Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

U našoj narodnoj kuhinji rotkva se koristi kao zimska salata. Zdravstvenu vrednost rotkve narod je prepoznao još u davna vremena, pa postoje mnogi domaći preparati za lečenje prehlada, kašlja, za poboljšanje izlučivanja žuči i poboljšanje otpornosti organizma. Zbog ljutine, sok rotkve se, obično, priprema s medom.

Rotkva je dvogodišnja biljka. U prvoj godini razvije se hipokotilski gomolj koji nastaje, najvećim delom, od hipokotila; u donjem delu je koren, a na vrhu vrlo skraćena stabljika s rozetom uzduženog, lirastog, često duboko rascepljenog lišća. Listovi su prekriveni dlačicama. Spolja je, najčešće, crne boje, ali ima i kultivara smeđe i krem bele boje. Unutrašnje tkivo je belo, sočno i jedro, a na prelazu u generativnu fazu, ili u nepovoljnim uslovima, postaje sunđerasto, jer se povećavaju intercelulare. Iako nije to, hipokotilski gomolj se, često, naziva zadebljani koren. Cvetna stabljika je razgranata, do 1,5 m visine, a na vrhovima grana nosi grozdaste cvatove. Cvetovi su jednake građe kao i u ostalih Brassicacea, a latice su bele, ružičaste ili ljubičaste boje. Plod je komuščica duga 3 do 7 cm, prečnika oko 1 cm, sa 6 do 8 smeđih semenki.

Minimalna temperatura klijanja rotkve je 1 do 2 0C, a pri 20 0C niče već za 4 dana. Optimalna tempretura rasta joj je, u vegetativnoj fazi, 15 do 20 0C. Visoke temperature, iznad 25 0C, izazivaju sunđerastost (rubenost) unutrašnjeg tkiva korena i preoštar ukus.Najbolje uspeva na srednjeteškim, ilovastim zemljištima, bogatim humusom, dobre strukture i propusnosti. 

Gajenje rotkve

Direktnom setvom se najviše gaji,mada je moguć uzgoj i iz rasada. Seje se na otvorenom pri temperaturi od 12 stepeni C, znači druga polovina aprila. Za kasnu proletnju setvu potrebno je navodnjavanje. Nega i zaštita od štetočina i korova ista je kao i kod drugih kupusnjača.

Rana rotkva na lakšim zemljištima se može čupati, slaže se u vezice. Jesenja rotkva se vadi u oktobru, ili početkom novembra. Jesenja rotkva se skladišti u podrumima gde se može održati 4 do 6 meseci.

Izvor:poljoberza.net

GAJENJE I NEGA ROTKVE

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Svi oni koji se bave proizvodnjom u toku jeseni i zime u zaštićenim uslovima, nakon skidanja glavnog useva u plasteniku u ovom periodu, slobodne površine mogu iskoristiti za sadnju nekih kultura koje odlikuje kraći period vegetacije.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета