NAŠA LEPA SRBIJA: Posetite mesto bogate istorije i kulture
Foto: Wikipedia/Pavle Marjanovic
Ukoliko razmišljate gde biste mogli da otputujete na vikend ili nekoliko dana duže, naša preporuka je istočna Srbija, tačnije grad Zaječar i njegova okolina. Ovo područje je bogato turističkom ponudom, a u nastavku teksta saznajte koja sve to mesta treba posetiti kada dolazite u ovaj kraj.
Naša Srbija je prepuna predivnih mesta koja vredi posetiti. Kraj koji svakako zavređuje pažnju je dolina Timoka, grad Zaječar, te arheološko nalazište Gamzigrad. Agroinfo vam danas predstavlja turističku ponudu ovog kraja koja će vas oduševiti.
Grad Zaječar
Najstariji poznati stanovnici ovih krajeva bili su Tribali, posle njih na ovom području se spominju Mezi, u dolini Timoka pominju se još i Timahi, ali se o njima sem njihovog imena ništa ne zna. Naseljeni Sloveni u ove krajeve nazvali su se Timočani, a prve direktne vesti o Timočanima odnose se na 818.god., kada se oni već smatraju formiranom slovenskom grupom, te iste godine oni su se odmetnuli od Bugara. Grad Zaječar se nalazi u centralnom delu Timočke krajine i obuhvata Zaječarsku kotlinu, istočni deo Crnorečke i severni deo Knjaževačke kotline, kao i južne delove Negotinske krajine. Zaječarsku opštinu presecaju Crni i Beli Timok, koji se kod Vražogrnca spajaju u Veliki Timok. Ova tri Timoka čine osnovu rečnog sistema Timok, koji čini osnovu hidrografske mreže ovog kraja.
Kulturne i istorijske znamenitosti
U Zaječaru i njegovoj blizini postoje brojne znamenitosti koje vredi posetiti. Hram Roždestva Presvete Bogorodice je pravoslavni hram izgrađen 1834. godine, a pored ove znamenitosti, obiđite i Manastir Svetih Apostola Petra i Pavla koji se nalazi u blizini sela Grlišta na 14km udaljenosti od Zaječara. Prema raspoloživim podacima, manastir je nastao u starijem periodu srednjeg veka. Treća verska znamenitost ovog kraja je Manastir Suvodol koji se nalazi na krajnjem jugoistočnom delu opštine, u ataru sela Selačka. Manastir je sagrađen na zaravni usečenoj u planini Manastirska Glama i posvećen je Rođenju Presvete Bogorodice. Ubraja se u najstarije zadužbine u Srbiji i vezuje za kneza Lazara.
Osim toga, u ovom gradu obavezno obiđite i sledeća mesta: Narodni muzej, spomenik Nikoli Pašiću, spomenik hajduk Veljku Petroviću, spomenik stradalim timočkim vojnicima iz 1929. godine - centralni spomenik u Zaječaru posvećen poginulim borcima ovog kraja u balkanskim ratovima i u I Svetskom ratu, spomenik čuvenom Zoranu Radmiloviću, Radul-begov konak koji je jedan od retkih sačuvanih spomenika orijentalnog građevinarstva u Timočkoj krajini, Zaječarski bastioni - monumentalna vojna utvrđenja koja su činila fortifikacioni sistem odbrane u obliku prstena oko grada.
Prirodne lepote ovog kraja
U blizini grada se nalaze Grliško jezero, Rgotsko jezero i Sovinac (Sovinsko jezero). Sva tri su po postanku veštačka jezera. Popova plaža na reci Timok je sportsko-rekreativni kompleks gde se može uživati u kupanju, odmaranju, dugim šetnjama, sportskim aktivnostima, koncertima koji se leti često održavaju na ovom mestu. Na 11 kmod Zaječara nalazi se Gamzigradska banja koja je okružena šumovitim brežuljcima i predstavlja vrlo ugodan i tih kutak za lečenje, odmor, rekreaciju, sport i ribolov, sa uvek svežim i čistim vazduhom nedirnute prirode, pun zelenila i cveća, uređenim parkom, udaljen od urbane sredine. Osim toga, ovde se nalaze i prirodni izvori termo-mineralne vode čija je temperatura 42º C sa dubine od 303 m.
Arheološko nalazište Gamzigrad
Poseta Gamzigradu je neizostavna kada dolazite u ovaj kraj. Arheološko nalazište je u neposrednoj blizini Zaječara, a od 2007. godine je svoje mesto našlo i na UNESCO-voj listi svetske baštine. Reč je o arheološkom nalazištu antičke rimske carske palate Felix Romuliana, i predstavlja rezidenciju rimskog cara Gaja Valerija Maksimijana Galerija. Palata izgleda nikada nije dovršena, a carevi 4. veka su velelepni posed prepustili hrišćanskoj crkvi. Tokom 5. veka palata je razarana od strane varvara, a u 6. vek Romulijanu je Justinijan I obnovio u vidu pogranične tvrđave. Istražite nekadašnju carsku rezidenciju, a posebnu pažnju obratite na podne mozaike koji se smatraju najboljim ostvarenjima kasnoantičkog doba u Evropi.
Kulturne manifestacije
Od 1993. godine, svake jeseni, Fondacija Zoran Radmilović i pozorište "Zoran Radmilović" iz Zaječara organizuju glumački festival pod nazivom "Dani Zorana Radmilovića", na kojem učestvuju najpoznatiji teatri. Ovaj festival se finansira od strane Ministarstva kulture, Grada Zaječara i donatora.
U administrativni centar Timočke krajine turisti najčešće dolaze u toplim, letnjim danima kada se održava čuvena „Gitarijada“. Zaječar tada postaje jezgro dešavanja, hoteli, kafići i restorani su puni, a ulice preplavljene ljubiteljima dobre rok muzike. Gitarijada predstavlja najstariji festival neafirmisanih bendova kod nas i jedan je od najznačajnijih muzičkih festivala u regionu. Nastala je 1967. godine, a iz lokalne, zaječarska gitarijada je prerasla u regionalnu manifestaciju ili festival demo bendova. U toku manifestacije održava se i sad već tradicionalni Moto skup.
Festival Zalet, pokrenut je u avgustu 2005. godine i prva je manifestacija na području istočne Srbije koja multidisciplinarno prezentuje savremenu umetnost i promoviše alternativnu kulturu. Zalet je nastao iz potrebe da se iniciraju, organizuju i održavaju kulturni događaji, afirmišu savremeni umetnici i posreduje u prenošenju kvalitetnih umetničkih izraza i tendencija.
Hajduk Veljkovi dani održavaju se u drugoj polovini jula, u Lenovcu (15km od Zaječara), i traju dva dana. Ovo je svojevrsna kulturno-sportska i turistička manifestacija, koja ima za cilj da održi sećanje na legendarnog srpskog junaka - Hajduk Veljka Petrovića kako ga istoričari porede - srpskog Ahila, i da podstiče, neguje i održi izvornu kulturu, da očuva sportsku tradiciju (narodni višeboj) i privuče što veći broj turista u Lenovac, selo ispod planine Tupižnice (rodno mesto Hajduk veljka Petrovića).
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Reke Srbije predstavljaju veliko prirodno bogatstvo naše zemlje. Reke Srbije otiču u tri mora, a to su Crno more, Jadransko more i Egejsko more, odnosno, pripadaju crnomorskom, jadranskom i egejskom slivu.
Nacionalni park Tara svrstan je od strane čuvenog američkog časopisa Forbs među zapanjujuće prirodne lepote na Balkanu koje treba posetiti.
Deliblatska peščara je specijalni rezervat prirode koji obiluje biljnim i životinjskim vrstama koje su od izuzetnog značaja na svetkom nivou.
Perućac je turističko naselje na desnoj obali reke Drine koje posetioce privlači tokom cele godine.
Našu zemlju odlikuju najrazličitiji prirodni predeli na kojima nam mnogi mogu pozavideti. Slikom i tekstom vas vodimo u okolinu Pirota i u lepote koje ćete poželeti odmah da posetite.
Svima koji Srbiju vole da istražuju na nešto drugačiji način, da pešače i planinare, preporučujemo da krenu putem srpske istorije i istraže predeo od planine Rudnik do Rajca.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета