Фитохормони у воћарству

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Пољопривредни научници (фито хемичари) широм света развијају разне методе од којих су се многе показале као успешне у производњи биљака. Фитохормони (биљни хормони), тј. њихова примена су један од карактеристичних примера за то.

Поред тога, фито хемичари су такоде открили и бројне синтетицке хормоне, од којих су неки више него уверљива копија природних хормона. Експерименти и искуство су показали да употреба фитохормона у пољопривреди и сродним гранама од велике помоћи за добијање максималне користи. Количина и квалитет пољопривредних производа су врло важни фактори у пољопривредној економији а мудра употреба фитохормона може се користити у том смеру, али свакако захтева адекватну обуку и доста знања.

Фитохормони у воћарству имају широку палету утицаја, а крајњи резултат зависи од њихове врсте и концентрације. Примена разних синтетичких хормона, на пример регулатора пораста воћака данас је један од начина за добијање воћака мање бујности и веће родности. Првобитна примена неких фитохормона у воћарству имала је другу сврху (убрзавање сазревања, бољу обојеност плодова, спречавање отпадања), али је уочен и њихов утицај на смањење бујности. Међу хормонима за регулацију раста биљака у досадашњим огледима најинтересантније резултате су дали следећи фитохормони: алар, ЦЦЦ и етафон.
Алар делује као редуктор пораста воћака, чиме се поспешује боље заметање плодова. Његов ефекат на смањивање пораста воћака нарочито је изражен ако се примени у року од четири седмице после цветања воћака.

ЦЦЦ (Цхлормеqуат Цхлориде Цyцоцел) такође утиче на смањење пораста воћака и код крушака је дао боље резултате него алар.

Етафон се даје првенствено као препарат за сазревање плодова, али утиче и на кочење вегетативног пораста воћака и поспешује формирања цветних пупољака. Поред овога, на воћкама третираним етефоном запажа се јача појава бочног грањања.

Поред наведених фитохормона, данас су у току многобројни огледи и са другим препаратима регулаторима пораста воћака, те је реално очекивати да ће воћарској пракси бити стављени на располагање и други регулатори обуздавања пораста, без пратећих негативних последица.

Izvor: poljoprivrednisavetnik.com

Фитохормони у воћарству

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета