Како испећи квалитетну воћну ракију?
Foto : Miha Ambrož
Ракија доброг квалитета може се припремати од плодова сваке воћне врсте, под условом да се правилно припреми и испоштује цео процес, од врења до печења и препека. Приликом припремања воћних ракија најбитнија је основна сировина, а то је воће.
Воћна врста одређује који тип ракије ћемо произвести, али и мешавине воћака некада могу бити добар извор за добијање фине воћне ракије. Уз то, и сезона диктира када ће се почети са прикупљањем воћа и постављањем на ферментацију, односно спремање комине за врење.
Прво ракијско воће
Прво у сезони пристиже џанарика, односно ринглов, као и ране сорте шљива, црвена ранка и рановача шумадинка. Плодови ових воћних врста веома су добри за спремање ракије, имају доста шећера и довољно течности. Приликом постављања на врење може се додати 3-5% шећера, мада то није неопходно. Време врења је кратко јер је летња сезона и за две до три недеље је спремна за печење. Комина даје око 11 литара љуте ракије јачине око 21 град.
Лозовача се спрема од измуљаног грожђа у које се ретко када додаје шећер.
Кајсијевача
Кајсија пристиже, зависно од сорте, од јуна до краја јула, и веома је захвална за припремање ракије. Добро је да плодови буду добро узрели и без трулежи. По могућству, треба одстранити коштице. Врење траје око три недеље и може да се одвија без додатка шећера или са 2-3% шећера. Уз то, треба додати квасац за воћно врење. Потребно је водити рачуна приликом печења да не дође до загоревања у казану. Даје јаку ракију од 22 града, преко 10 литара, карактеристичне ароме.
Крушковача
Летње сорте крушака су једна од омиљених воћарских врста за припремање ракије. Најчешће је у питању виљамовка, која је веома добра за обраду, лако се сецка муљачем за воће и поставља на врење, са додатком шећера и квасца за врење воћних ракија. Преври за две недеље и печењем даје 8 до 10 литара веома квалитетне ракије од 20 гради, пријатне ароме крушке.
Шљивовица
Шљива маџарка, пожегача (која је сада већ реткост), чачанка родна и друге ракијске сорте дају ракију која је традиционално на првом месту по обиму производње у нашој земљи. Зависно од подручја, шљива се сакупља у августу и септембру, и поставља на врење. Може се додати 2-3% шећера и квасац за врење. Лако се сецка и муља приликом постављања на врење. Све је чешћа пракса одвајања коштица. Три недеље касније спремна је за печење, али се комина може пећи и месецима касније. Даје савршену ракију, око 11 литара по казану, јачине 21 град.
Дуњевача
Дуња даје лепу воћну ракију, многима омиљену због јаке ароме. Припрема се крајем октобра, кад су дуње добро узреле. Спада у захтевне врсте воћа, јер припрема мора бити одрађена са доста мануелног рада. Потребно је да плодови буду зрели и без трулежи. Коштице се морају одстранити или чишћењем свежих плодова, или када комина преври, цеђењем пулпе у пресама и печењем само преврелог сока. Постављање на врење захтева додавање воде и око 5% шећера, као и квасца за врење. Пошто је то хладан период, потребно је и обезбедити место за комину са оптималном температуром. Дуња захтева и додавање ензима за блокаду пектина да би се могло вршити врење.
Лозовача и комова ракија
Грожђе је увек повезано са производњом вина, што нико не оспорава, али од грожђа се добијају две чувене ракије - лоза и комова ракија.
Лозовача се спрема од измуљаног грожђа у које се ретко када додаје шећер. Комина ври од 15 до 21 дан и након тога спремна је за печење ракије, најчешће од 18 гради, где се по казану може добити и до 14 литара лозоваче.
Комова ракија се добија од комине која је остала након отакања вина. Комина се налива водом, па се додаје шећер и квасац за врење. Након две недеље добија се спремна комина која даје печењем око 7-8 литара комовице по казану, од 15 или 16 гради.
Трешња, вишња, дуд, јабука, бресква и још много друго воће може се припремити на сличан начин као што је горе наведено и ето неке количине јединствене ракије.
Izvor:agromedia.rs / Vladimir Milutinović
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Zbog niske otkupne cene šljive, od svega 25 dinara po kilogramu, proizvođači negoduju. Ipak, većina njih je krenula u branje i na području oko Prokuplja se uveliko vrši otkup.
Orahovača se pravila u svim krajevima Balkana.
Vrednost izvoza rakije iz Srbije oko 25 miliona evra.
Odležavanje, ili starenje destilata, podrazumeva najkraće vreme koje je potrebno da destilat ili gotova rakija odstoji pod određenim uslovima.
Srpska rakija nadaleko je poznata, ona je u našem narodu lek za telo, za dušu, ali i sredstvo za dezinfekciju i mnogo toga još.
Čedomir Božić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo uručio je juče ugovore o dodeli oko 60 miliona dinara korisnicima iz srpske pokrajine po osnovu konkursa za nabavku opreme za proizvodnju vina i rakije i konkursu za nabavku opreme za proizvodnju piva.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета