Kako prepoznati i suzbiti belu trulež paradajza

foto: pixabay

foto: pixabay

Zaštita paradajza od bele truleži svodi se na dobre agrotehničke mere i na korišćenje fungicida

Bela trulež paradajza je bolest koja nije toliko česta, prouzrokuje je gljiva Sclerotinia sclerotiorum, polifagni patogen koji je zabeležen na više od 400 biljnih vrsta. 

Simptomi bele truleži paradajza mogu se javiti na korenu, stabljici ili plodovima. Najčešće se javlja na stabljici, a prvi simptomi uočavaju se u fazi cvetanja. 
“Zaraženo biljno tkivo vodenasto je i tamnije, ubrzo nekrotira i postaje sivo do sivosmeđe. Veći ili manji deo stabljike postaje sivosmeđ i drvenast. Nakon toga se deo biljke iznad zahvaćene lezije suši i odumire. Biljke mogu preživeti zarazu ako gljiva ne okruži stabljiku i ne uzrokuje prekid transporta vode, ali u takvim slučajevima obično je smanjen broj plodova. Plodovi su sitniji, slabije su obojeni ili slabo dozrevaju”,  kaže savetodavac PSSS-a master inženjerstva za zaštitu bilja Gordana Cvetković.
Kako objašnjava, na korenu paradajza bela trulež retko se javlja. Zahvata ceo koren koji odumire, nakon čega biljka ubrzo vene. Zaraženi koren je vodenast, truo i raspada se, a na njemu se razvija gusta bela micelija. Na miceliji se javljaju sklerocije, tvrde crne tvorevine različitih oblika i veličina koje izgledaju poput kamenčića. Bela micelija i sklerocije karakteristični su znaci bele truleži.

“Infekcija plodova je retka pojava. Zaraženi plodovi vrlo brzo posmeđe, mekani su i vodenasti. Oko čašice takvih plodova može da se stvori bela micelija sa sklerocijama. Sklerocije gljivi služe za preživljavanje – razmnožavanje. Nakon što se stvore na zaraženim biljkama, preko biljnih ostataka dospevaju na zemljište ili u zemljište. Sklerocije u zemljištu preživljavaju tri do osam godina, ali nakon treće godine bez biljaka domaćina njihov broj opada. Na preživljavanje sklerocija u zemljištu manje utiče vlaga i temperatura, a jako utiču mikroorganizmi u zemljištu. Infekcija se može razviti u širokom rasponu temperature i to 5 – 30 °C.  Temperature od 15 do 25 °C smatraju se optimalnim, kao i relativna vlažnost vazduha viša od 98 %” kaže  Cvetković.

Prema rečima sagovornice, zaštita paradajza od ove bolesti svodi se na dobre agrotehničke mere: “Bela trulež se ne prenosi semenom paradajza. Imajući u vidu da su sklerocije jedini izvor zaraze, važno je poštovati plodored na parcelama na kojima se gaji paradajz, ali i plodored okolnih parcela. Paradajz je potrebno gajiti na površinama gde se tokom prethodne tri do četiri godine nisu uzgajale pomoćnice - paradajz, plavi patlidžan, paprika, krompir, salata, grašak, kupus ili mrkva. Plodored ima važnu ulogu u sprečavanju pojave bele truleži, ali u praksi se bolest uopšte ne mora javiti čak i ako se paradajz gaji u monokulturi ili ako su se na parceli prethodnih godina gajile osetljive kulture. Takođe, bela trulež može da se javi u jakom intenzitetu ako su se oko parcele prethodne godine ili nekoliko prethodnih sezona gajili ratarski usevi kao što su suncokret, soja, uljana repica”.
Razvoju bele truleži pogoduje gusti sklop biljaka i visoka relativna vlažnost vazduha, ističe sagovornica i dodaje da se to često dešava u zaštićenim prostorima. Ređi sklop i bolje strujanje vazduha stvaraju manje povoljne uslove za razvoj bolesti. Kako bi sprečili nastajanje ove bolesti, povrtari bi trebalo da češće provetravaju plastenike.

“Hemijska zaštita paradajza protiv bele truleži vrši se istim preparatima, aktivne materije koji deluju i na sivu trulež (Botrytis cinerea). Siva trulež je štetnija i češća bolest paradajza, naročito u zaštićenom prostoru. Primena fungicida pruža istovremenu zaštitu od obe bolesti i to a.m. ciprodinil + fludioksonil, a.m. ciprodinil + tebukonazol, a.m. piraklostrobin + boskalid, a.m. pirimetanil. Propratni učinak imaju i fungicidi na bazi a.m. azoksistrobin + difenkonazol ili a.m. tiofanat-metil” savetuje Gordana Cvetković.     
Stručnjaci iz oblasti zaštite bilja savetuju sve povrtare, ukoliko imaju nekih neodoumica ili im je potreban savet, da se obrate nekom od savetnika kako bi im pomogli da na najbolji način zaštite svoje useve.

 

Izvor:boljazemlja.com

Kako prepoznati i suzbiti belu trulež paradajza

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kada kupujete povrće i voće na pijaci, većina prodavaca će vas ubeđivati da su njihovi proizvodi 100 odsto organski, da su gajeni bez dodavanja hemikalija, pesticida i raznih štetnih sredstava.

Ova salata je osvežavajuća i potpuno drugačijeg ukusa od onoga na šta smo navikli. Priprema se za 15 minuta, a njome možete poslužiti 4 osobe.

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета