PET ŽETVI GODIŠNJE: Ovaj način gajenja daje neverovatne rezultate!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Iako se zna za vertikalni način uzgoja različitih kultura, najnovija istraživanja su pokazala da ovaj princip može dati izuzetne rezultate kod jedne ratarske kulture posebno.

Dva američka univerziteta i NASA su započeli projekat vertikalnog uzgoja pšenice u zatvorenom. Naučnici su istražili koji se prinosi mogu postići obezbeđivanjem optimalnih uslova za glavni usev koji se generalno smatra neprikladnim za unutrašnju i vertikalnu kultivaciju.

U Sjedinjenim Državama, projekat koji ispituje izvodljivost vertikalne proizvodnje pšenice, otkrio je da se pod odgovarajućim, veštački obezbeđenim uslovima, prinosi do 39 tona po hektaru mogu postići za 70 dana, prenosi ’Farmers Guardian’. Projekat je vodio Univerzitet Princeton u Nju Džersiju, ali su takođe učestvovali Univerzitet Florida i NASA. Eksperiment je koristio dva matematička algoritma za simulaciju gajenja pšenice u zatvorenom, hidroponskom sistemu, uzimajući u obzir nivo ugljen-dioksida, intenzitet svetlosti, hranljive materije i temperaturu.

Navodi se da ako se vertikalna pšenica uzgaja na 10 nivoa na hektaru, mogu da dobiju minimalni prinosi od 660-740 tona po hektaru, sa gornjim pragom prinosa koji se procenjuje 1710-2170 tona po hektaru godišnje. To je, naravno, moguće ako su uslovi za uzgajanje savršeni, tj. temperatura je odgovarajuća, intenzitet veštačkog osvetljenja je idealan i nivo ugljendioksida u jedinici je visok. Ako su svi ovi uslovi dostupni ili se mogu obezbediti, mogao bi se ostvariti prinos 220-600 puta veći od trenutnog prosečnog prinosa od 3,2 t/ha. Pod uslovima koji se postave, može se proizvesti 34-44 tone pšenice po hektaru, a setva traje samo 70 dana, što znači do pet žetvi godišnje.        

Iako do sada nije sprovedena takva studija, odnos troškova i koristi projekta bio bi 45: 1 po trenutnim cenama. Predviđa se da će se ovo promeniti na 6: 1 do 2050. godine. Međutim, vredi uzeti u obzir da poljoprivreda u svetu dobija ozbiljne subvencije. Dakle, u zemljama u kojima ponuda pšenice 90% zavisi od uvoza, zatvorena proizvodnja pšenice može biti alternativa za razmatranje u budućnosti. To je zato što takva ulaganja mogu u velikoj meri poboljšati sigurnost hrane u ovim zemljama.

Sobna vertikalna proizvodnja useva postaje sve popularnija u Sjedinjenim Državama. Trenutno se pridružilo samo nekoliko većih uzgajivača, ali u poslednjih 3-5 godina osnovano je više manjih kompanija koje se time bave. Vertikalna ratarska proizvodnja neće zameniti tradicionalnu proizvodnju, ali može biti sjajan dodatak konvencionalnim metodama kojima se proizvodnja hrane može povećati za čak 77%.

Agroinfo.rs/agrarszektor.hu

PET ŽETVI GODIŠNJE: Ovaj način gajenja daje neverovatne rezultate!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Ove godine je definitivno da kvalitet neće biti izvanredan, objašnjavaju stručnjaci

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

U Srbiji pšenica predstavlja jednu od najvažnijih poljoprivrednih kultura. Ipak, rat u Ukrajini uzrokovao je globalne poremećaje na tržištu, pa su tako i silosi u našoj zemlji još uvek puni, uprkos tome što se bliži nova žetva.

Prethodne jeseni pšenicom je u Srbiji zasejano 720.000 ha ili 25% više nego lane. Ratari su uglavnom primenili svu potrebnu agrotehniku, pa pšenica u ovom trenutku izgleda kao retko koje godine u ovo vreme.

Ministar trgovine Srbije Tomislav Momirović izjavio je danas da građani po pitanju prehrambene bezbednosti mogu da budu spokojni, jer je Vlada Srbije kroz robne rezerve obezbedila dovoljno osnovnih životnih namirnica, precizirajući da se u skladištima nalazi na stotine hiljada tona pšenice i kukuruza, više od 11.000 tona šećera, 11.000 tona soli i 11.000 litara ulja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета