Magareće mleko iz ovih krajeva putuje sve do Švajcarske i Francuske

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Jedna porodica iz Gruda (BiH) godinama se bavi proizvodnjom magarećeg mleka, za kojim vlada velika potražnja i u zemljama zapadne Evrope, te ga tako prodaju i u Švajcarskoj, Švedskoj i Francuskoj.

Litar magarećeg mleka košta 25,5 evra, a podsetićemo vas da svega pola litre mleka kobile košta oko 1.770 dinara. Dakle, ovo je po svemu sudeći, ipak, malo skuplje.

Ante Grizelj je prvu magaricu nabavio 2010. godine, a danas sa braćom brine o 120 grla. Kaže da je potražnja velika zbog lekovitih svojstava magarećeg mleka, koje se ne može dobiti u velikim količinama. 

 Jedna magarica, i to samo ona koja ima mladunče, daje od dva i po do tri decilitra mleka dnevno. Dnevno uspemo da proizvedemo šest do sedam litara mleka. Naravno, to zavisi od raznih okolnosti, vremenskih uslova, stanja u kojem se životinja nalazi - navodi Grizelj.

Kaže da se radi o veoma zahtevnom poslu, ali da ga je prijatno iznenadila potražnja, kao i raznovrsnost destinacija iz kojih stižu narudžbine za mleko. "Osim prodaje na domaćem tržištu, naš proizvod šaljemo brzom poštom i u mnoge druge zemlje kao što su Crna Gora, Srbija, Švajcarska, Švedska i Francuska", kaže Grizelj.

Magareće mleko je, kako kaže, dobro kao prirodni lek za mnoge probleme disajnog sistema, a u poslednje vreme ljudi ga masovno kupuju zbog virusa korona, jer se očito pokazalo kao dobro rešenje. "Rekao bih da čisti pluća bolje od sirupa, a ima čak 60 posto više vitamina od svih drugih mleka", kazao je Grizelj.

Agroinfo.rs/biznis.telegraf.rs

Magareće mleko iz ovih krajeva putuje sve do Švajcarske i Francuske

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Srpske šume prepune su divljeg samoniklog voća, a među 1.000 vrsta nalaze se i divlja borovnica, jagoda, kupina, drenjina, trnjina na kojima pojedini berači tokom leta zarade solidnu sumu novca.

Izvoz borovnica i brusnica iz Srbije porastao je 32 puta od 2015. do 2022. godine i sa vrednošću izvoza od 27 miliona evra Srbija se nalazi na 16. mestu u svetu po izvozu ovog bobičastog voća. Više od 27 miliona evra za izvoz.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета