Винова лоза у опасности од болести златастог жутила

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Србија постаје значајан произвођач вина и држава је донела стратегију развоја, али винова лоза је у опасности. Болест златостог жутила је забележена код нас, Хрватској и Мађарској.

Службе за заштиту су реаговале, али без блиске сарадње са виноградарима неће бити могуће заштитити винске регије. У Хрватској је болест активна у Истри и Славонији. У Мађарској је забележена у више регија, последње је регистрована у регији Хајóс-Баја. У Србији је болест захватила неке регије на северу Војводине и у регији Фрушке горе. Регион Ниша такође има појаву ове болести (Матејевац, Малча).

Болест је веома значајна и мора се заштитити регион у пречнику од једног километра. Велики је значај лабораторија које могу потврдити појаву болести да би се створио заштитни коридор у радијусу од ТРИ километра.
Да бисте схватили колико је болест значајна наводимо да је уништење заражених чокота ОБАВЕЗНО, да се борба са цикадама мора спроводити у целом виноградарском рејону и да се запуштени виногради не могу толерисати и морају се уништити.

Златасто жутило винове лозе је веома штетна болест коју проузрокује фитоплазма Флавесценце дорее.

Почетни симптоми заразе овом фитоплазмом огледају се у томе што пупољци у пролеће крећу касније или уопште не крећу. Ластари имају скраћене интернодије, заостају у порасту, недовољно одрвењавају и измрзавају током зиме.

На зараженим чокотима долази до промене боје листа и појаве некрозе између главних лисних нерава. У каснијим фазама листови се савијају по ободу према наличју. Боја листова је различита у зависности од сортимента винове лозе. Код црних сорти инфицирани листови су тамнољубичасти до светлоцрвени, а код белих сорти светложути до златножути.

Сада се препоручују прегледи винограда на присуство симптома златастог жутила. У случају појаве ових симптома обавезно је уклањање заражених чокота.

Код заражених чокота долази до некрозе цвасти, тако да нема формирања гроздића или су они рехуљави, смежурани и лошијег квалитета.

Ова фитоплазма се шири помоћу цикаде винове лозе (Сцапхоидеус титанус). Ове цикаде исхрањујући се на зараженим чокотима винове лозе имају способност преношења фитоплазме на здраве чокоте. О присуству ларви цикада у виноградима и потребама спровођења хемијских мера заштите информисали смо вас ове сезоне два пута и то почетком и крајем јуна месеца.

Против овог обољења не постоје хемијске мере сузбијања. Основне мере заштите подразумевају сузбијање вектора и уништавање заражених чокота.

Прегледом винограда на северном фрушкогорском виногорју уочено је присуство симптома златастог жутила у скоро сваком винограду, што указује на озбиљност овог проблема у виноградарству.

Препоручује се виноградарима да пажљиво прегледају засаде винове лозе на присуство симптома златастог жутила.
Пажњу треба обратити на следеће:

Промена боје листа – код црних сорти љубичаста до црвена, код белих сорти златножута
Савијање спољашњих ивица листа према наличју
Скраћене интернодије на зараженим ластарима
Појава рехуљавих гроздова који заостају у развоју у односу на здраве
Одсуство лигнификације заражених ластара
Произвођачи који нису сигурни у присуство симптома златастог жутила могу потражити стручну помоћ у Регионалном центру Нови Сад прогнозно извештајне службе заштите биља Војводине.

Izvor:agroinfonet.com

Винова лоза у опасности од болести златастог жутила

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi zainteresovani poljoprivredni proizvođači mogu podneti prijave za podsticaje na portalu ePodsticaji

Ministarstvo poljoprivrede sa Upravom agrarna plaćanja raspisalo je Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u preradu i marketing poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u sektoru proizvodnje vina u 2022. godini. Za ove namene je opredeljeno 41 milion dinara.

Na Beogradskom sajmu, 25. i 26. februara održaće se sajam vina "Beowine", a prijave za ovaj događaj su u toku.

Danas je sve više žena u svetskom ali u i srpskom vinogradarstvu. Vinograde i podrume nasleđuju od očeva i dedova, ali su se mnoge devojke posle završenog fakulteta vratile na svoja ili nova imanja. Mlade vinogradarke i vinarke ništa ne prepuštaju slučajnosti, imaju novu viziju proizvodnje, plasmana i vinskog stila. U skladu sa trendovima u svetu mnoge prednost daju domaćim sortama grožđa

Kompanija "YANMAR" predstavila je inovaciju u oblasti vinogradarstva, a radi se o robotu za primenu pesticida, koji nudi brojna rešenja i predstavlja budućost ove grane poljoprivrede.

U umereno kontinentalnoj klimi, zimsko mirovanje vinove loze traje od kraja novembra do druge polovine marta, odnosno počinje kada lišće potpuno opadne, a završava se kada počne kretanje sokova u proleće.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета