FAO: Cene hrane na svetskom nivou veće za trećinu
Foto: Unsplash
Usled pogoršanja izvoznih mogućnosti i velike potražnje za proizvodima kao što su pšenica i palmino ulje, cene prehrambenih proizvoda na svetskom nivou porasle su u septembru drugi mesec uzastopno, objavila je FAO.
FAO-ov indeks cena hrane, koji prati mesečne promene međunarodnih cena osnovnih prehrambenih proizvoda, iznosio je u septembru u proseku 130 poena, što je rast od 1,2 odsto na mesečnom i od čak 32,8 odsto na godišnjem nivou.
Cene žitarica su prošlog meseca porasle za 2,0 odsto u odnosu na avgust, pri čemu je pšenica poskupela za gotovo 4,0 odsto u odnosu na avgust i za 41% u odnosu na godinu dana ranije, zbog nedovoljne ponude i velike potražnje.
Svetske cene pirinča su takođe ojačale, dok su kotacije kukuruza povećane za umerenih 0,3 odsto na mesečnom nivou zbog poboljšanih izgleda globalnog roda i početka žetve u SAD i Ukrajini, što je u velikoj meri kompenzovalo negativne efekte zastoja u američkim lukama koje su izazvali uragani.
Biljna ulja su zabeležila rast cena u septembru za 1,7 odsto u odnosu na avgust, a u poređenju s istim lanjskim mesecom su skuplja za oko 60%, zbog skoka globalnih kotacija palminog ulja koje su dostigle desetogodišnji maksimum, pogurane snažnom uvoznom tražnjom i proizvodnim problemima u Maleziji zbog nedostatka radne snage.
Uljana repica je takođe znatno poskupela dok su cene soje i suncokretovog ulja pale.
Mesečni rast međunarodnih cena zabeležili su i svi mlečni proizvodi, ukupno za 1,5 odsto u odnosu na avgust, jer su solidna globalna uvozna tražnja i sezonski faktori u Evropi i Okeaniji podigli kotacije, naročito maslaca.
Cena šećera je u septembru napredovala za 0,5 odsto na mesečnom nivou i za 53,5% u odnosu na godinu dana ranije, podstaknuta nepovoljnim vremenskim uslovima i rastom cena etanola u Brazilu, najvećem svetskom izvozniku šećera.
Što se tiče kotacija mesa na međunarodnom tržištu, one su u septembru ostale praktično na istom nivou kao u avgustu, a na godišnjem nivou su bile više za 26,3%. Cene ovčjeg i goveđeg mesa su porasle zbog otežanih uslova snabdevanja, dok su živinsko i svinjsko meso pojeftini usled obimne ponude živinskog mesa i pada tražnje za svinjentinom u Kini i Evropi.
FAO je u odvojenom izveštaju objavio da će svetska proizvodnja žitarica u 2021. dostići rekord svih vremena od 2.800 miliona tona. Ta količina, međutim, neće zadovoljiti procenjenu potrošnju u tržišnoj sezoni 2021/22, koja će, kako se predviđa, porasti za 1,8 odsto na 2.811 miliona tona.
Agroinfo.rs/agrotv.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Rast prodajne cene tovnih bikova SM rase težih od 500 kilograma evidentiran je na stočnoj pijaci u Kraljevu, jer se prodaja najčešće odvijala po ceni od 360 din/kg, prenosi STIPS.
Poljoprivrednici u Srbiji su zasejali 46.839 hektara pod šećernom repom, što je za 12,4 odsto više u odnosu na prošlu godinu, ali procenjuje se da je ove godine prinos zbog suše manji za 30 do 80 odsto
Prema podacima Državne revizorske institucije, u Srbiji se najčešće falsifikuju med, kafa, sok, čokolada, rakija, crni hleb i sir, a s obzirom na to da su to osnovne životne namirnice koje se svakodnevno koriste, ova institucija je predložila usvajanje termina "prevare sa hranom" i usklađivanje sa postojećim zakonskim okvirom o zaštiti potrošača.
Profesor Erik Milston je otkrio neverovatne činjenice o tome ko finansira razne evropske studije
U Hrvatskoj se proizvede oko 500 hiljada komada pršuta godišnje, a potroši se oko milion
Saznajte kako ga pametno iskoristiti
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета