Šta morate znati ako selite košnice

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Premeštanje pčela je težak posao i može imati uznemirujući uticaj na pčele.

Ključno je znati kako ih preseliti kako bi pčelinja zajednica održavala plodnim, a ujedno će pomoći da se u narednim godinama sakupi roj. Selidba je jedan od najtežih, najrizičnijih i najodgovornijih poslova na pčelinjaku i može izazvati veliki stres kod pčela. Ona podrazumeva dobru organizaciju za pripremu, utovar, transport, istovar i postavljanje košnica na novo mesto.

Ako košnicu pomerite na maloj udaljenosti manjoj od 1 m u jednom smeru, to će prvo zbuniti pčele sakupljačice, ali one su obično u mogućnosti da ponovo pronađu svoju košnicu.
Ako nameravate da pomerite košnicu na udaljenost veću od 1 m, ali na manje od 3 km, pojaviće se problem jer pčele sakupljačice poznaju područje u kojem se nalaze i prebacuju se direktno na prvobitno mesto svoje košnice gde će se okupiti u malu kuglu tla zbog nemogućnosti pronalaska košnice.

Postoji problem kako da se prebrodi problem preseljenja: na primer, premeštanje košnice 0,6 m svaki dan dok se ne postigne potrebna udaljenost ili okupljanje pčela koje se vrate u staro mesto u rezervnim sanducima. Sve u svemu, ova rešenja nisu preterano efikasna u vremenu. Kad se košnice pomere na malo udaljenost, neki pčelari blokiraju ulaz travom. Za to vreme, pčele se dan-dva izlegu van, a zatim se orijentišu na novo mesto. Može raditi - ali još uvijek ćete izgubiti neke od pčela.

Pčele mogu migrirati u svim vremenskim uslovima danju ili noću. Međutim, imajte na umu nekoliko stvari:
- Ako tokom dana premeštate pčele, držite ih zatvorene noć ranije i ne otvarajte košnicu dok ih u potpunosti ne premestite.
- Ako pčele zatvarate duže od dva sata, uvek im morate osigurati više prostora u vidu dodatne prazne kutije i dobru ventilaciju sa poklopcem gaze. Ako je dan vruć, osigurajte im mnogo vode prskajući ih kroz gazu u pravilnim intervalima.
- Ako je jako hladno ili kiša pada, možete ih ukrcati i krenuti. Pčele će ostati u svojoj košnici ili na njoj. Isto važi i za noć.

 

Hlađenje košnice

Tokom leta, u vrelim danima, možete videti pčele kako lepršaju krilima na ulazu u košnicu. Pčele sa medom imaju visoko razvijene termo-regulacione sposobnosti i da bi održale 34 ° C u gnezdu prostirkom, prozračuju košnicu da je ohladi kada je veoma vruće, unose kapljice vode u košnicu i praše je da dodatno sniže temperaturu. Ako obojite krov košnice u bela područja, to će doprineti hlađenju u vrelim periodima, a pčele će provoditi svoje vreme prikupljajući med, a ne vodu.

Otvoreni kombi ili manji kamion idealan je za selidbu, jer se košnice tako lako provetravaju, a moguće ih je staviti i veći broj. Zbog mogućeg jačeg vetra, potrebno ih zavezati i na njih staviti kakav teži predmet (ciglu).Istovar na željenu lokaciju takođe treba da se obavi sa što manje stresa za pčele, pre istovara ih je potrebno ostaviti barem pola sata da se smire kako ne bi došlo do naglog izleta, gubitka orijentacije i slično.

Mala napomena, uvek je potrebno kod pripreme za selidbu i samog transporta nositi zaštitno pčelarsko odelo!

Izvor:blogspot.com

Šta morate znati ako selite košnice

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pušten u rad prvi gradski medomat u Sremskoj Mitrovici, prilikom prezentacije rezultata projekta Zasnivanje ekonološki prihvatljive proizvodnje meda u blizini SRP Zasavica

Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета