Ribolov: Prirodni ili Veštački mamac

U suštini, vrsta mamca koji će te koristiti zavisi od ribe koju želite da upecate i godišnjeg doba. Probaćemo da vam pomognemo da da odaberete najbolji mamac sa par saveta.

Na početku da napomenemo, varalicarenje je poseban izazov jer treba vise znanja, vestine, kreativnosti, maste i upornosti da se ostvari ulov, nego sto treba za pecanje sa prirodnim mamcem. 

Iskustvo i praksa su najvažniji, tako da ćemo detaljno preći vrline i mane veštačkih i prirodnih mamaca.

Veštački Mamci

Postoje sedam najčešćih tipova veštačkih mamaca: vobleri, leptiri ili spineri, kašikaste varalice, glavinjare, tvisteri i šedovi od meke plastike ili silikona. 

Na početku nije lako naučiti sve vrste mamaca i kako se pravilno upotrebljavaju.

Savetujemo da kao početnik nikad ne koristite mamce za koje se boite da ćete ih izgubiti. Neki od veštačkih mamaca su dosta skupi i budite pažljivi kad ih bacate u rizične zone.

Zapamtite da jeftini mamci korišćeni na dobrim a rizičnim mestima donose više ego skupi korišćeni u takozvanim "Bezbednim zonama"

Nemojte da se plašite da isprobavate nove mamce i eksperimentišete na različitim ribama. Postoje i univerzalni mamci koji privlače različite vrste riba i mogu se koristiti u skoro svim situacijama.

Svako iskustvo se plaća i samo sa konstantnim korišćenjem određenog mamca vaše samopouzdanje će rasti.

Probajte neko vreme da nosite na pecanje isključivo određen veštački mamac. Na taj način će vaš kompletan ulov zavisiti od njega i brže ćete savladati sve tajne tog mamca. 

Boja mamca takođe igra važnu ulogu u privlačenju ribe.

U plitkim vodama i rukavcima preporučujemo korišćenje mamca sa crvenom ili pink glavom, kao i crvenim kukicama.

Razlog za korišćenje crvene i pink boje je zato što će riba misliti da je mamac povređeni i pre će njega napasti.

Pored boje, preporučujemo i da vaš mamac bude emitacija onoga što riba koju pecate voli da jede. Možete i samu hranu da zakačite za mamac.

Obratite pažnju i na veličinu mamca, odnosno da odgovara prirodnoj veličini plena koji riba lovi. 

Prirodni Mamci

Kao što smo već ustanovili, različiti mamci odgovaraju različitim vrestama ribe.

Najčešće korišćeni prirodni mamci su: kriketi, crvi i piavice. Crvi su specijalno dobri i gtovo univerzalni za slatkovode ribe.

Do prirodnog mamca je mnogo teže doći i mnogi ne vole da pipaju i imaju direktan kotakt sa živim mamacem (uglavnom insektima).

Nemanje adekvatnog mamaca može vas sprečiti u ribolovu određene vrste ribe koja zahteva spcifičan plen.

Godišjne doba ima određen uticaj na dostupnost određenih živih mamaca, Samim tim i odrređena vrsta ribe će vam biti nedostupna za pecanje na odrđeni period.

Za razliku od veštačkih mamaca, koje možete koristiti ponovo više puta, prirodne možete iskoristiti samo jednom. Međutim, šanse za hvatanje ribe su vam mnogo veće sa prirodnim mamacem.

Zaključak: 

Nesumljivo je da živi mamac najbolje funkcioniše, međutim ako se koristi pravilno, veštaćki mamac može da bude jednako uspešan.

Veštački mamci su jednostavniji i na duže staze jeftinij izbor. Prosto mogu da se kupe svuda i da se koriste mnogo puta.

Veštački mamci su teži za početnike i potrebno je dosta iskustva u njihovoj upotrebi.

Redakcija Agroinfo

 

Ribolov: Prirodni ili Veštački mamac

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Francuska je saopštila da će britanskim ribarskim čamcima zabraniti pristup nekim francuskim lukama od sledeće nedelje ako dve zemlje ne postignu sporazum o licencama za ribolov.

Akcija poribljavanja ribnjaka Bager, omiljenog mesta za sportsko nadmetanje u pecanju, organizovana je od strane članova udruženja sportskih ribolovaca "Smuđ" iz Plandišta. Ribnjak je obogaćen sa 50 novih komada šaranske ribe.

U Kragujevcu će od 19. do 22. avgusta na lokaciji Šumadija sajma biti održan 12. Međunarodni sajam lova, ribolova i lovnog turizm pod nazivom 'Kraguj M'. Sajam će se održati nakon jednogodišnje pauze zbog epidemije virusa.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu raspisao je dva nova konkursa – za razvoj lovstva AP Vojvodine u 2021. godini i za podizanje novih ribnjaka rekonstrukciju postojećih, na području Vojvodine. U okviru konkursa za lovstvo biće dodeljeno 19,6 miliona dinara, a za ribarstvo je opredeljeno 20 miliona dinara. Konkurs za lovstvo otvoren je do 12.7.2021. a konkurs za ribarstvo do 15.9.2021.

Srbija je bogata prirodnim lepotama i turističkom ponudom koja vam omogućava da provedete produženi vikend ili neki duži period na nekom od lokaliteta. Predstavljamo vam prelepa jezera Fruške gore koja itekako vredi posetiti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета