PREČICA: Biljka koja obiluje lekovitim sastojcima

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ima višestruko delovanje na ljudski organizam. Djeluje kao antireumatik, dermetik, diuretik, laksativ i sekretolik.

Prečica ( Lycopodium clavatum ) u narodu nazivaju i sledećim imenima: plavun, prašuljica, crvotočina. Ova četvorogodišnja biljka u leto donosi žućkaste klipove koji sadrže cvetni prah ili prečičino brašno. Biljka prečica raste u šumama, posebno na zaklonjenim stranama gde nema mnogo sunca i uglavnom iznad 700 metara nadmorske visine. 

U zapadnim zemljama Austriji i Nemačkoj prečica je pod zaštitom države te je stoga potrebno tražiti u specijalizovanim biljnim apotekama. Mahovinasta zimzelena biljka ima vitice dugačke jedan do dva metra, sa finim tankim korenčićima pomoću kojih "puzi" po šumskom tlu. Iz vitica rastu 7 do 10 cm duge razgranate stabljičice, veoma meke. Prečica je lekovita biljka koja sadrži radijum i lako se razlikuje od ostalih vrsta mahovine po dugačkim konopastim viticama i žutom cvetnom prahu svojih klipova. U lekovite svrhe se koristi nadzemni deo ove biljke koju je najbolje ubirati u vreme cvetanja.

Čaj od prečice se koristi:

- kod gihta, reume, artritisa (čak i kad su vidljive deformacije),
- kod hroničnog zatvora creva i hemoroida,
- kod oboljenja mokraćnih i polnih organa,
- kod bolova i otvrdlina u testisima,
- kod peska u bubrezima i bubrežnih kolika,
- kod upale jetre, ciroze i malignih promena na jetri,
- kod grčeva u listovima prečica se stavi u krpu i njome se obavije list,
- kod grča mokraćne bešike, primenjuju se jastučići od prečice lokalno,
- kod dekubitusa i drugih otvorenih rana prah od prečice se posipa po otvorenim ranama,
- kod ožiljaka koji izazivaju grčeve, primenjuje se prah od prečice u jastučićima i kupke od prečice,

Priprema čaja - VAŽNO  je naglasiti da se Prečica nikada ne kuva, jer time gubi svoju  moć, nego se uvek priprema prelivanjem ključalom vodom.
 Jedna ravna jedaća kašika Prečice, prelije se sa 2,5 dcl ključale vode, ostaviti da odstoji 5 minuta, zatim čaj procediti i popiti samo jednu šolju dnevno, ujutro, pola sata pre doručka.

Za spoljašnju upotrebu ova biljka koristi se u vidu jastučića koji se preko noći drže na obolelom mestu a količina Prečice koja se koristi zavisi od površine koja se tretira i varira od 100-300 gr.
Ovako pripremljene jastučiće možete koristiti više puta.

Upotreba Čaja od nadzemnog dela prečice se ne preporučuje tokom trudnoće i dojenja kao ni deci mlađoj od 12 godina.

Izvor:opusteno.rs

PREČICA: Biljka koja obiluje lekovitim sastojcima

Komentari

Keflex For Lymes Disease where can i buy stromectol ivermectin Early on they thought of using MRI to image the bodys interior but their main concern was to study the structural makeup of chemicals.

10 The NSABP B17 trial provides evidence that comedo necrosis in DCIS is associated with an increased risk of local regional recurrence in women treated with excision alone п»їstromectol

Both mast and primo can serve AI duties, and masteron will do a good job of binding to the receptors in the breast to help reduce gyno doxycycline price

Landström M, Damber JE, Bergh A, Tomic R, Carlsson Bostedt L, Stigbrand T stromectol merck canada

I say that there is lasix for fluid in lungs Billerica, MA, USA, following the manufacturer s instructions

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova je biljka jednostavna za uzgoj, seje se u rano proleće direktno na otvoreno – u aprilu i vrlo brzo napreduje.

U biljnoj medicini koristi se prvenstveno kao diuretik, podstiče izbacivanje tečnosti i toksina nagomilanih u organizmu. Čaj od rastavića je proveren narodni lek za mokraćne kanale i bubrege.

Sa Univerziteta Kostarika (UCR) stručnjaci za medicinu, hemiju, farmaciju i prirodne proizvode pronašli su četiri eterična ulja u juanilami, od kojih bi jedno moglo da bude vrlo delotvorno protiv raka.

Ovim prirodnim lekom koji ima neograničene primene a time i mnoštvo pozitivnih efekata na zdravlje.

Postoji nekoliko vrsta ove biljke, a osim već spomenute obične broćike (Galium verum), najpoznatije su Galium asparine i Galium mollugo.

Livadski geranijum, ili kako ga još nazivaju divlji geranijum, je cvetna biljka koja raste u polju, ali se može gajiti i u sopstvenoj bašti. Vrlo je lekovita, a u nastavku saznajte kako na najbolji način da je iskoristite.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета