Prirodni regulatori rasta i razvoja biljaka

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Bioregulatori se često primenjuju za bolji rod i kvalitet biljnih kultura. Od prirodnih regulatora rasta i razvoja biljaka razlikujemo stemine i algazole i oba regulatora su na prirodnoj bazi.

Za stemine se smatra da je prirodni bioregulator koji utiče na povećanje prinosa i poboljšanje kvaliteta biljnih proizvoda. Koriste se već duže vreme ne samo kod povrća već i kod drugih vrsta, kao na pr. u ratarstvu, voćarstvu, kod krmnih kultura. Po hemijskom sastavu sadrže kompleks fitohormona (geberelin, citokinin, auksin) i kompleks medijatora (aminoorganske kiseline i njihove derivate ).

U povrtarstvu se koriste sledeći stemini koji su prilagođeni za potrebe različitih kultura, i to:

tomatostemin za:
paradajz,
papriku,
plavi patlidžan,
grašak,
boraniju,
bob,
krastavce,
tikvice

- zeastemin za kukuruz

- solanostemin za:
krompir,
mrkvu,
peršun,
pastrnjak,
celer,
cveklu,
rotkvu,
luk

- grinstemin za :
kupusnjače (kupus, kelj, karfiol, keleraba),
salatu,
endiviju,
blitvu,
spanać

- melastemin za:
lubenicu,
dinju

Primena ovih bioregulatora se preporučuje na dva načina:
- Da se seme tretira pre setve u vidu zaprašivanja
- U toku vegetacije usev isprskati u jedan ili dva navrata prema upustu proizvođača

Stemini ne pokazuju rezidualna svojstva na biljke, nisu toksični za biljke, domaće životinje, pčele, kao i za čoveka. Stemini deluju na tretirano seme, tako što povećavaju energiju i ukupnu klijavost, veći broj korenčića pa je značajno brži početni porast, uvećava se intenzitet fotosinteze i respiracije što sve zajedno pozitivno utiče na ranije sazrevanje, povećanje prinosa i boljeg kvalita proizvoda.

Algazor je prirodno vodotopivo organsko đubrivo u tečnom stanju, a proizvodi se iz posebnih vrsti morskih algi Severnog mora.

Sastav algazora je od različitih materija i aktivnih komponenti:
– mikroelementi (gvožđe, mangan, cink, bor, bakar, molibden)koji deluje kao katalizator,
– hormoni (citokinin, geberilin, indol sirćetne kiseline) koji deluju na povećanje biljaka.
– organske materije koje sadrže organsku kiselinu, laminakin, manital.

U algazoru se nalaze još i mikroelementi, azot, fosfor, kalijum, kalcijum. Algazor povećava prinos, ubrzava porast, poboljšava kvalitet čuvanja proizvoda, povoljno utiče na zdravstveno stanje celokupne biljke, bolje iskorišćavanje biljnih hraniva i drugo. Primenjuju se kada biljke dostignu porast od najmanje 3-4 lista pa na dalje.

Agroinfo.rs/zemlja.rs

Prirodni regulatori rasta i razvoja biljaka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета