Кошење траве: Савршени травњак у само 7 корака

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

За кошење травњака поред добре косилице потребна је и вештина која се пре свега огледа у вашем познавању терена, начина функционисања косилице и од тога да ли желите да имате савршени травњак. У само 7 корака можете постати прави професионалац у кошењу траве и имати травњак из снова.

1. Шта прво косити?
Обично многи мисле да је најбоље прво маказама уклонити траву која се налази на ивицама травњака, јер ћете је касније када туда прођете лакше покупити косилицом.

Међутим, можете кориситити и обрнути приступ. Наиме уколико одлучите да прво покосите травњак, а да се онда позабавите травом која је остала на ивицама, тако ћете уштедети време и посећићете само траву која је остала. У сваком случају, за који год од ова два приступа да се одлучите морате водити рачуна и о неким другим стварима приликом кошења.

2. Направите круг
Пре него што кренете да косите травњак, требало би да косилицом направите круг односно да обиђете цео травњак и башту. Тако ћете избећи могућност да косилицом упаднете у ружичњак и начините штету због које касније можете добити примедбе.

3. Немојте журити
Брзоплетост није донела резултате ни у једном послу па ни при кошењу травњака. Ово се пре свега односи на услове када су трава и земљиште влажни. У овим случајевима најбоље је да сачекате да се она осуши јер ћете тако ефекти кошења бити бољи.

Међутим, чак и у условима када је трава сува, немојте журити. Ако будете гледали да завршите што пре, прескакаћете делове у травњаку и нећете направити добро малчирану траву. А да не говоримо о томе да се преграда за складиштење исечака траве може запушити јер је не празните на време.

4. Не гледајте доле!

Уколико будете гледали око 1-2 метра испред себе, а не у точкове косилице, линије ће бити правилније, а самим тим ће и травњак бити уређенији и лепши.

5. Немојте бацати траву

Као што смо већ поменули, покошена трава је одличан малч који садржи велики број активних нутријената. Поред тога што храни земљиште, она поспешује и раст траве и других биљака у башти. Зато након кошења немојте бацати сву траву, већ издовојите одређену количину па малчирајте руже или неко другу биљку у вашој башти.

Коришћење малча је добро и током летњих месеци јер задржава топлоту и влажност земљишта.

6. Одредите правац кошења

Трава након кошења расте и нагиње се супротно од смера којим сте прошли косилицом. Међутим, уколико сваки пут када косите промените правац кошења то ће траву учинити јачом и здравијом.

7. Важне препоруке за кошење траве

Када косите траву у периодима када су температуре ниже, оставите је на висини од 6 до 8 центиметара. Док у летњим периодима траву приликом кошења држите на висини од 2 до 7 центиметара.
У пролеће траву косите 2 пута недељно, а током лета 2 пута месечно!
Најбоље време за кошење и уређење травњака је када трава достигне максимално 10 центиметара. Уколико је оставите да нарасте преко тога и онда је покосите то ће за корен траве бити веома стресно због чега ће расти спорије.
Уколико је трава коју косите висока, подесите вашу косилицу на висину од око 7-8 центиметара изнад земље. Висока биће зеленија, омогућиће већу хладовину за земљиште и биће отпорнија на стварање корова.

 Izvor: agromedija.rs

Кошење траве: Савршени травњак у само 7 корака

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sejanje trave ili postavljanje travnatog tepiha, šta je bolja opcija? Kako se izboriti protiv korova? Koliko redovno se kosi travnjak?

Primenite ove trikove i imaćete najlepši travnjak na svetu.

Maj je mesec kada se zahuktavaju radovi oko voća, povrća, cveća, ali i travnjaka, i vrlo lako može da se predvidi nešto važno, a posle je kasno. Donosimo vam kratak podsetnik, šta je sve potrebno uraditi kako biste imali predivnu baštu, voćnjak i dvorište.

Odlaganjem kosidbe povećava se udeo suve materije, ali se smanjuje količina proteina.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета