Лешников сурлаш може значајно умањити квалитет и квантитет језгра
Foto:Pixabay
Лешников сурлаш је најзначајнија штеточина леске. Одрасли инсекти јављају се почетком маја.У фазама формирања плода женке лешниковог сурлаша, након допунске исхране на лишћу, буше плод и полажу јаја. Након пиљења, ларве се хране језгром.
Препорука Прогнозно-извештајне службе заштите биља (ПИС) је да, како би се спречило полагање јаја у плодове, произвођачи примене хемијске мере.
Заштиту би требало обавити инсектицидом карате зеон (активна материја ламбда-цихалотрин). Доза примене 0,2 л/ха, препоручују заштитари ПИС-а.
Како препознати присуство лешниковог сурлаша и када га сузбијати
Како препознати присуство лешниковог сурлаша?
Штете причињавају и ларве и одрасли инсекти.
Одрасли инсекти оштећују лишће и плодове, а ларве унутрашњост плодова. Одрасли инсекти изгризају младо лишће правећи мале рупе, а женке буше младе тек заметнуте плодове који опадају.
Убодна места на плодовима су посебно значајна, јер оштећене плодове редовно насељавају фитопатогене гљиве, проузроковачи трулежи, нарочиро ако крајем маја и почетком јуна имамо учестале кишне периоде.
У таквим условима имамо пропадање више од 50 % рода леске због развоја трулежи плодова леске.
Циклус развоја лешниковог сурлаша
Лешников сурлаш има једну генерацију током 1-3 године.
Одрасли инсекти јављају се у касно пролеће, почетком маја месеца. Након појаве имага се допунски хране лишћем.
У периоду када су плодови формирани, готово достигли коначну величину, долази до копулације (парења), након чега женке полажу јаја.
Женка прогриза чврсти омотач плода и у начињени отвор положи једно јаје, након чега отвор затвори изгризотинама тако да се он тешко уочава.
Испиљена ларва у плоду проведе читав живот, храни се језгром плода и плод пуни изметом, тако да он постаје неупотребљив. Обично у једном плоду се налази једна ларва.
Након 25-32 дана, када се развије, ларва напушта плод кроз направљени округласти отвор и спушта се у земљу, где на дубини 10-15цм запреде кокон и тако проведе зиму.
На пролеће део ларви се преобрати у одрасле јединке, а део остаје остаје у том стадијуму – дијапаузи наредне 1-3 године.
Сузбијање
Сузбијају се само одрасле јединке.
Сузбијање се врши од почетка појаве одраслих јединки, у периоду допунске исхране, применом инсектицида са контактним и дигестивним деловањем (почетак маја до краја јуна месеца).
Због скривеног начина живота ларве је немогуће хемијски сузбијати, међутим, обзиром да се ларве преображавају у лутке у земљишту, и то на дубини од само неколико центиметара, обрадом земљишта око стабла, дубоким прекопавањем, или сакупљањем оштећених плодова са ларвама, може се значајно смањити бројност ове штеточине.
Izvor:poljosfera.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).
Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.
S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета