембар-новембар (пре мраза). Корен који се вади треба да буде дебљине 3-5 цм и дужине 15-20 цм. Вађење корена може бити ручно или механизовано. Након вађења корен се оставља на парцели 4-5 дана сложен у хумке с лишћем окренутим споља, тада се листови просуше и храна из листова пређе у корен, након тога осецамо листове на 2-4 цм изнад главе, тада морамо водити рачуна да не повредимо вегетативни врх.

Форсирање корена                                                                                                                                                                                                                                                            
Такав корен најчешће чувамо у подрумима у песку на температури од 1-2 степена. Форсирање корена траје 20 дана а обавља се у тамним и топлим просторијама. У леје се уноси свеж стајњак (најбоље ефекте даје коњски) чијим се разалагањем ослобађа температура 10-15 степени. На стајњак се наноси земљишна смеша од око 20 цм.

У леје садимо корен 7џ5 цм, тако да врх остане изнад површине земљишта а затим се прекрије компостом, сламом или црном фолијом. На једном метру квадратном може да се подстиче 300-350 корена. Оптимална температура за поспешивање радича је 10-15 степени уз редовно заливање, развијају се листови издужене главице.

У савременој производњи радича углавном се примењује гајење на полицама и мобилним касетама где се уз бољу контролу свих усева боље искоришћава простор јер се тако на релативно малом простору може да производи (поспешује) већа количина радича.

Принос

Поспешивање може да се примењује сукцесивно у току целе зиме. Радич из овакве производње пристиже за 2-5 недеље од садње, односно када листови достигну дужину 20-30 цм. Са површине од 1м остварује се принос од око 10-15 кг. 

Izvor: agromedija.rs

Како се гаји: Радич - укусно поврће црвених листова

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Opadanja plodova u našim uslovima je čest fenomen koji se u manjoj ili većoj meri dešava kod svih voćnih vrsta. Ipak, najveće štete su na jabuci gde procenat opalih plodova može da iznosi i do 50%. Evo zašto se to događa.

Za cenu jednog komada zelene salate može se kupiti dovoljno semena za berbu tokom nekoliko meseci

Код нас су се почеле појављивати у последњих 20 година, али и даље за већину представљају егзотику. Стубаста форма воћке је веома интересантна када је у питању гајење јабука, како за садњу уз кућу јер заузима мало места тако и за велике воћњаке јер омогућава да се посади 10.000 садница по хектару.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета