Рана сетва поврћа на отвореном - од лука до ротквице

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Време је за рану сетву мркве, першуна, лука, грашка, спанаћа, блитве и ротквице. Ако се температуре много спусте, биљке посејане на отвореном треба заштити агротекстилном фолијом.

С обзиром на температуре, сетва и садња раног поврћа већ се може обавити. Зависно од временских прилика и стања земљишта, већ следеће недеље можете посадити лук те посејати шаргарепу, першун, грашак, блитву и роткивцу.

Ако се температуре много спусте, биљке посејане на отвореном треба заштити агротекстилном фолијом. Она задржава топлији ваздух уз земљу и спречава испаравање воде те тако ствара погодну микроклиму која утиче на бржи раст биљке. На тржишту постоји више трговачких назива за агротекстил, а то су агрил, лутрасил и ковертин.

Лук на исто место тек четврте године
Лук (Аллиум цепа) се искључиво узгаја због луковице која током пролетњег раздобља ствара тзв. лажну стабљику са лишћем и као такав је познат под називом млади лук. Он се сади на осунчана или деломично осунчана места јер не подноси потпуну сенку и то у плодно, пропусно тло слабо киселе до неутралне пХ рекције. Лук се на исто место сади тек четврте године, а најбоље после култура нађубрених стајњаком. Добри предусеви су купус, шаргарепа, грашак, пасуљ и тиквице. Сетву треба обавити што раније у пролеће, чим то временске прилике дозволе јер рана сетва погодује добром расту и формирању главица као и избегавању болести и штеточина.

Оптималне температуре за раст и развој су од 12 до 25°Ц, а одликује се и добром отпорношћу на ниске температуре. Минимална температура за клијање и ницање је од 2 до 3°Ц. Приликом садње лука треба пазити да не буде већ проклијао, а сади се на дубину од два центиметра и то најчешће у редове. Приликом сетве треба обратити пажњу на размаке па се не препоручује да се лук сади на размак од 10-ак цм. Може и гушће, али се тада разређује током пролећа. Будући да лук има врло плитак корен биљци треба омогућити умерено влажно тло на дубини до 20 цм.

Шаргарепа и першун траже тло растресите струкутре
Шаргарепи (Дауцус царота) и першуну (Петроселинум цриспум) одговара благо кисело до неутрално земљиште, пХ рекације од 5.5 до 7. За сетву треба добро припремити тло како би било растресите структуре, да би корен могао што боље расти да не дође до његовог деформирасања. Као претходни усев најбоље им одговарају врсте поврћа ђубрене стајњаком, попут паприке, кромпира, купуса и грашка. Важно им је осигурати довољно влаге током раста и развоја јер би се у супротном њихов квалитет могао смањити (неправилан раст, пуцање корена).
Могу се сејати већ од раног пролећа, обично почетком марта па све до половине маја. Потребно им је доста светла за раст и развој, а будући да семе споро клија температуре од пет до осам степени су довољне за ницање. Оптималне су оне од 18 до 20°Ц. Младе биљке шаргарепе после ницања добро подносе ниске температуре и до -5°Ц, а першуна и до -10°Ц. Размак између редова је 30-40 цм, а у реду два до три, док је дубина сјтве 1,5 до два центиметра.

Грашак посејати до средине марта
Грашак (Писум сативум) треба посејати што раније, већ пред крај фебруара или почетком марта зависно од подручја узгоја. Не препоручује се узгајати га на истој површини најмање четири године. Ранија сетва је пожељна јер грашак покрије тло и смањи могућност закоровљености, а и вегетација заврши до сушног раздобља. Грашак ниче при температури од четири до шест степени, а идеалне су оне од 16 до 18°Ц. За време цветања температуре би требале бити од 18 до 20°Ц, а за развој махуна 20 до 22°.
Сеје се на дубину четири до шест центиметра на тежим земљиштима, а на лакшим и песковитим два центиметра дубље. Сетва се обавља у траке с размаком између њих од 60 цм. Код високих култивара између редова поставља се потпора, а у ту сврху могу послужити гране или се пак поставља пластична мрежа на колчеве. Сеје се 80-100 клијавих зрна на м2, а сетву треба обавити до средине марта. Што је каснија сетва или што је гора припрема тла, сеју се више норме по јединици површине. За добар принос и квалитет зрна потребно је од 200 до 400 мм падавина. Недостатак воде може утицати на опадање цвета и слабу оплодњу, чиме се смањује принос и нарушава његов квалитет.

Спанаћ и блитву узгајати након купусњача, краставаца или парадајза
Сетва блитве (Бета вулгарис) и спанаћа (Спинациа олерацеа) се не ради на површини на којој је претходне године била засејана иста култура, већ је обавезно проводити плодоред како се у земљи не би задржале болести или намножили штетници. Због тога је блитву и спанаћ најбоље сејати и узгајати након купушњача, краставаца или парађза. Тла за обе врсте требају бити пропусна, структурна и пХ реакције око шест.
Спанаћ је култура скромних захтева према топлоти, а семе ниче већ при температури од 4°Ц. Младе биљке могу поднети и температуре до -7°Ц, док су оптималне за раст и развој од 13 до 18°Ц, а код температура изнад 25°Ц биљка ствара ситније лишће те уједно долази и до убрзаног развоја цветног стабла. Из тог разлога је идеално време сетве рано пролеће. Блитва једнако добро подноси хладноћу и летне врућине па се попут спанаћа може сејати већ у фебруару у топлијим крајевима, а у континенталним у марту.

Блитва и спанаћ се обично сеју у редове размака 40 цм с размаком посејаних семенки у реду од 20 цм код блитве и 10 цм код спанаћа, дубина сетве је 1.5 до два центиметра. Код узгоја блитве треба јој осигурати довољну количину воде, а с обзиром на квалитету воде ваља напоменути да је она једна од ретких култура које су толерантне на слану воду.

Ротквица спремна за бербу већ за 30 дана
Ротквица (Рапханус сативус) је биљка која захтева блажу климу, стога је минимална температура за њен раст 5°Ц, а оптимална око 20°Ц. У врло повољним условима рани култивари могу стићи за бербу већ за 30 дана. Због плитког корена најбоље јој одговарају лагана земљишта пХ вредности од пет до седам. Не препоручује се сетва на истој површини најмање три године, а добри предусеви су јој парадајз, краставци и тиквице. Ротквица се сеје на добро уситњено тло, у редове размака од 14 цм, на дубину од једног центиметра, с размаком између семена пет. Ако су услови повољни, семе ће никнути за пет дана након сетве.
Семе ротквице сејати сваке две недеље како бисте имали континуирану бербу.

Izvor:agroklub.rs

Рана сетва поврћа на отвореном - од лука до ротквице

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета