Прасад – добра нега доноси велики прираст ИСВ

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Услов да се остваре добри резултати су квалитетна прасад а добра нега ће само помоћи остварењу профита. Одгој прасади је једна од најкритичних, а економско гледано и најважнија фаза у свињарској производњи.

Пропусти начињени у овом периоду не могу се надокнадити у следећем периоду. Да бисмо добили што већи број квалитетних прасади по леглу, треба обратити пажњу на исхрану и негу крмаче, нарочито у другој половини супрасности па до четврте недеље после прашења. Основни циљ је да да довољно квалитетног млека за прасад и да што мање смањи телесну масу. У супротном, њено наредно легло ће бити мањег и слабијег квалитета. Да бисмо избегли веће губитке телесне тежине и проблем са плодности, треба нормирати дневни оброк на основу уздружне и продуктивне потребе. Свињи са 12 прасади потребна је дневна количина хране око осам килограма (основа је 1,5-2 кг + 0,5-0,6 кг по прасету).

Прасад у периоду од рођења па до преласка у товилишта су најосетљивија и тада доживљавају највеће промене и стресове.

Стресни агенси у одгоју прасади сврстани су у неколико група:

И група – топлота (хладноћа), промаја, неодговарајућа светлост, хладан под, ваздух и сл.

ИИ група – пренасељеност, формирање нове групе, пресељавање и сл.

ИИИ група – ветеринарске интервенције (кастрирање, апликација лекова, узимање крви и сл.)

ИВ група – неправилна и неквалитетна исхрана

Из ових разлога су нарочито први дани по рођењу и после залучења веома значајни у свињарској производњи.

Одгој прасади се спроводи у неколико периода:

- одгој прасади на сиси (0 – 4 недеље узрасти),
- одгој залучене прасади (4 – 6,7 недеље узраста), и
- завршни (7- 10, 11 недеље узраста).
Прасад – добра нега доноси велики прираст
Најкритичнији период у одгоју прасади је током прашења и у првих неколико дана након прашења. Од укупног угинућа у одгоју и тову, чак 80% губитка настаје у овом временском периоду. Најчешћи узроци угинућа прасади су:

- пригњечење,
- гладовање прасади,
- мала телесна маса при породу,
- заразне болести (пролив,упала плућа, и сл) и
- закржљала прасад.
Прасилиште треба бити просторно добро очишћено и дезинфиковано, крмача обично опраси онолико прасади колико има сиса. По рођењу прасад треба очистити, нарочито нос и уста због продора ваздуха до плућа. Пупчана врпца се најчешће сама прекине, ако није, онда је сами пресецамо на 4-5 цм од стомака уз дезинфекцију јодом. Треба им омогућити да што пре посисају мајчино млеко-колострум, јер самим тим уносе прве количине антитела којим формирају пасивни имунитет (отпорност на спољашне утицаје), а касније на основу пасивног граде активни имунитет. Почетком прашења колострум садржи највише антитела, а временом тај број се брзо смањује тако да за шест сати има упола мање количине антитела у себи. Исто тако смањује се способност слузокоже танког црева новоопрашене прасади за усвајање антитела из колострума. Уколико крмача опраси више прасади од сисе, вишак се подмеће крмачи која се прасила у исти дан, али тек кад попије мајчино млеко. Уколико за то не постоји могућност онда се пуштају да сисају у две групе и то 7-8 пута дневно. По правилу слабија се доје на прве сисе јер оне имају више млека (због уједначења).
Активира ензиме потребне за несметану пробаву хране

- Добар старт прасади без пролива
- Обезбеђује уједначену киселинску базу
- Веома сварљив
- Смеша са премиксом 6122 3,5% примењује се код прасади након предстартера око 40-ог дана живота па све до 25 кг телесне масе.
- Специјално припремљене компоненте (куване житарице и фулл фат соја)
- Због високог садржаја аминокиселина витамина и микроелемената позитивно утиче на имуни систем прасади
- Висока конзумација хране и високи дневни прирасти
- Смањује стрес након залучења
Првог дана живота секу им се зуби (очњаци) а може и реп. Због недостатка витамина и гвожђа у млеку, прасад се витаминизирају другог или трећег дана (федекс, АД3Е, евитаселен и сл.). У првој недељи се обележавају, а кастрирање се углавном врши 2-3 недеље након прашења а може и 5-7 дана по рођењу уколико тестиси немају неку аномалију. У боксу је неопходно поставити појилицу како би се прасад навикла да пију воду.

Основна храна у прве две недеље за прасад је млеко које задовољава њихове потребе у енергију и храњиве материје. Од 8-9 дана узраста даје им се предстартер у траговима (мања количина), како би храна увек била свежа и чиста. Новоопрашена прасад немају своју терморегулацију, зато додатним загревањем треба обезбедити температуру у прасилишту око 32 Ц. Одбијање прасади је изузетно стресно и оставља последице. Циљ је неутралисати последице и смањити стрес.

Прасад треба одбити са 28 дана старости (25 – 32 дана), са 6 и више килограма (просек 7-8кг). Са прасадима након одбијања треба још 2-3 дана користити предстартер. Прасад су у време одбијања навикнута да козумирају крмне смеше. У периоду од 4-6 недеља узраста користити стартер, а у периоду од 7-11,12 недеље гровер за исхрану. Овај период карактерише веома интезиван прираст у кратком временском периоду, уз мали утошак хране по јединици прираста. Брзи прираст (за 50-55 дана прасад увећају своју масу за 4-5 пута) изискује висококвалитетне крмне смеше храњива биљног и минералног порекла.
Одгој прасади може бити једнофазни и двофазни
Једнофазни одгој прасади је мање раширен, целокупни одгој се одвија у боксевима за прашење из којих се само изводи свиња. То је за прасад повољније, нарочито у здравственом погледу. Међутим због цене коштања боксева за прашење једнофазни одгој постаје скупљи и мање прихватљив за ширу праксу. Двофазни је стандарднији и заступљенији.

Прасад се по залучењу (после 4 недеља) односе у посебне просторије које су подешене за групни одгој. Овде се формирају групе са 30-40 прасади на основу величине и пола, са циљем да те групе буду уједначеније. Боксеви за одгој могу бити са решеткастом и пуном подлогом. Одгој са простирком (дубока простирка) је мање заступљен углавном на газдинствима где има доста простирке и више радне снаге.

Решеткаст може бити потпун и делимично решеткаст. Најповољнији је бокс са делимично решеткастим подом, где пуни део има подно грејање, где извор топлоте може бити електрична енергија или топла вода. Решеткасти подови су најраширенији и углавном су од ПВЦ материјала. Овакви подови су топли, дуготрајни и лако се чисте. Постоје још и подови од бетона, жица и сл.

Izvor:agroinfo.net

Прасад – добра нега доноси велики прираст ИСВ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Uvozna cena najviše diktira koliko će koštati prasetina kod nas, objašnjavaju stručnjaci

Sela Orlja i Bazovik u blizini Pirota na osnovu rešenja Ministarstva poljoprivrede proglašena su zaraženim područjima zbog afričke kuge svinja.

Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.

U prvih sedam dana života prasad, posebno belih plemenitih rasa, udvostruče svoju telesnu težinu. Ovaj period je vrlo važan da se kod jedinki zadovolje potrebe za gvođžem.

Crnogorsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je listu država iz kojih je zabranjen uvoz i tranzit pošiljki živih domaćih i divljih svinja, njihovog mesa i proizvoda, u cilju sprečavanja svinjske kuge, a na listi je i naša zemlja.

Afrička kuga je zarazna bolest domaćih i divljih svinja, a jedan od načina sprečavanja širenja je uništavanje zaraženih jedinki.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета