Magareće mleko iz ovih krajeva putuje sve do Švajcarske i Francuske
Foto: Pixabay.com
Jedna porodica iz Gruda (BiH) godinama se bavi proizvodnjom magarećeg mleka, za kojim vlada velika potražnja i u zemljama zapadne Evrope, te ga tako prodaju i u Švajcarskoj, Švedskoj i Francuskoj.
Litar magarećeg mleka košta 25,5 evra, a podsetićemo vas da svega pola litre mleka kobile košta oko 1.770 dinara. Dakle, ovo je po svemu sudeći, ipak, malo skuplje.
Ante Grizelj je prvu magaricu nabavio 2010. godine, a danas sa braćom brine o 120 grla. Kaže da je potražnja velika zbog lekovitih svojstava magarećeg mleka, koje se ne može dobiti u velikim količinama.
Jedna magarica, i to samo ona koja ima mladunče, daje od dva i po do tri decilitra mleka dnevno. Dnevno uspemo da proizvedemo šest do sedam litara mleka. Naravno, to zavisi od raznih okolnosti, vremenskih uslova, stanja u kojem se životinja nalazi - navodi Grizelj.
Kaže da se radi o veoma zahtevnom poslu, ali da ga je prijatno iznenadila potražnja, kao i raznovrsnost destinacija iz kojih stižu narudžbine za mleko. "Osim prodaje na domaćem tržištu, naš proizvod šaljemo brzom poštom i u mnoge druge zemlje kao što su Crna Gora, Srbija, Švajcarska, Švedska i Francuska", kaže Grizelj.
Magareće mleko je, kako kaže, dobro kao prirodni lek za mnoge probleme disajnog sistema, a u poslednje vreme ljudi ga masovno kupuju zbog virusa korona, jer se očito pokazalo kao dobro rešenje. "Rekao bih da čisti pluća bolje od sirupa, a ima čak 60 posto više vitamina od svih drugih mleka", kazao je Grizelj.
Agroinfo.rs/biznis.telegraf.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.
Srpske šume prepune su divljeg samoniklog voća, a među 1.000 vrsta nalaze se i divlja borovnica, jagoda, kupina, drenjina, trnjina na kojima pojedini berači tokom leta zarade solidnu sumu novca.
Izvoz borovnica i brusnica iz Srbije porastao je 32 puta od 2015. do 2022. godine i sa vrednošću izvoza od 27 miliona evra Srbija se nalazi na 16. mestu u svetu po izvozu ovog bobičastog voća. Više od 27 miliona evra za izvoz.
Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.
Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice
Kada vidite koliko košta u ovom selu neće vam biti dobro
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета