Broj dnevnih muža utiče na povećanje mlečnosti goveda

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Proces nastanka mleka u vimenu krava nije nimalo jednostavan proces, oko 500 litara krvi je potrebno da procirkuliše kroz vime da bi nastao litar mleka.

Na proizvodnju mleka može da utiče interval između dve muže, a posebno je pogodno kada je ovo vreme ujednačeno. U pogledu utrošenog vremena muža oduzima više vremena nego bilo koji drugi rad na farmi. U pravilnoj muži, smatra se da je potrebno da muzač (ručna muža), napravi 150-200 puta stisaka šake.

Najbolji efekat se postiže ako je interval između dve muže 12 sati. Naravno ako se krave muzu dva puta na dan. Ako muzemo krave više puta na dan, možemo postići da se povećava količina izlučenog mleka, pošto podstičemo mlečne žlezde na rad. Istovremeno se povećava broj mlečnih žlezdanih ćelija koje izlučuju mleko. Povećan broj ćelija je dugoročni efekat višekratne muže.

Za koliko vremena, kada i koliko će se stvoriti mleka u vimenu od zadnje muže zavisi od razgradnji hrane koju krava jede, izbalansiranosti obroka, fazi laktacije, zdravstvenom stanju, starosti, kondiciji i spoljnim mikroklimatskim uslovima.

Broj muže treba da bude u skladu sa muznosti krava, prosekom proizvodnje mleka, i faze laktacije. Farmer, bilo da se radi o mašinskoj ili ručnoj muži, prilagođava broj dnevnih muža količinama mleka prateći fazu laktacije i potencijalu mlečnost u zavisnosti od rase krave. Po dosadašnjim zabeleženim iskustvima, analizama i istraživanjima trokratna dnevna muža kod visokomlečnih krava povećava ukupnu dnevnu količinu mleka i do 25 % u odnosu prema dvokratnoj muži.

Pored besprekorne higijene opreme za mužu, ruku i prostora potrebno je osigurati da se izmuzu sve količine mleka iz vimena. Da li je upitanju ručna ili mašinska muža, mužu prilagoditi potrebama i u skladu sa mlečnosti, uvek na vreme obavljati mužu, ne prekidati prilikom procesa muže, obezbediti mir u izmuzištu bez rada mehanizacije i pre svega obaviti masažu vimena kako bi došlo do stimulacije izlučivanja mleka. 

Izvor:agromedia.rs

Broj dnevnih muža utiče na povećanje mlečnosti goveda

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas odluku da će biti zadržana ista granična vrednost aflatoksina M1 u sirovom mleku od 0,25 μg (mikrogram) /kg u narednih godinu dana, odnosno do 1. decembra 2025. godine.

Povodom toga što se od strane pojedinih asocijacija proizvođača mleka na društvenim mrežama i Viber grupama asocijacija širi lažna i netačna vest o ukidanju premija za mleko, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obaveštava javnost o sledećem:

Upravni odbor Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga predlaže skupštini udruženja da se održi protest proizvođača mleka u petak 09.08.2024. godine u 12 h u Šapcu.

Krava bi mogla da proizvodi 1 gram insulina po litru mleka, a svaki gram insulina jedak je kao 28.818 jedinica insulina

U uslovima globalnog zagrevanja nameće se kao neophodno da se o mikroklimatskim uslovima u stajama za muzne krave povede računa, posebno kada se grade novi objekti a i kada se vrše adaptacije postojećih.

Poslednja dva meseca niko ne želi da kupi mleko. Ako država nešto ne uradi u dogledno vreme, moraćemo da zatvorimo

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета