Услови за правилну инкубацију јаја за квалитетне пилиће

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Уколико за инкубацију јаја обезбедимо оптималне услове можемо очекивати задовољавајући проценат излежених пилића.

Правилно инкубирање јаја, односно технологија инкубирања, је један од важних фактора за обезбеђење квалитетног приплодног подмладка живине.

Због тога је важно да се непрестално контролишу и оптимизују све фазе инкубације јаја.

Када приплодна јаја стигну у инкубаторску станицу тада квалитет приплодног подмлатка зависи само од услова инкубирања.

 

Услови инкубације  


Пре улагања јаја у инкубаторе потребно их је предгревати, како не би дошло до наглог загревања и велике промене температуре за кратко време.

Ако се хладна јаја изложе вишим температурама околине долази до кондензовања водене паре на љусци јајета.

У посебној просторији је потребно јаја лагеровати на температури од 24-26 0Ц и релативној влажности од 80 % у току 10-12 сати.

Без обзира на величину и тип инкубатора, услови амбијента морају погодовати правилном развоју ембриона, како би успех лежења био одговарајући, а он се у зависности од врсте живине креће од 65 % (тешке расе гусака), па све до преко 90 % (лаки тип кокоши).

Оптимална температура за успешну инкубацију
Први важан параметар који је потребно обезбедити за инкубацију јаја је одговарајућа температура.

У лежионику она се мора кретати у границама од 37,5-38оЦ, док у излежионику може бити нешто нижа од 37,2-37,5оЦ. Разлог нешто ниже температуре у излежионику је повећана метаболичка топлота коју производи ембрион јајета пред крај инкубације.

У првих 12 дана инкубације температура љуске јајета треба да је 37,8 ± 0,1 ºЦ, после тога треба да се постепено повећава до краја инкубације на 38,4 – 38,6 ± 0,2 ºЦ.

 

Влажност ваздуха


Током инкубације водена пара из јајета пролази кроз поре на јајету. До осамнаестог дана инкубације јаје треба да изгуби 12 % своје тежине.

Влажност ваздуха у лежионику треба да се креће од 65-70 % и у излежионику 70-80 %.

Границе свакако могу бити и нешто шире, али свако драстичније одступање доводи до повећаног угинућа ембриона.

Потребно је такође напоменути да свака врста има своје специфичне захтеве за одговарајућом влажности ваздуха, а наведени параметри односе се на кокошија јаја.

Вентилација
Трећи фактор битан за успех инкубације је добра вентилација, односно обезбеђење довољне количине кисеоника и одвођење угљен диоксида и вишка топлоте.

Да би се испунио овај захтев потребно је уградити одговарајући број вентилатора и стално контролисати њихову исправност.

 

Окретање јаја


Окретање јаја је битан предуслов за правилан развој ембриона.

Она се окрећу од 3. до 19. дана инкубације у одређеним временским интервалима.

Она у лесама инкубатора стоје под углом од 45 о, а затим се окрећу на другу страну за 90 о.

Учесталост окретања у току дана треба да је најмање 8 пута.

Ако ова операција изостане или у случају да је угао окретања мали, проценат угинућа ембриона се повећава, а проценат излежених пилића се смањује.

Окретање такође помаже усмеравање и преусмеравање протока ваздуха кроз лежионик, а истовремено спречава настанак врућих тачака.

 

Просветљавање љуске јајета


Излагањем јаја снопу јаког светла – просветљавањем јаја се врши контрола развијености ембриона.

Прво просветљавање се врши у периоду од 6-10 дана а друго у време пребацивања јаја у лежионик.

Сва јаја у којима се угушио заметак или се није развио избацују се из инкубатора.

Инкубација кокошијих јаја траје 21 дан. Уколико инкубација траје краће (20 дана) или дуже (22 дана) повећава се угунуће излежених пилића.
Узрок прераног лежења пилића може бити неправилно складиштење јаја или повећана температуре у инкубатору.

Узроци касног и неравномерног лежења пилића су ниска температуре инкубације, неуједначена температуре у инкубатору, јаја која су дуже складиштена.

Уколико се обезбеде сви наведени услови, може се очекивати да ће проценат излежених пилића бити задовољавајући. Међутим, у току инкубације увек могу настати извесни проблеми који резултирају повећаним угинућем ембриона и слабијим процентом лежења.

poljosfera.rs

Услови за правилну инкубацију јаја за квалитетне пилиће

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi hoće domaća jaja...ali kada treba da se plati onda je skupo.

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.

Određena sela u opštiniama Sečanj i Zrenjanin proglašena su za zaražena područja zbog pojave ptičijeg gripa, odnosno avijarne influence kod divljih ptica. Ovo je potvrđeno portalu zrenjaninski.com u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede.

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Mađarska je prijavila izbijanje visoko patogenog virusa ptičijeg gripa H5N1 na dve farme, što je uslovilo masovno ubijanje životinja kako bi se sprečila katastrofa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета