Суперпечурке једу пластику
Проблем нагомилавања пластичног отпада расте из године у годину, али на помолу је његово решење, јер научници широм света раде на проналажењу поступака којима би се омогућило разлагање пластике, њена поновна употреба или претварање у неки користан производ.
Једно од можда најинтересантнијих решења долази из Аустрије где су дизајнери из једног студија у сарадњи с микробиолозима конструисали направу која уз помоћ гљива може да претвори пластику у јестив производ. Приликом контрукције овог иновативног производа пошло се од гледишта да људи широм света радо једу различите врсте гљива, али у исхрани користе само плодоносна тела, односно шешире и дршке, док мицелијум који прораста супстрат и прикупља хранљиве елементе за раст гљиве ни не сматра храном. Дизајнери и микробиолози су имали на уму управо мицелијум као извор хране за људе.
Направа се сатоји од лежишта налик кутији за паковање јаја. У та лежита стављају се јајолике посуде од стерилисане пластике у које се улије неколико капи са спорама гљива. Након седмицу или две, у контролосаним условима производње, пластика ће бити потпуно прекривена мицелијом. За сада се ради са спорама две гљиве, односно буковаче и дволиснице.
Буковача је позната широм света, а дволисницу користе углавном у Кини, Африци и Мексику. Њена мицелија, када прорасте пластику, како кажу контруктори ове направе, има благ и неутралан укус.
Иако овај иновативни поступак има перспективу, треба напоменути да је процес трансформације пластике радом гљива веома дуг и траје неколико месеци. Зато пред контрукторима стоји изазов да овај поступак у будућности некако скрате и читаву идеју учине примњивом за шири круг корисника.
Agromedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Због некарактеристичних временских услова поједине врсте гљива појављују се кад им није време и то ствара забуну.
На Фрушкој гори могу се наћи гљиве готово свих врста: од лековитих и отровних до јестивих, па и халуциногених.
Кроз историју су гљиве изазивале велику знатижељу због своје хранљивости и смртне отровности у исто време. Постоје бројни механизми за разликовање отровних од јестивих гљива, почевши од разних едукативних манифестација, преко трикова на интернету до, на крају, развоја андроид апликација за мобилне телефоне које се баве овом тематиком.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета