Ribolovački saveti: Kako upecati Tostolobika

unsplash.com

unsplash.com

Tolstolobik je jedna od onih riba, koju mnogi poznaju ali retki su je već uhvatili? Po čemu je specifična ova vrsta šarana?

Kao prvo, to je riba, koju ne možeš naći baš u svakoj vodi, a kao drugo, da bi je ulovio, potrebno je mnogo znanja a i puno sreće. Jedna od osnovnih stvari, koju moraš znati, ako ćeš krenuti na ribolov tolstolobika je, da se upoznaš sa načinom ishrane ove jezerske ili riječne grdosije. Kao mnoge druge životinje, koje se hrane planktonom, tako i tolstolobik naraste do ogromne težine, pa je možda baš zbog toga tako tražena riba.

Nekoliko osnovnih činjenica o tolstolobiku

Tolstolobik je riba, koju uvrštavamo u grupu šarana. Njegovo tijelo je srebrno-sive boje, a glava mu je jako specifična i velika. Baš zbog toga je ova riba među ribolovcima i dobila nadimak „glavonja“.

Poznamo dvije vrste tolstolobika, a to su:

- sivi tolstolobik (Hypophthalmichthys nobulus),

- i beli tolstolobik (Hypophthalmichthys molitrix).

Najviše od svega, ove dve vrste se razlikuju po svojoj boji, a po anatomiji baš i nema neke velike razlike.

Možda jedna sitnica – englezi vole za sivog tolstolobika upotrebljavati izraz „BIGhead“, a to zbog toga, jer ima od belog nešto veću glavu.

Ako češ jednom na udicu uhvatiti ovu ribu, jako brzo će ti biti jasno, da to nije običan šaran – donja čeljust mu je jako izbačena i ide prema gore, a oči su mu praktično na bokovima. Ova grdosija može narasti do ogromnih težina – sve tamo do 35 kg i do jednog metra dužine, a baš zbog toga ga mnogi ribolovci traže i u svojim snovima.

Živi u slatkovodnim područjima, a temperatura, koja mu najviše odgovara je od 6 do 28 °C.

Najviše puta se zadržava u rukavcima velikih rijeka ili jezera, a karakteristično za tolstolobika je, da jako često pliva blizu površine vode. Kao mnoge druge ribe, tolstolobik se mresti u proleće ili na leto – najčešće zavisi od toga, koliko iznosi temperatura vode. Tolstolobik dostiže zrelost nakon 4 godine, i tada su sposobni za reprodukciju.

Kakav je način ishrane tolstolobika?

Kao što sam već na početku napisao – ako imaš želju, da jednom u životu uhvatiš tolstolobika, onda je osnovna stvar, da se upoznaš sa tim, gde i kako se on hrani.

Ova riba nije jednaka drugim, pa tako – pogledajmo u čemu je drugačija.

Za početak moraš znati, da dok je tolstolobik mlad, hrani se samo zooplanktonima, a kad odraste, počne se hraniti fitoplanktonima, algama, cijanobakterijama (plavo zelene alge), hrizofitama, ksantofitama kao i vodenim bubama i larvama. Da bi se mogao tako hraniti, omogućava mu organ u tijelu, koji se zove branhiospinam, koji deluje i služi kao neka vrsta procsne ploče.

Pored ovoga, potrebno je znati još to, da ova riba može pojesti stvarno mnogo, a u prilog mu ovdje ide i to, da mu je crevo čak petnaest puta duže, nego što iznosi njegova telesna dužina.

Baš zbog sve te količine hrane, koja „sjedne“ u njega, tolstolobik nije baš omiljena riba, te se na nekim ribnjacima, jezerima i rijekama vode prave male bitke za totalni izlov.

Isto tako predstavlja problem njegov izmet – otrovan je te na taj način zagađuje rječna i jezerska korita.

Gdje se može pronaći tolstolobika u vodi?

Da bi se moglo što lakše pronaći ovu ribu, kad kreneš na ribolov, najprije pomisli na to, što ona jede i gde se svega toga najviše nalazi?

Tolstolobik u letnim danima najčešće zadržava u zaraslim delovima jezera i reka, a u zimskim danima potegne se u razna korita reka. U nekim vodama, se ovu ribu koristi za neke vrstu „pročiščavanja“, pa ga tako vole sve od Sjeverne Amerike do naših područja.

Kad ćeš ga jednom u vodi pronaći i na kraju uloviti, to će ti sigurno biti poseban doživljaj – za ribolov je jako popularan zbog svog jakog otpora koji pruža prilikom izvlačenja iz vode.

Tolstolobik može narasti do dosta velikih veličina i da živi dosta dugo godina (čak i do20).

Često pliva u jati, jer se tako osjeća sigurnije i zaštićenije od predatora.

U nekim situacijama je čak i u stanju, da iskoči iz vode – to može raditi ili zbog hranjenja ili da bi izbegao neku opasnost. Znači, ako ćete biti pažljivi uz vodu, gdje ga ima, možete ga i na ovaj način locirati.

Na kakav način i sa kakvim mamcima ga uloviti?

Ribolovci na ovu ribu najčešće nalete sasvim slučajno …

Ali ipak, ima i takvih, koji ga krenu loviti sasvim ciljano (iako dosta neuspešno) – a to se radi na sljedeći način. Postoje vec i primame za lov ove vrste ribe.

Da bi ovaj posao bio što jednostavniji, u trgovinama su se potrudili, da možeš nabaviti kompletan sistem.

Kad krenuti po tolstolobika?

Da bi verovatnost za ulov tolstolobika bila što veća, potrebno je u pravo vrijeme krenuti za vodu, a to je najviše puta u ranim jutarnjim satima ili kasno uveče.

To je vreme, kada se ova riba podiže prema površini, da bi pronašla što više hrane za svoje preživljavanje.

Ako ćeš dobro promatrati vodu, u kojoj se tolstolobik nalazi, brzo ćeš ga vidjeti, jer nisu baš ona vrsta ribe, koje bi se kod hranjenja previše skrivale.

Zašto krenuti po tolstolobika rano ujutro ili kasno uveče?

Sve je to zbog planktona, koji izlazi na površinu kroz noć i krene natrag prema dubini, čim na nebo izađe sunce – a sa planktonom se kreće i tolstolobik – gore, pa natrag dole u dubinu.

Izvor: topfish.rs

Ribolovački saveti: Kako upecati Tostolobika

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Puštanjem čak 1.400 kilograma mlađi, odnosno, 7.000 jedinki jednogodišnjeg šarana, danas je na kanalu DTD u Srbobranu počela ovogodišnja redovna akcija poribljavanja JVP „Vode Vojvodine“.

Ribu treba često jesti, ne samo kada je post. Ovaj recept za prženog šarana je nešto zaista posebno. Pripremićete ga lako i brzo, a poseban ukus ribi će dati svinjska mast.

Društvene mreže preplavljene su slikama mrtve ribe koja pluta po Adi CIganliji. Njena veličina naterala je mnoge da pomisle da je u pitanju ajkula, a građani se pitaju i zašto je mrtva.

Nakon gotovo deset godina, ponovo je počelo poribljavanje Palićkog jezera autohtonim vrstama ribe, kada je na četiri lokacije bačeno prvih 150 kilograma soma.

Šaran sa suvim šljivama je jelo prepuno izuzetaka od pravila: prija i uz lagana crna vina, ko voli jede ga sa svežom ljutom paprikom, a šljiva dokazuje da nije voće nego povrće.

Ne čudi činjenica da je proizvodnja ribe u ovoj godini smanjena u odnosu na prošlu za oko 30 odsto, s obzirom na to da su površine pod ribnjacima sa 12.000-15.000 hektara smanjene na nešto ispod 5.000 hektara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета