Hemijska zaštita,tehnološki procesi,pesticidi
Foto:Pixabay
Pesticidi su “supstance ili smeše supstanci namenjene za prevenciju, uništavanje, suzbijanje ili smanjenje količine štetočina".
Hemijski preparati koji se primenjuju u zaštiti bilja ( pestis - zaraza ; caeda - ubiti ).
1. Fungicidni - preparati za borbu protiv gljivičnih oboljenja
2. Baktericidi - za borbu protiv bakterija
3. Herbicidi - za borbu protiv bakterija
4.Arboricidi - za borbu protiv drvenastih biljaka
5. Desikanti - za brzo sušenje biljaka " na struku " ( za omogućavanje ranije žetve nekih useva )
* Preparati za folijarnu ishranu - sadrže razne oligoelemente i hranjive materije. Mogu se primenjivati posebno i zajedno sa drugim hemijskim preparatima za zaštitu bilja.
* Kokteli - mešavina raznih preparata,što štedi vreme za posebna tretiranja,manje se gazi zemljište i jeftiniji je rad.
Hemijska sredstva možemo podeliti u 3 grupe:
1.Anorganske,mineralne materije,jedinjenja i smeše koja sadrže razne hemijske elemente ( antimon,arsen,bakar,barijum,bor,živ,fluor, selen,sumpor,cink)
2. Organske materije - sintetičke ( ugljen - disulfid, naftalin, fenoli )
3. Petrolejska ulja - primenjuju se samostalno ili usmeši sa drugim pesticidima.
Tehnološki procesi zaštite bilja:
1. Prskanje - sastoji se u nanošenju razređenih henijskih preparata, u vidu kapljica na biljke,štetne insekte,korove. Za prskanje se primenjuju rastvori,emulzije i suspenzije hemijskih preparata. Zbog pravilnijeg nanošenja dodaje im se različita količina vodde.
* Emulgatori i stabilizatori - za povećanje stabilnosti emulzija i suspenzija.
* Orvašivači i učvršćivači - za povećanje moći kvašenja i lepljenja sredstava za površinu koja se tretira 8 ulja,masti,sapuni )
* Utrošak tečnosti pri prskanju je 400-600 l/ha. Velike količine vode smanjuju učinak prskalice pa se nastoji da se ove količine smanje pri istoj dozi hemijskog sredstva po jedinici površine. To sepostiže smanjenjem veličine kapljica.
2. Zaprašivanje - nanošenje hemijskih preparata u vidu praška na biljku,insekte. Zbog boljeg rasporeda hemijskog praškastog preparata dodaje se talk. Najjbolji rezultati se dobijaju sa preparatima čija je veličina čestica oko 15-25 mikrometara.
* Bonifikatori - za povećanje aerodinamičkih svojstava,lepljenja u količini 3-5%. Za povećanje lepljivosti za lišće biljaka prašak se kvasi vodom ili mioneralnim uljem.
3. Obrada aerosolima - ovaj način odlikuje se visokim stepenom ravnomernog prikrivanja tretiranih površina, uz smanjenu količinu hemijskog preparata. Aerosoli imaju čvrste čestice veličine 1 - 50 mikrometara,u vidu dima ili magle. Dim aerosoli se dobija sagorevanjem bez plamena dimljivih tableta različitih zapaljiih materijala,natopljenim hemijskim preparatima za zaštitu. Koristi se za obradu unutrašnjih prostora.
Magla aerosola se dobija nehanički,termički i termomehanički. Termomehanički način se sastoji u raspršivanju i isparenju malih kapljica hemijskog preparata u užarenoj struji gasa. Za primenu magle u zatvorenim prostorijama koriste se rastvori pesticida u lako isparljivim rastvorima. Za primenu u polju koriste se razna ulja sa niskom tačkom ključanja. Dim i magla imaju veliku prodornu moć,tako da lako prodiru u krune drveća i ravno0merno se raspoređuju po površini,a dejstvo pedticida se povećava.
4. Fumigacija - zasićivanje ograničenog prostora parama ili gasovima otrovnih hemikalija.Pare i gasovi se lako šire i po nepristupačnim površinama tako da se bolje uništavaju štetočine. To su otrovne materije za fumigaciju i koriste se u čvrstom,tečnom i gasovitom stanju. Čvrsti se rasipaju,tečni polivaju a gasoviti ispuštaju iz posebnih balona.
5. Dezinfekcija - tretiranje semenskog ili sadnog materijalahemijskim sredstvima u cilju uništavanja bolesti čiji su uzročnici bakterije i gljivice koje se nalaze u unutrašnjosti ili površini zrna.
* Suva dezinfekcija - izvodi se zaprašivanjem materijala tako da se prašak hvata po površini u vidu skrame.Primenmjuje se na 2 - 6 meseca pre setve.
* Polusuva dezinfekcija - seme se vlaži 0,5% rastvorom formalina nekoliko časova,a onda se provetrava radi ostvarivanja para. Na 1 tonu semena stavlja se 15-30 litara ovog rastvora.Primenjuje se nekoliko dana pre setve.
* Vlažna dezimfekcija- sastoji se u vlaženju semena rastvorom formalina. Posle vlaženja seme se suši do normalne vlažnosti.Primenjuje se pred samu servu.
6. Dezinsekcija
7. Razbacivanje otrovnih mamaca - primenjuje seuništavanje glodara i insekata,izvodi se ručno, a na većim površinama mašinski.
8. Hemoterapija - unošenje hemikalija u samu biljkuu cilju ubijanja štetnih organizama.
Sistemski pesticidi su hemijski preparati koji se primenjuju u hemoterapiji. U biljke se mogu unositi:
Zaprašivanjem ili unošenjem semena u rastvor hemoterapijskog sredstva. Zaprašivanjem lista ili stabala biljaka. Unošenjem granula preparata u zemlju. Davanjem injekcije u stablo pod pritiskom.
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Iako je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja inoviran još u prvom kvartalu 2019. godine, do danas nije započeta obuka poljoprivrednika za pravilan tretman (odložena zbog korone), bez koga ne bi mogli ni da kupuju pesticide, a kamoli da ih primenjuju, objavio je na svom sajtu Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).
Iako su izmenama Zakona o sredstvima za zaštitu bilja od 1. januara ove godine predviđene obavezne obuke za sve poljoprivrednike koji koriste pesticide, one, prema saznanjima Agrosmarta, još nisu počele tako da ni zakonske odredbe praktično ne mogu da se primenjuju.
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Treću godinu zaredom u Somboru se organizuje važna ekološka akcija prikupljanja ambalažnog pesticidnog otpada u organizaciji Poljoprivredne stručne službe Sombor (PSS) i grada Sombora.
Sa ciljem da se smanji upotreba hemijskih pesticida, članice EU su 10. februara usvojile nova pravila radi bržeg odobravanja bioloških sredstava za zaštitu bilja koja sadrže mikroorganizme.
Zahvaljujući odličnoj saradnji Uprave za zaštitu bilja i Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), kao i prethodnih godina i ove godine je sprečeno nekoliko tretiranja uljane repice u cvetu, tako da tretiranja nije ni bilo.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета