„Bejbi-bif” - Prehrana teladi za proizvodnju mesa
Foto:Pixabay.com
Cilj svake proizvodnje je mogućnost uspešnog plasmana, odnosno postizanje profitabilnosti.
Kada je u pitanju tov goveda, teži se ka tome da se na tržište iznese finalni proizvod u obliku trupova ili drugih vidova prerade. U Evropskoj uniji, potencijalnom tržištu za naše goveđe meso, uveden je proces ocene trupova goveda na liniji klanja, koji je obavezan za klanice koje nedeljno kolju u proseku više od 75 grla goveda. Sistem se zasniva na vizuelnoj oceni konformacije trupova i prekrivenosti lojem, a podržan je fotografskim standardima.
Za proizvodnju „bejbi-bif”-a koriste se uglavnom muška telad holštajn-frizijske rase i simentalske rase. Još je bolje ako koristimo telad tovnih rasa u čistoj krvi. Kvalitetna, dobro odbijena telad, dobrih dubina i širina, povoljne konformacije i ostvarene najmanje telesne težine od 110 do 120 kg mogu ući u sistem ishrane i držanja radi proizvodnje posebnog mesa „bejbi-bif”. Idealno je započeti proizvodnju sa dobro formiranim teladima težine oko 130-150 kg, dobrog zdravstvenog stanja, koji su već u stanju da perfektno preživaju hranu. Režim prehrane predviđa upotrebu kompletne koncentrirane smese koju je bolje peletirati i manje količine slame, sena, ili druge kabaste hrane koja osigurava celulozu neophodnu za preživanje.
" bejbi-bif "
Izuzetno je važno posvetiti pažnju prelasku s uobičajene mešane prehrane koju su telad imala, na forsiranu ishranu koncentrovanom hranom koju predviđa proizvodnja “bejbi-bif” -a. Prelaskom na drugačiju prehranu menja se mikroflora buraga. Po prispeću teladi, pristupa se procesu rehidratacije i adaptacije novom režimu prehrane: početno se daje po grlu 3 kg koncentrirane hrane na dan, koja se podeli u više obroka i distribuira nekoliko puta na dan. Seno se daje teladima da ga uzimaju po volji. U sledećih 14 dana postupno se postiže upravo obrnuto, da koncentriranu hranu koriste po volji, a da im se količina kabaste hrane ograničava. U ovom razdoblju može doći do pojava meteorizma / Nadun i acidoze i to kod teladi koja su pre dolaska na farmu dobivala minimalne količine koncentrata. Osnovna hrana za telad se sastoji od smese koja sadrži najmanje 12-13% sirove celuloze u suhoj materiji, koju osiguravaju sena i slame i ostala sušena, seckana ili mlevena kabasta hrana.
Vrlo je važno da hrana (smesa) bude dobre kvalitete i stalno istog sastava komponenti, obzirom da predstavlja kompletan obrok. Smesa se može napraviti na samoj farmi, s proizvedenim komponentama na vlastitoj zemlji, što svakako pojefti – njuje hranu, a time samu proizvodnju.Peletiranje ovakvih smesa stimulira lučenje pljuvačke od strane životinja, a slina deluje kao tampon zaštita na pH u buragu; peletirana hrana je uniformnog sastava jer ne može doći do izdvajanja pojedinih komponenti; peletirana hrana se bolje i bolje čuva; utiče pozitivno na prirast i pretvaranje hrane.
Sistem prehrane se deli na dve faze:
Prva faza nazvana tov i
druga nazvana finiširanje.
Druga faza nastaje 2-3 meseca pre klanja, kada se lakim junadi daju smese s manje proteina i manje celuloze, a sa više energetskih hraniva, kako bi se pozitivno uticalo na kvalitet mesa i na završno formiranje poželjnog trupa.
Izuzev početne faze prilagođavanja teladi, tokom celog tova, celog procesa proizvodnje “bejbi-bif” -a, hrana se daje da je životinje uzimaju po volji. Na taj način se eliminiše učinak dominacije, rivaliteta i svaka životinja može konzumirati količine koje im odgovaraju, kao i kada to same požele.Kabasta hraniva s dugim fibroznim vlaknima, celulozom (slama, seno) se daju preko koncentrirane hrane, u količini od 0 0,2 – 0,5 kg po grlu na dan, tako da predstavljaju manje od 5% obroka.
Izvor:agroinfonet.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Prošle nedelje su zabeležene niže cene tovnih bikova u Užicu i teladi u Požarevcu. Osim toga, niža je bila i cena krava za klanje. U nastavku teksta su istaknute cene žive stoke na tržištu.
Krave uče bolje kada se čuvaju zajedno, što im može pomoći da se brže prilagode novim kompleksnim tehnologijama hranjenja i muže na modernim farmama, tvrdi se u istraživanju Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji.
Slobodan sistem znači slobodno kretanje grla, da mogu da dođu do hrane, vode i mesta za mužu kao i do mesta za ležanje.
Domaće životinje instiktivno ne jedu škodljive ili otrovne biljke
Појава стеоности и рађање двојки, тројки и четворки није ретка појава, а зашто се то дешава наука за сада нема прецизан одговор.
Размножавање говеда – Без тељења производња млека опада и коначно престаје.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета