Navodnjavanje "kap po kap" za početnike

foto: pixabay

foto: pixabay

Navodnjavanje uz pomoć sistema kap po kap intenzivira se razvoj biljaka i postižu značajne uštede u potrošnji vode


Ukoliko još niste počeli da koristite sistem za navodnjavanje kap po kap sad je idealna prilika za to. Ovaj sistem pokazao se kao jako efikasan jer štedi vreme i vodu. Istraživanja su pokazala da dobro postavljen zalivni sistem kap po kap uštedi 30-50% vode. Voda se dovodi samo do zone korena dok se površine zemlje izmešu redova, kao i između biljaka unutar jednog reda, ne zalivaju. Čestice zemlje imaju dovoljno vremena da upiju i zadrže vodu koja je dopremljena pa su gubici vode usled isparavanja zanemarljivi.. Pošto sistem dostavlja vodu samo do gajenih biljaka voda se ne troši bespotrebno. Ovim putem se zalivaju samo gajene biljke, a ne i biljke i korovi istovremeno.

Obzirom da se površine zemlje koje predstavljaju mađuredni razmak, kao i razmak između biljaka u jednom redu, ne zalivaju one ostaju  ostaju suve. Ovako se umanjuje šansa pojave korova na tim površinama. To znači da je parcela na kojoj se vrši kap po kap navodnajavanje čistija što najviše koristi razvoju mladih biljaka.

Za proizvođače koji imaju pune ruke posla ovaj sistem je odlično rešenje jer ne zahteva od njih da vuku creva i prskalice svaki put kada zalivaju. Sistem se postavlja na parcelu i dovoljno je progamirati ga kada da radi i koliko vode da upotrebi. Kada se program završi sistem se automatski isključuje.

Biljke koje su zalivane sistemom kap po kap rastu i razvijaju se bolje u odnosu na biljke koje se zalivaju u povremeno ili ne zalivaju uopšte. Ovo je rezultat činjenice da biljke u svakom momentu imaju podmirene potrebe za vodom. Mora se naglasiti da je šansa za pojavu biljnih bolesti koje se manifestuju na listu umanjena zato što pri ovakvom navodnjavanju list ostaje suv.


Oprema za navodnjavanje sistemom kap po kap može se nabaviti u poljoprivrednoj apoteci. Creva su napravljena  da polako kapaju vodu na mestima na kojima su postavljena. Polažu se duž vrste gajenih biljaka i prikačinju na izvor vode.

Ovo je najjednostavniji i najosnovniji način upotrebe sistema kap po kap koji ne zahteva velika ulaganja i pogodan je, naročito, za početnike.Creva su se pokazala odlično za zalivanje useva koji se seju u vrsti i za useve koji se gaje u kontejnerima. Prepreka ovom načinu zalivanja su strmine.

Sistem kap po kap se unapređuje dodavanjem programatora koji automatski reguliše rad sistema tj. uključuje i isključuje sistem po potrebi.
Pošto ni jedna površina nije idalno ravna javiće se potreba da se u sistem ugrade posebni elementi koji će rugulistai protok na strminama. Ovo je neophodno ukoliko je parcela pod izraženim nagibom.
Sistem možete koristiti tako što imate creva koja su na jednom mestu od početka gajenja bilja do kraja gajenja bilja ili možete uzeti manji broj creva i premeštati ih iz reda u red, odnosno, iz kontejnera u kontejner.

Treba imati u vidu da biljke postaju zavisne od ovakvog sistema zalivanja. To je tako jer biljke koncentrišu korenov sistem tamo gde ima najviše vlage. Zalivanje u navratima sa velikim pauzama između zalivanja je problematično. Najveća masa korena može da strada usled neredovnog zalivanja.U zavisnosti od faze razvoja biljke, oštećenje korena može biti značajno ukoliko je biljka dobro razvijena. Može biti i pogubno ukoliko je biljka mlada i ima slabo razvijen korenov sistem.

Najbolja taktika koju početnik može primeniti glasi: polako ali sigurno. Počnite sa dve do tri vrste i pogledajte razlike. Vremenom, kada se uverite u efikasnost zalivanja putem sistema kap po kap planirajte njegovo proširenje dodavanjem još creva i potrebnih elemanata. Takođe se preporučuje konsultacija sa iskusnijim proizvođačima i stručnim licima.

Ukoliko razmišljate da postavite ovaj sistem pogledajte još kako može sami da napravite kap po kap putem ovog linka.

 

Izvor:ratarstvo.net

Navodnjavanje "kap po kap" za početnike

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Svi oni koji se bave proizvodnjom u toku jeseni i zime u zaštićenim uslovima, nakon skidanja glavnog useva u plasteniku u ovom periodu, slobodne površine mogu iskoristiti za sadnju nekih kultura koje odlikuje kraći period vegetacije.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета