Šupljikavost lišća voćaka: Simptomi i zaštita

Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Šupljikavost lišća voćaka (Stigmina carpophylla) ima širok areal rasprostranjenosti. Najveće štete patogen pričinjava koštičavim vrstama voćaka, posebno breskvi, kajsiji i trešnji.

Štete nastaju usled propadanja lišća i smanjenja njegove fotosintetske aktivnosti, sušenja mladara i gubljenja tržišne vrednosti plodova.Simptomi bolesti se javljaju na lišću, plodovima i mladarima. Na lišću se uočavaju sitne (3-10 mm) okrugle i crvenkaste pege, oivičene jednom zagasitom linijom i hlorotičnim oreolom. U okviru pega lisno tkivo izumire, suši se i ispada, zbog čega lišće postaje šupljikavo. Zbog toga je ova bolest još poznata i kao sačmavost ili rešetavost lišća. 

Simptomi na plodovima u velikoj meri zavise od vrste voćke. Na mladim plodovima, naročito kajsije, primećuju se sitne tamne crvenkaste pege, veličine 2-3 mm. Sa porastom ploda tkivo u okviru pega hipertrofira i nastaju sitne kraste ili bradavice mrkocrvene boje, zbog kojih je bolest poznata i kao šugavost plodova.

Kod višnje i naročito trešnje, ispod pega se ne formira plutni sloj, zbog čega patogen prodire do samih koštica. Oboleli mezokarp puca i nastaje levkasto udubljenje, kroz koje se vidi koštica. Zbog naseljavanja oštećenog mezokarpa različitim saprofitskim gljivama zreli plodovi brzo trunu i gube svaku upotrebnu vrednost. Na mladarima nastaju pege slične onima na lišću i to najčešće u blizini pupoljaka. Kasnije, ispod pega tkivo kore nekrotira i javljaju se ulegnuća. Zahvaćeni mladar nastavlja sa porastom, zbog čega nekrotirano tkivo puca i nastaju sitne rak-rane iz kojih često ističe smola. Vremenom, pege se proširuju i ponekad mogu prstenasto da zahvate mladar, što dovodi do njegovog sušenja. Na granama breskve mogu se javiti hipertrofirane zone prečnika do 10 cm. Pri vizuelnom određivanju bolesti treba imati u vidu da slične simptome na mladarima izazivaju i druge gljive. Oboleli pupoljci postaju tamnomrki, suše se i iz njih često curi smola. Iz zaraženih cvetnih pupoljaka micelija zahvata cvasti, koje se suše i ne daju rod.

Osnovna mera zaštite je uklanjanje suvih mladara i grana, kao i onih sa rak-ranama pri rezidbi i njihovo uništavanje. Plavo prskanje preparatima na bazi bakra tokom jeseni (po opadanju lišća) i bakrom i uljem pred kraj zime (pred bubrenje pupoljaka) daje dobre rezultate u suzbijanju S. carpophila.

Tokom vegetacije sa 1-2 prskanja, odmah nakon precvetavanja i 2-3 nedelje posle predhodnog, može se postići dobra zaštita. 

Obično se vreme tretiranja tokom vegetacije poklapa sa pojavom insekata tipa vaši, pa je potrebno u ove tretmane dodati i neki insekticid. Primer je tretman u precvetavanju.

Vreme zaštite se takođe poklapa i sa zaštitom protiv pegavosti (kožičavosti, kokomicesa) lista višnje i trešnje - Blumeriella jaapii (coccomyces hiemalis) pa pročitajte i o tome i iskombinujte preparate. Zaštita protiv obe ove bolesti kao i insekata tokom vegetacije je prvi put kod zaštite u precvetavanju.

Izvor:http:vocarskisavetnik.com

Šupljikavost lišća voćaka: Simptomi i zaštita

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Na teritoriji naše zemlje berba višnje je uveliko počela. Kvalitet i prinos ove voćne vrste se razlikuje od područja do područja, u zavisnosti od toga da li je bilo kasnih prolećnih mrazeva i grada. Međutim, u nekim mestima gde su vremenski uslovi bili povoljni ova voćka je dobrog kvaliteta.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета