Ascites kod brojlera: Šta znači i kako smanjiti ovu pojavu
Foto: Pixabay.com
Ascites kod brojlera se može definisati kao multifaktorijalni sindrom jer su uzroci veoma kompleksni i zapravo predstavljaju interakciju fizioloških faktora, uslova odgoja, menadžmenta i genotipa.
Ascites predstavlja nakupljenu tečnost u slobodnoj trbušnoj duplji i javlja se kod mnogih oboljenja i poremećaja u trbušnoj duplji.
Morbiditet se kreće od 1-5%, a mortalitet 1-2%. Ascites se javlja najčešće tokom zime i na većim nadmorskim visinama, gde njegova pojava može biti i do 30%.
Šta je uzrok ascitesa?
Svi faktori koji dovode do pojačane potrebe za kiseonikom i uzrokuju pojačan rad srca i povećan protok krvi kroz pluća. Pošto pluća imaju relativno malu sposobnost da se šire, raste pritisak u krvnim sudovima i kapilarima. To rezultira pojačanim pritiskom i u jetri iz koje tečnost počinje da ističe i da se nakuplja u abdominalnoj šupljini. Ptica ima problem sa disanjem što često dovodi do smrti. Pojava uginuća obično počinje posle 3 nedelje starosti. Osnovni uzroci nastajanja ascitesa su sledeći:
– Loša ventilacija u objektu, posebno u zimskom periodu
– Visok sadržaj amonijaka, prašine i štetnih gasova u vazduhu
– Hladni stres, naročito u početnom periodu tova
– Respiratorne bolesti
– Visok intenzitet porasta u početnom periodu
– Visok nivo natrijuma u hrani i vodi (preko 400 ppm)
– Odgoj na većim nadmorskim visinama
Kako smanjiti pojavu ascitesa?
1. Adekvatna ventilacija i dobar kvalitet vazduha
Neophodno je obezbediti adekvatnu ventilaciju koja će osigurati dovod svežeg vazduha i izbacivanje zasićenog vazduha i štetnih gasova iz objekta. Nivo kiseonika u vazduhu mora biti >19,6%, tokom celog perioda tova, a nivo štetnih gasova ispod dozvoljenih granica. Prilikom kupovine i postavljanja sistema za ventilaciju nemojte štedeti ni na opremi ni na angažovanju stručnjaka koji će na pravi način postaviti sistem i uskladiti ga sa potrebama živine! Ovakva investicija višestruko se isplati.
Prostirka se mora održavati u dobrom stanju da bi se sadržaj amonijaka održao na niskom nivou. U vazduhu ne sme biti prašine kako se ne bi oštetio respiratorni trakt živine.
2. Svetlosni program
Uvođenje perioda mraka u trajanju od 6 sati značajno će smanjiti rizik od ascitesa. Svetlosni programi od 23 sata svetla + 1 sat mraka su danas napušteni, tako da je 6 sati mraka svakako obaveza odgajivača brojlerskih pilića, što pogoduje njihovom zdravstvenom stanju.
3. Genetika
Brzorastući hibridi podložniji su pojavi ascitesa i iznenadnog sindroma smrti u odnosu na spororastuće hibride ili čiste rase. Njihov porast je toliko intenzivan, da je potreba za kiseonikom veća, a rad srca intenzivniji. Sve selekcijske kuće su povećanje oksidativnog kapaciteta krvi i jačanje kardiovaskularnog sistema uključile u svoje selekcijske programe kod čistih linija. Na taj način će se dugročno smanjiti osetljivost brojlera na pojavu ascitesa.
4. Programi ishrane za kontrolu ranog porasta
Ne treba žuriti sa brzim porastom pilića u prvom periodu života jer to za njihov metabolizam i kompletan organizam predstavlja veliki stres. Bolje je u prvom delu tova držati prirast pod kontrolom, a kasnije primeniti hranu sa većim sadržajem energije, kako bi se osigurao dobar start i ravnomeran razvoj celog organizma.
3. Izbegavanje niskih temperatura u toku odgoja
Izlaganje pilića temperaturama nižim od optimalne zahteva da se organizam prilagodi tako što će se metabolizam ubrzati, samim tim ubrzaće se i rad srca i povećati potreba za kiseonikom. Ovo je posebno kritično u ranim fazama odgoja kada je potrebna visoka temperatura.
Izvor:zivinarstvo.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.
Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.
Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.
Dok evropske zemlje uveliko donose zakone kojima će se u potpunosti zabraniti kavezni uzgoj kokošaka nosilja, sprski farmeri ne znaju kakve im propise država priprema. U slučaju da i naša zemlja usvoji EU praksu, živinari će morati da pređu na druge sisteme ili će pak stavljati katance na farme.
Specifičan način gajenja piladi podrazumeva korišćenje različitih tinktura i lekovitih trava koje se koriste u ishrani i koje obezbeđuju mnogo ukusnije i prirodnije meso živine. Ovaj način gajenja koji se kod nas sprovodi je jedinstven u svetu.
Uzgoj pataka kod kuće ima brojne prednosti, jer se od ove ptice ne može dobiti samo meso, već i jaja, paperje i balega kao gnojivo.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета