Maklura: Lekovito drvo sa loptastim plodovima
Foto: Pixabay.com
Ovo drvo retko ko bi primetio, da nije njegovog ploda neobičnog, egzotičnog izgleda, koje podseća na moždane vijuge.
Neobični loptasti plodovi ovog drveta u kasnu jesen i rano proleće prvilače pažnju šetača. Ovo listopadno drvo iz porodice dudova smatra se veoma kvalitetnim za izradu lukova, ali i gitara. U narodnoj, ali i savremenoj medicini supstance koje sadrži koriste se u borbi protiv kancera. Izuzetno korisno drvo, na žalost retko je zastupljeno u Centralnoj Srbiji.
Makluru još zovu drvo - mozak, konjska jabuka, adamova jabuka, zmijsko mleko. Veoma je otporna na nepovoljne uslove sredine. Zimi može da izdrži i temperaturu i do minus 27 stepeni. Ona je brzorastuća i jedino ne podnosi senku i polusenku. Korenov sistem je veoma jak. U Americi su pronađeni primerci, čiji je koren išao i do osam metara u dubinu. Poznavaoci kažu da je drvo kvalitetno i dvostruko tvrđe od hrastovine. Odlično je za loženje, a posebno se smatra vrednim za izradu lukova. Pa čak i boljim od tise. Istorija kaže da su ga upravo za izradu lukova koristili u indijanskom plemenu Osage.
Na pojedinačnom stablu mogu se naći cvetovi samo jednog pola (muški ili ženski), što znači da je za nastanak ovih neobičnih loptastih plodova potrebno da u neposrednoj blizini ima stabala različitog pola. Maklura cveta u junu i julu, a plodove donosi u oktobru. Iako plodovi maklure nisu jestivi, ulje koje sadrže koristi se za izradu kozmetičkih proizvoda i tinktura, a supstance koje sadrže korisne su za suzbijanje gljivičnih oboljenja u baštama, kao i u borbi protiv raznih štetočina koje se klone zemljišta na kome rađa i raste maklura. U narodnoj, ali i savremenoj medicini supstance koje sadrži plod maklure koriste se u lečenju raka debelog creva, dojke, želuca, materice i prostate. Karakterističan lepljlivi, mlečni sok koga u izobilju ima u plodovima smatra se nezamenljivim u lečenju mnogih bolesti. Međutim, u pripremi eliksira i preparata valja biti više nego obrazriv, jer maklura može biti toksična ukoliko se ne primenjuje na pravilan način.
Takođe, stručnjaci savetuju da je ne koristite paralelno sa antibioticima!
Izvor:agroklub.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Semenke papaje imaju antiupalna svojstva i sprečit će nastanak infekcija. Konzumirajte nekoliko ovih semenki. Ne previše. Pokrenuće izbacivanje otrova iz organizma i čišćenje jetre. Potrebno je da konzumirate 5 semenki
Prema pisanjima medija, pojavila su se dva leka koja su značajno otkriće kada je u pitanju lečenje od opakog karcinoma.
Trend poskupljenja sirovina nastavlja se i na početku nove 2022. godine, pokazuju međunarodne studije u kojima je učestvovalo hiljadu vodećih menadžera u prerađivačkoj industriji na 12 evropskih tržišta.
Članovi plemena Čimane koji žive u šumama Bolivije imaju najzdravija srca na svetu pokazuju istraživanja. Takođe, ono što je najnovije utvrđeno je da članovima ovog plemena i mozak sporije stari. O kakvom načinu života i dnevnim navikama se radi, saznajte u nastavku teksta.
Mlade šišarke ariša se koriste za pripremanje napitka, za kupku pri lečenju nervno rastrojenih bolesnika, rekonvalescenata i jako slabih osoba. Iglice i kora ariša se koriste za pripremanje obloga za lečenje upalnih procesa kod rana.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета