Ultravioletno „svetlo koje pleše“: Novi izum za poboljšanje rasta biljaka (VIDEO)

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Jedan dizajner iz Holandije je izumeo svetlosnu tehnologiju koja se može koristiti za pomoć biljkama da rastu brže i održivije uz smanjenu upotrebu pesticida do čak 50%.

Zapanjujući projekat „RAST“ (GROW) zamisao je Dana Rosegardea, osnivača Studija Rosegarde koji spaja umetnost i tehnologiju u urbanim sredinama.

Kako ova tehnologija funkcioniše?

Rosegarde koristi nešto što on naziva dizajnerskim „laganim receptima“ kako bi vertikalno osvetleo 20.000 kvadratnih metara poljoprivrednog zemljišta u Lelistadu u Holandiji.

Mešavina plavog, crvenog i ultraljubičastog svetla golim okom se pojavljuje kao ogromno umetničko delo, stvarajući „plesna svetla“. Ona sijaju na ogromnom polju praziluka, povrća koje je izabrao da bi isprobao ovaj izum. Tokom dana, ova plantaža praziluka liči na bilo koju drugu, ali se noću transformiše u raznobojnu svetlosnu emisiju.

Ova tehnologija može poboljšati rast biljaka i smanjiti potrebu za pesticidima do 50 procenata, kaže Rosegarde.

Radeći sa biljnim i foto biolozima, holandski dizajner svetlosti shvatio je da će određeni recept za svetlost pomoći usevima da rastu efikasnije suštinski produžavajući sate sunčeve svetlosti kojima su izloženi.

Rosegarde je stvorio film pod nazivom „RAST“ koji prikazuje izvanredne svetlosne pejzaže i kako oni pomažu biljkama i ljudima.

On objašnjava da ovim izumom reč agro-kultura dobija novo značenje.

„RAST“ je pejzaž snova koji pokazuje lepotu svetlosti i održivosti. Ne kao utopija već kao protopija, poboljšavajući se korak po korak."

Holandski dizajner je radio je sa profesorom doktorom Jasonom Vargentom koji je glavni naučni direktor kompanije BioLumic, vodeći svetski stručnjak za biljnu fotobiologiju, koji projekat naziva „fascinantnim“ i kaže da je podržan naučnim istraživanjima.

Agroinfo.rs/euronews.com

Ultravioletno „svetlo koje pleše“: Novi izum za poboljšanje rasta biljaka (VIDEO)

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Krompirova zlatica je na našem podneblju najznačajnija štetočina krompira. Borba protiv nje je moguća hemijskim sredstvima, ali je jedan Poljak osmislio 'napravu' koja isključuje upotrebu štetnih materija.

Pokretni svinjac jedan je u nizu inovacija koje su dostupne i koje bi trebalo da unaprede poljoprivredu. Ovaj izum mogao bi uskoro da zaživi u mnogim domaćinstvima.

Kao i sve životinje, i svinje imaju potrebu da se rashlade, naročito tokom letnjih dana. Ono po čemu se one razlikuju je to što nemaju razvijene funkcionalne znojne žlezde, pa se zbog toga, između ostalog, često valjaju po blatu. Jedan nemački uzgajivač je osmislio zanimljiv način da se same rashlade i da puste muziku kako bi se opustile. On je za ovaj izum dobio i nagradu.

U biljnoj proizvodnji su najznačajnije temperature u prizemnim slojevima atmosfere, pri čemu se svi fiziološki procesi odvijaju pri temperaturi od 0 – 45° C. Temperatura prizemnih slojeva deluje i na rast i razviće biljaka.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета