Шта су ПОКРОВНЕ КУЛТУРЕ и зашто МОРАТЕ да их гајите на њивама?
Foto:Pixabay
Пољопривредне површине у Србији угрожене су током целе године како ерозијом ветром, тако и водом. Заснивање покровних усева са великом продукцијом биомасе у делу године када је земљиште голо, оно се може ефикасно заштитити од ерозије.
А, осим тога, повећава се проценат органске материје у земљишту и одржава квалитет земљишта.
То је један технолошки корак или технолошки елемент, који подразумева да се између два главна усева гаји нека смеша биљака. Основна идеја је да се у што дужем периоду, током календарске године, обезбеди присуство биљног покривача, било живог било мртвог на земљишту, и испод земље путем кореновог система. На тај начин покушава се да се максимално искористи, путем фотосинтезе, расположива сунчева енергија, чиме се повећава енергетски капацитет парцеле, са једне стране, а са друге стране временом, и ако је правилно намештена технологија, долази до повећавања укупне органске материје у земљишту.
Први који су почели да примењују ову технологију били су фармери у Северној Америци. Од тог периода технологија се полако али сигурно шири светом, јер представља једно од решења које може да омогући управљање дешавањима у природи изазваним, са једне стране климатским променама, али са друге стране све строжим еколошким критеријумима.
Функција покровних усева није да дају плодове. Функција им је да покрију земљиште и да га заштите од ерозије, корова, штеточина, болести, као и да побољшају плодност, структуру и квалитет земљишта, биодиверзитет екосистема у коме се обавља пољопривредна производња. Тачније да одржавају и побољшају квалитет земљишта.
Пре двадесетак година, код нас су почели полако да се шире такозвани „конзервацијски системи“, који су подразумевали избацивање плуга, односно технологије која обрће пластицу разривачким оруђима, такозваним, груберима. Нешто је постигнуто, у смислу да се стање конзервисало. Зауставила се даља деградација хумуса, али се не постиже даље од тога. Једноставно, још нешто недостаје, а то што недостаје могу да пруже покровни усеви, односно, прелазак на следећи корак, а то је директна сетва, те комбинација директне сетве и обогаћивање парцеле са већим бројем различитих биљних врста путем покровних усева. На тај начин су постигнути прилично импресивни резултати у различитим деловима света.
Различити усеви се сеју или саде у складу са потребама пољопривредника. Па ће тако и различите културе имати различите ефете на земљиште. А одабир ових култура треба ускладити са потребама пољопривредника, али и са годишњим добом и временским условима. Наравно, важно је нагласити да једна култура може да обавља више функција.
Лепота целе ове технологије је у томе, да за сваку парцелу произвођач има привилегију да направи сопствену смешу. Ту постоје правила којих се треба придржавати. Рецимо, за летње покровне усеве који иду на стрништа после озимина, бирају се усеви који имају кратку вегетацију, траже мало воде за ницање, мало воде за свој развој. То су просо, хељда, грашкови. За зимске усеве се користе комбинације које треба да задовоље више захтева, као што су да разрахљује земљиште, да везују азот из ваздуха, да врше усвајање одређених елемената (фосфора, калијума), да након њиховог пропадања остављају што квалитетнији малч, односно покривеност земљишта.
За зимске покровне усеве, у нашим условима, најбоље су се показале комбинације фацелије, слачице, неких роткви. Од трава ту је овас, раж, а од легуминоза разне врсте једногодишњих детелина, грахорице, лупине. Сточни боб је јако добар.
У одабиру покровних усева не треба увек бирати традионалне биљне врсте. Правилним одабиром, не само да се чува земљиште, већ се и оплемењује и побољшава родност и следећег усева који ће бити гајен.
Izvor: agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Pšenicu i druge useve ugrožava trenutni nedostatak vlage što usporava rast biljaka, ali iz Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije kažu da stanje još uvek nije alarmantno.
Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.
Površine pod suncokretom u Braničevskom okrugu se stalno povećavaju, a dobra zarada je razlog zbog kog poljoprivrednici idu u ovom smeru.
S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.
Ne računajući setvu šećerne repe koja je već počela, setva ostalih primarnih poljoprivrednih kultura bi trebalo da počne u aprilu. Sve oči su uprte u poljoprivrednike od kojih se očekuje da posao obave valjano, kako bi u žetvi imali što bolje prinose i tako obezbedili dovoljno hrane za domaće potrebe i za izvoz.
Ova drevna žitarica naziva se još i rumenika, šćir ili štir, a po izgledu dosta podseća na proso.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета