Pauci neizostavni deo vrta i zašto ne biste trebali da ih se plašite i da uklanjate njihove mreže u bašti.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Pauci su osmonogi lovci u bašti, a njihov glavni zadatak je kontrola štetočina. Ukoliko ne koristite pesticide, privucite korisne insekte, jer nisu svi oni štetni, ima i onih koji donose dobrobit voću i povrću, a ukoliko ih vidite u bašti ili voćnjaku, nemojte ih ubijati.

Ako se bavite organskom poljoprivredom trebalo bi da znate da veliki značaj ima ekološko uređenje salaša ili poljoprivrednih useva, pošto se tako obezbeđuje eko pristup uz pomoć kog se kontrolišu bolesti, štetočine i korovi.  Ako ne koristite pesticide, privucite korisne insekte, jer nisu svi oni štetni, ima i insekata koji donose dobrobit voću i povrću, a ako ih vidite u bašti ili voćnjaku, nemojte ih ubijati. Da biste privukli što više insekata predatora u bio baštu, trebalo bi da na ivici voćnjaka ili vinograda i bašte sagradite kućice za njih i da sadite bilje koje će ih privući.

Primera radi, osa potajnica voli hajdučku travu, a istu vole bubamare i ladolež s tim što bubamare vole i mak. Ovi insekti se dele na parazite i predatore. Predatori su insekti koji drugi insekt ubijaju i njime se hrane, a njih nazivaju i korisnim insektima. 

Pauci poput tkalja prave svoju mrežu koristeći svoje niti kako bi stvorili prirodno lepljive zamke koje će uhvatiti sve vrste buba. Kada oseti vibracije koje izaziva buba uhvaćena u mrežu, pauk će da izleti, čvrsto da umota nesretnog insekta u svoju nit i da ubrizga otrov.On nema luksuz da bude izbirljiv i poješće gotovo sve što nije imalo dovoljno sreće i ostalo je zarobljeno u njegovoj mreži: od muva, preko leptira, do osa.
Postoji nekoliko vrsta, a jedna od njih živi u plitkim jazbinama i patroliraju površinom tla u potrazi za plenom ili lenjo čekaju blizu ulaza u svoj jazbinu kako bi nasrnuli na bubice ili puževe koji tuda prolaze. Ovi pauci su veoma dobre majke i ponekad možda primetite da nose vrećice jaja ili male paukove na leđima. 

Većina pauka najviše voli da lovi noću, a pauci skakači love muve i druge sitne štetočine tokom dnevog svetla. Iako ne pletu mrežu, svoju nit koriste kao uže u slučaju da su pogrešno procenili skok.

Pauci su interesantna i korisna stvorenja, a vaša bašta im je izuzetno zahvalna. Većina pauka nije opasna, a glavna korist od njihovog prisustva je ta što su obično aktivni od ranog proleća, odmah na početku sezone, baš kada su aktivni i insekti koje ne želimo na biljkama.

Izvor:agromedija.rs

Pauci neizostavni deo vrta i zašto ne biste trebali da ih se plašite i da uklanjate njihove mreže u bašti.

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je spisak ovlašćenih organizacija za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za 2023. godinu.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje, Serbia Organika, uz podršku GIZ projekta za razvoj privatnog sektora u Srbiji organizuje treninge iz oblasti organske proizvodnje. Ovi treninzi su namenjeni osoblju Regionalnih razvojnih agencija i lokalnih samouprava iz sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Svi zainteresovani koji žele da ostvare prava na podsticaje u organskoj proizvodnji zahtev će moći da podnesu od 15. aprila do 31. oktobra 2022. godine.

Vrednost izvoza organskih proizvoda u našoj zemlji svake godine, a naročito u poslednje dve godine. Vrednost spoljnotrgovinske razmene je u prošloj godini porasla za 53 odsto u odnosu na 2020. godinu, odnosno ta vrednost je bila 57,4 miliona evra.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета