Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Opasnost od ptičijeg gripa, poslednjih godina u pojedinim delovima Banata i drugim područjima je dovelo do toga da je gotovo stalo sa gajenjem pataka na vodenim ispustima. Dozvoljeno je držanje u objektima, a da bi se odgoj isplatio, neophodni su odgovarajući uslovi i kvalitena ishrana.

Tov može da se odvija u različitim razvojnim fazama, ali je najekonomičnije ako se počne od jednodnevnih pačića. Na početku života prirast je najveći, a i hraniva se bolje iskorišćavaju nego kasnije. Tada se za samo pedesetak dana postiže klanična težina, oko dva kilograma. Pre useljavanja, pačarnik se mora detaljno očistiti i dezinfikovati. Zatim se unose kružne ograde, koje će zadržavati toplotu, štititi od promaje i omogućiti da pačići budu u blizini hranilice, pojilice i izvora toplote, unutar krugova raširi se čista prostirka.

Objekat mora biti osvetljen sve vreme tova, jer se na taj način pospešuje prirast. Najbolje je da se sijalice prva tri dana ne isključuju, a da nakon toga osvetljenost traje 23 sata dnevno. Prvog dana temperatura je 34 do 36 stepeni, a svakog narednog snižava se za stepen, dok se ne izjednači s onom u objektu. Optimalna je 15-18 stepeni.

Prvih nedelja pačići dobijaju na težini čak 4o grama dnevno, pa je najbolje da se hrane starterom u obliku peleta. U tom periodu, za kilogram prirasta potrebno je samo dva kilograma hraniva. U nedostaku peletirane hrane mogu se koristiti punovredne smeše od brašna ili prekrupe. Prethodno se nakvase, jer se na taj način povećava iskorišćenost obroka. Ovo hranivo treba da sadrži bar dve-tri vrste žitarica, uljanu pogaču, mesno-koštano brašno i vitaminsko-mineralni premiks. 

Od trećeg dana obroci se obogaćuju ribljim uljem i seckanom zelenom hranom kao što su kopriva, zelje, lucerka i detelina. Udeo zeleniša se postepeno povećava, pa na kraju četvrte nedelje svako pače dobija 100 grama dnevno. Nakon desetog dana u obroke ulaze i kuvani krompir, malo peska i usitnjenog uglja. Sve vreme tova hrana se daje u neograničenoj količini, da bi je mogli uzimati po volji.

Izvor: M.Todorović

TOV PATAKA - Bez vodenog ispusta

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета